Liczenie emerytury
2 lipca 2004
Gdy ma się dwadzieścia lat, raczej nie myśli się o emeryturze. Wydaje się ona tak odległa, jak Księżyc czy Słońce. Jednak w pewnym okresie życia zaczyna się myśleć, na ile można liczyć, gdy zakończy się zawodową aktywność. Mamy dobrą wiadomość dla przyszłych emerytów, urodzonych w latach 1949-1968.
Jak było do tej pory?
Do tej pory przy ustalaniu wysokości kapitału początkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych brał pod uwagę zarobki osób z tej grupy, a dokładnie rzecz biorąc - przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne z kolejnych dziesięciu lat kalendarzowych, wybranych z okresu od 1 stycznia 1980 roku do 31 grudnia 1998 roku. Na dodatek osobom urodzonym do końca 1968 roku, za każdy brakujący rok ZUS liczył zerowy dochód, a sumę wszystkich zarobków dzielił przez 10. W rezultacie podstawa konieczna do wyliczenia kapitału początkowego była niższa.Jak wylicza się młodszym?
Osobom młodszym, urodzonym już po 31 grudnia 1968 roku, które nie legitymują się jeszcze 10-letnim okresem ubezpieczenia, kapitał początkowy oblicza się według faktycznego okresu ubezpieczenia - często krótszego niż 10 lat, na przykład z powodu studiów.Jak będzie i dla starszych?
Po wprowadzonych zmianach, absolwenci wyższych uczelni, którzy nie będą mogli udowodnić 10 kolejnych lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu z powodu studiów, będą traktowani jak ich młodsi koledzy. Oznacza to, że ich kapitał początkowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie ustalał według faktycznego okresu ubezpieczenia. Jak zapewnia Anna Warchoł, rzeczniczka ZUS, osobom tym zostanie ponownie przeliczony kapitał początkowy.Jak to się odbędzie?
Nowa wysokość kapitału początkowego zostanie wyliczona albo na wniosek samych zainteresowanych, albo bezpośrednio przez organ rentowy. ZUS powinien wydać decyzję w sprawie wysokości kapitału początkowego do 31 grudnia 2006 roku.Km