Latający Virus z Bemowa. WAT kupił samolot badawczy
9 lipca 2021
Na wyposażeniu bazy naukowo-badawczej Wojskowej Akademii Technicznej znalazł się samolot Virus SW.
Fabrycznie nowy samolot słoweńskiej produkcji został kupiony przez Wojskową Akademię Techniczną, a następnie zmodyfikowany na potrzeby prowadzenia wspólnych badań naukowych przez Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Instytut Optoelektroniki. Prace badawcze będą dotyczyć wspomagania zarządzania kryzysowego o zbieranie, przetwarzanie i analizowanie danych obrazowych.
Nowy samolot WAT
- Dzięki takiemu doposażeniu samolotu będziemy mogli prowadzić w WAT prace badawcze związane ze wspomaganiem zarządzania kryzysowego o aktualne geodane i produkty opracowane na ich podstawie - mówi płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.
Wraz z dostawą samolotu dostawca przeszkoli pilotów WAT, a mechanicy odbędą szkolenia z zakresu obsługi technicznej. Zasobnik, w który jest wyposażony samolot, może być obciążony ładunkiem do 40 kg. Najczęściej montowane będą skanery laserowe, kamery hiperspektralne, kamery termowizyjne i aparaty do wykonywania zdjęć lotniczych. Dzięki prawie 200-litrowym zbiornikom paliwa Virus SW może wykonywać misje trwające nawet kilkanaście godzin.
Virus SW - co to jest?
Virus to najszybszy na świecie spośród tzw. samolotów ultralekkich, produkowany przez słoweńską firmę Pipistrel. W 2012 roku słoweński pilot Matevž Lenarčič odbył pojazdem tego typu lot dookoła świata w ramach wyprawy GreenLight World Flight.
Podczas lotu wykonał przelot nad Mount Everest na wysokości 8965 metrów. 19 kwietnia 2012 roku wylądował w Słowenii stając się pierwszą na świecie osobą, która pokonała trasę o długości 91 003 kilometrów bez asysty drugiego pilota.
(dg)