REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Lampa diodowa w mojej praktyce

  13 stycznia 2003

Żywice utwardzane światłem zastosowano w stomatologii ponad dwadześcia lat temu. Materiały w ten sposób utwardzane są wygodniejsze w stosowaniu, mają lepsze właściwości fizyczne i kosmetyczne.

REKLAMA

(t e k s t    s p o n s o r o w a n y)

To właśnie światło o długości 470 nm wpływa na inicjator polimaryzacji (twardnienia), który znajduje się we współczesnych wypełnieniach. Inicjatorem tym jest kamforokinon. Zaletą wypełnień światłoutwardzalnych jest m.in. to, że dentysta nie musi się spieszyć z modelowaniem wypełnień w obawie przed przedwczesnym twardnieniem materiału a pacjent ma komfort, że "plomba" jest natychmiast gotowa i nie trzeba dwie godziny pościć po jej założeniu.

Dzisiaj jesteśmy świadkami nowej rewolucji, tym razem dotyczy ona źródła światła używanego do polimeryzacji. Do tej pory używano lamp halogenowych, które przez pacjentów często były błędnie postrzegane jako "lasery", "suszarki" czy "ultrafiolet" (ze względu na kolor emitowanego światła).

Światło w lampie holagenowej jest efektem rozżarzenia wolframowych włókien żarówki, a więc lampy te produkują duże ilości ciepła - co jest efektem ubocznym i niepożądanym. Konieczność zastosowania chłodzenia zwiększa ich rozmiary i jest źródłem hałasu. Następnym minusem jest koniecznóść stosowania niebieskiego filtra, przez który światło nabiera odpowiedniej długości (barwy) 400-500 nm. To właśnie wyżarzające się żarówki i niszczone pod wpływem temperatury filtry powodują, że taka lampa po jakimś czasie nie utwardza plomby właściwie.

W 2002 roku w USA, a w styczniu 2003 w moim gabinecie, zastosowanie znalazła zupełnie nowa lampa. LED (light emitting diode - lampa diodowa) oznacza koniec lamp halogenowych w stomatologii.
Oto jej przewagi:

  • monochromatyczne światło o stałej długości 470 nm eliminuje konieczność stosowania nieefektywnych filtrów,
  • jest bezprzewodowa,
  • niewielka ilość energii potrzebna do jej działania pozwoliła ją zmniejszyć do rozmiaru długopisu,
  • nie wymaga chłodzenia - co mnie cieszy szczególnie, gdyż przyjmując codziennie około 20 pacjentów byłem po prostu zmęczony dźwiękiem wentylatora lampy halogenowej,
  • może pracować wiele tysięcy godzin bez żadnej konserwacji,
  • dzięki wbudowanym mikroprocesorom zawsze emituje światło o stałej intensywności.
Współczesna stomatologia to nowy sprzęt, nowe materiały i nowe techniki leczenia. Ponieważ moim celem jest wykonywanie stomatologii na najwyższym poziomie, dlatego osobiście sprowadziłem lampę LED z USA.

lek. dent. Artur Pietrzyk

* * *

Odwiedź moją strone WWW, najlepszą stronę stomatologiczną w Polsce
www.superdentysta.com.pl
Protetyka, chirurgia, leczenie, ortodoncja, naprawa protez, rtg.
Myśliborska 104 (wejście od apteki)
tel. (022) 676-59-56, 0-608-519-073
pon.-pt. 10°°-13°° i 15°°-20°°, sobota 10°°-13°°

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# dentysta

08.07.2015 15:05

Fajna lampa do utwardzania wypełnień to podstawa. Oczywiście jeśli zależy nam aby nie pracować za darmo przez reklamację pacjenta. Zapraszam do naszego sklepu, również jestem dentystą i chętnie poradzę w doborze odpowiedniego sprzętu. http://sklep-stomatologiczny.eu
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni