REKLAMA

Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie

autor: Joanna Siedlecka
wydawnictwo: Fronda
wydanie: Warszawa
data: 29 listopada 2018
forma: e-book (epub, mobipocket)
liczba stron: 784
ISBN: 978-83-8079416-0

Jej książka o Herbercie jest bowiem barwną opowieścią o życiu Pana Cogito od kolebki po grób, dokumentującą jego kolejne etapy: Lwów, Sopot, Warszawę, Paryż, złożoną z relacji imponującej liczby świadków z najróżniejszych środowisk: szkolnych kolegów, przyjaciół, pierwszej wielkiej miłości i wielu ważnych nazwisk naszej literatury, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jerzego Giedroycia.

Jest też w ,,Panu od poezji" to, czego przede wszystkim szukamy w biografiach - Herbert prywatny, osobisty, intymny. Dręczony chorobą i cierpieniem, alkoholem, ,,wiecznie w podróży". Pozorny kobieciarz, w istocie bał się kobiet, unikał trwałych z nimi związków.

Autorka odkrywa również mroczne, skrywane przez Poetę, bolesne rany - poczucie winy za brak udziału w konspiracji z powodu kalectwa i ,,sromotnej" ucieczki ze Lwowa w marcu 1944, gdy jego rówieśnicy szykowali się do walki.

Pierwsze wydanie książki było nominowane w 2003 r. do dwóch najważniejszych literackich laurów: Nagrody Nike i Nagrody im. Józefa Mackiewicza.
Drugie wydanie poszerzone zostało o sześć nowych, równie odkrywczych rozdziałów:
- ,,Czarne słońce" i ,,Przepraszam za męża" o Katarzynie Herbertowej w roli żony i wdowy po Herbercie;
- ,,Sopot, Bieruta 8" o wielkiej pomocy udzielanej mu przez ukochaną kobietę i rodziców - o czym milczał , ,,podkręcając" swój mit samotnie zmagającego się z potworem komunizmu;
- ,,Odwoływać nie będziemy" - o skutkach ,,Hańby domowej", głośnego wywiadu Herberta z Jackiem Trznadlem o udziale polskich pisarzy w komuniźmie;
- ,,Dosięgnie mnie ręka tych panów" o Panu Cogito w trybach bezpieki;
- ,,Przystań"- portret wymarzonego mieszkania Poety na ulicy Promenada, które okazało się nafaszerowaną podsłuchami pułapką, z sąsiadem - tajnym współpracownikiem.

O pierwszym wydaniu książki pisał sam Czesław Miłosz: ,,Czytam Siedlecką z wielkim zainteresowaniem, bo ona tam, w ,,Panu od poezji", opisuje środowisko polonistyki warszawskiej w latach pięćdziesiątych, [...].To jest ważne świadectwo, bo nie mamy za wiele wspomnień o tamtych czasach. I jeszcze ta książka mówi o tym, co ja uważam za bardzo ważne, to znaczy, o terrorze środowiska. Na przykład kiedy się było poetą, miało się status poety i pryszczaci mówili: ,,Chodź na wódkę", to jeśli się nie poszło z nimi, to właściwie opowiadało się po przeciwnej stronie. (Agnieszka Kosińska, Miłosz w Krakowie, Znak, Kraków 2015)


Joanna Siedlecka - członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ,,pani od biografii" zasłynęła głośnymi, wznawianymi reporterskimi książkami o pisarzach: ,,Jaśnie paniczem" o Witoldzie Gombrowiczu, ,,Mahatmą Witkacym" o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, ,,Czarnym ptasiorem" o Jerzym Kosińskim, dwoma tomami ,,Wypominków" o pisarzach przemilczanych. Jest też autorką trzech książek o ciemnym rewersie oficjalnego życia literackiego w PRL-u: ,,Obławy. Losy pisarzy represjonowanych", ,,Kryptonimu Liryka" i ,,Biografii odtajnionych". Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2016).

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA