REKLAMA

Klub Auschwitz i inne kluby

autor: Agnieszka Dauksza
wydawnictwo: ZNAK
wydanie: drugie, Kraków
data: 27 stycznia 2021
forma: książka, okładka twarda
wymiary: 144 × 205 mm
liczba stron: 448
ISBN: 978-83-2406168-6

Inne formy i wydania

książka, okładka twarda, drugie  2021.01.27

Nagroda ,,Newsweeka" im. Teresy Torańskiej

Joanna Gierak-Onoszko, autorka ,,27 śmierci Toby'ego Obeda": ,,Dziś, po wielu latach od wyzwolenia KL Auschwitz, możemy odkryć osobiste świadectwa, które często stają w poprzek obowiązującym narracjom i naszemu wyobrażeniu o heroizmie czasów wojny. Agnieszka Dauksza uzupełnia podręczniki o historię tego, co dziś nadal jest nie do pojęcia, a na zawsze - nie do usprawiedliwienia".

Marian Turski, historyk, były więzień obozu Auschwitz: ,,Nie ma jednej odpowiedzi na pytania: jak sobie tam poradziłeś, jaki łut szczęścia musiał się Tobie przytrafić. Agnieszka Dauksza, o dwa pokolenia młodsza od ocaleńców, potrafiła stać się dla nich członkiem rodziny. I dlatego w jej relacjach droga do Auschwitz i przez Auschwitz staje się prosta w odbiorze czytelnika i niesłychanie poruszająca".

Co się robi po wyjściu z Auschwitz?

Jedzie się do domu, rodziny? A co, jeśli domu już nie ma, a nikt z rodziny nie przeżył wojny? Jak toczy się życie pięć, dziesięć, pięćdziesiąt lat później? Agnieszka Dauksza - autorka bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej ,,Jaremianki" - postanowiła zapytać przeżywców, jak wygląda życie po obozie.

Stefan Lipniak całą swoją młodość spędził w obozach. Gdy w końcu udało mu się uciec i wrócić do domu, matka go nie rozpoznała. Obóz śnił mu się do końca życia.

Alfreda Gorączko z koleżankami doczekały wyzwolenia przez Rosjan i Anglików. Wspomina, że żołnierze z obu armii pili i dopuszczali się gwałtów. Dziś nikt nie chce jej uwierzyć, że Rosjanin bronił ich przed Anglikami.

Halina Krzymowska razem z matką wydostały się transportem z niemieckiego obozu do Szwecji. Nie miały planu, nie wiedziały dokąd pójść. Los zesłał im hrabinę Siensford i tak trafiły na szwedzki zamek.

Wielu byłych więźniów nadal nosi w sobie wojnę. Paradoksalnie dotąd nie ma zbiorczej nazwy dla doświadczenia polskich przeżywców. Ich życie jest życiem ,,po obozie". Niektórzy z rozmówców autorki, ostatni świadkowie, po raz pierwszy opowiedzieli swoją historię. I nieformalnie przyjęli ją do swojego klubu - bo jako jedna z niewielu chciała ich wysłuchać.

Agnieszka Dauksza - Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej ,,Juliusz" za najlepszą biografię roku 2020 oraz Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki ,,Gryfia 2020", a także finalistka Nagrody Literackiej Nike 2020 za biografię ,,Jaremianka". Laureatka Nagrody ,,Newsweeka" im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2017 roku w dziedzinie literatury faktu za ,,Klub Auschwitz i inne kluby". Laureatka wielu innych, prestiżowych nagród.

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA