Mitsumasa Anno
sortowanie: |
Mitsumasa Anno urodził się w 1926 roku w japońskim mieście Tsuwano w prefekturze Shimane. Jest wybitnym malarzem i autorem książek obrazkowych. W jego katalogu znajduje się kilkadziesiąt fenomenalnych tytułów, między innymi: Tajemniczy obraz (????? - Fushigi na e); Podróż (???? - Tabi no ehon); Las (?????? - Mori no ehon); O królu, który lubił duże rzeczy (?????????????? - Okina mono no suki na osama); Zaczarowane nasiona (?????? - Fushigina tane); Do góry nogami (???? - Sakasama); Pierwsza książka do matematyki (????????????? - Hajimete deau sugaku no hon); Tajemniczy cyrk (???????? - Fushigi na sakasu); Ciekawostki okresu Edo (????? - Edo iroha); Piosenki (???? - Uta no ehon); ABC czy AIUEO.
Mitsumasa Anno od dzieciństwa marzył, żeby zostać artystą. W 1949 roku ukończył Yamaguchi Normal School (obecnie Wydział Edukacji na Uniwersytecie Yamaguchi) i przeniósł się do Tokio, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1968 roku została wydana jego debiutancka książka Tajemniczy obraz (Fushigi na e). Jej angielskie wydanie, Topsy-Turvies: Pictures to Stretch the Imagination, ukazało się już w 1970. Od tamtej pory ciekawość i wyobraźnia Mitsumasy Anno nieprzerwanie zachwycają czytelników i czytelniczki w Japonii i na całym świecie. Akwarele, kolaże i drzeworyty artysty emanują delikatnością, są pełne detali, wyróżniają się charakterystyczną paletą barw, misternym wykonaniem oraz swoistą tematyką. Mocny, naukowy i intelektualny fundament książek Anno, to nie tylko matematyka, logika, filozofia, historia i geografia, ale również humor, iluzje optyczne i zabawa. Jego twórczość ośmiela młodych czytelników i czytelniczki, pokazuje im świat w nieoczywisty i atrakcyjny sposób, zachęca do wszechstronnego rozwoju i uchyla drzwi do różnych dziedzin nauki.
Mitsumasa Anno otrzymał za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, w tym: Kodansha Publishing Culture Award for Picture Books (1976), Złote Jabłko BIB - Grand Prix Biennale Ilustracji w Bratysławie (1979), The Boston Globe-Horn Book Award (1975, 1977 i 1978), Kate Greenaway Medal (shortlist, 1974), BolognaRagazzi Award (1978 i 1980), Medal im. Hansa Christiana Andersena (1984) oraz nagrody przyznawane przez Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii: Art Encouragement Prize for New Artists (1974) i Person of Cultural Merit (2012).
LINKI SPONSOROWANE