Królowa poezji śpiewanej w Płudach
15 czerwca 2012
Po ostatnim koncercie w "Wieczerniku" 6 maja owacje na stojąco trwały kilka minut. Najciekawsze jest to, że obok siebie wiwatowali i młodzi, i starsi, a nawet zakonnice-seniorki, którym wcale nie przeszkadzało mocne uderzenie zespołu Violi Brzezińskiej. Jak zawsze - na widowni był komplet!
- Ważny jest dobór wykonawców - dodaje Włodkowski. - Chcemy stworzyć w tej części miasta scenę chrześcijańską, popularyzują "muzykę zaangażowaną", promującą utwory twórców przekazujących określone wartości. Docierają do nas liczne sygnały od publiczności, że taki właśnie profil jest strzałem w dziesiątkę - mamy też sporą listę zgłaszanych "zapotrzebowań" na określonych artystów. Kolejny koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 czerwca o g. 16.30. Wystąpi krakowska artystka Agata Bernadt, która już gościła w "Wieczerniku" w październiku ub.r. Wówczas śpiewała ze swoim zespołem "Krakowskie Przedmieście" utwory ks. Jana Twardowskiego. To, co wówczas pokazała, potwierdziło, że nie bez przyczyny nazywana jest królową interpretacji. W niezwykły sposób wokalistka wydobywa głębię poetyckiego przesłania, a do tego prawdziwe czaruje rzadkim, dźwięcznym, niezwykle lirycznym głosem.
Tym razem artystka, która ma w swoim repertuarze utwory m.in. Miłosza i Brylla, zaśpiewa mało znane wiersze ks. profesora Janusza Pasierba. Zmarły przed 19 laty kapłan był wybitnym uczonym, historykiem sztuki, jedną z najciekawszych postaci polskiego Kościoła. Prawdziwy człowiek renesansu: filozof, archeolog, historyk, studiował w Warszawie, Krakowie, Rzymie i Fryburgu, jednocześnie pisał wiersze. W trakcie jednej z rozmów z Gombrowiczem usłyszał wymowne zdanie: "Ależ ksiądz jest poetą!". Pozostawił po sobie 13 tomików. Profesor Bożena Chrząstowska tak scharakteryzowała jego twórczość: "Poetycka droga Pasierba przebiegała przez różne ewolucyjne zakręty - od zracjonalizowanej i wyważonej poezji kultury pierwszych tomików, do żarliwej i osobistej poezji religijnej, od rozległych przedstawień świata kultury do ascetycznych miniatur - haiku i tercyn morskich, od błysków ironii i humoru do tragicznej wizji rozpadu świata materii i wizji zmartwychwstania."
Fundacja Ave zaprasza na klimatyczny, kameralny recital: wokal w towarzystwie subtelnego akompaniamentu fortepianowego znanego pianisty Adama Niedzielina. Wstęp wolny, więcej - fundacjaave.pl.
izme