REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

inwestycje

 

Krok naprzód w sprawie trasy S7. Sporny węzeł wraca do łask

  27 stycznia 2023

Krok naprzód w sprawie trasy S7. Sporny węzeł wraca do łask
źródło: Pixabay

Samorządowi warszawskich Bielan udało się częściowo przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do współpracy w sprawie węzła planowanej trasy szybkiego ruchu S7. Drogowcy przygotują dwa warianty, z czego jeden będzie zakładać budowę węzła z pieniędzy rządowych.

REKLAMA

"W trakcie cyklicznych spotkań z przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy, Dzielnicy Bielany oraz gmin Stare Babice, Izabelin i Łomianki rozmawiamy na tematy techniczne. S7 bez zjazdu na Bielany i most Północny? Wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski: "Kompletny absurd" S7 bez zjazdu na Bielany i most Północny? Wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski: "Kompletny absurd"
Rada osiedla Młociny chce, żeby drogowcy wykreślili z projektu trasy szybkiego ruchu połączenie z Wólczyńską i Wóycickiego.

Rewolucja na Nocznickiego. Sześć pasów ruchu, obok biurowce Rewolucja na Nocznickiego. Sześć pasów ruchu, obok biurowce
Już za kilka lat krajobraz między stacją metra Młociny a Wólczyńską może być całkowicie inny od dzisiejszego.
Są one między innymi związane z utrzymaniem dróg obsługujących tereny przyległe do przyszłej trasy S7, po oddaniu inwestycji do użytkowania. Jedną z poruszanych kwestii jest budowa węzła Janickiego w ciągu planowanej drogi ekspresowej S7" - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

S7 z węzłem Janickiego?

Nowa trasa ma połączyć Łomianki z istniejącą trasą Obrońców Grodna (S8). Na terenie Warszawy powstaną zaledwie trzy węzły: Wólka Węglowa (z Wólczyńską i Wóycickiego), Maczka (z przedłużeniem istniejącej ulicy) oraz z trasą Obrońców Grodna (S8). Jeszcze w listopadzie GDKKiA informowała oficjalnie, że z budowy węzła Janickiego zrezygnowano, ponieważ według jej informacji warszawski samorząd nie pracuje nad przedłużeniem Nocznickiego jako fragmentu trasy mostu Skłodowskiej-Curie. W odpowiedzi na nasz artykuł warszawscy urzędnicy ogłosili przetarg na koncepcję programową dla odcinka trasy od stacji metra Młociny właśnie do węzła Janickiego.

"Z uwagi na rozpoczęte przez m.st. Warszawę prace projektowe zmierzające do uzyskania decyzji środowiskowej dla trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miasta, podjęliśmy decyzję o przygotowaniu materiałów projektowych niezbędnych do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka drogi ekspresowej S7 Warszawa - Kiełpin wariantowo, tj. z węzłem Janickiego i bez niego, uwzględniając jednocześnie rezerwę terenową" - poinformowała GDDKiA.

Wstąp do księgarni

GDDKiA: "Do decyzji daleko"

GDDKiA zastrzega, że do decyzji o budowie węzła Janickiego jest jeszcze daleko i nawołuje samorząd stolicy do dalszej koordynacji działań, szczególnie w kwestii harmonogramu budowy obu tras. Drogowcy uważają, że gwarancją zapewnienia "pełnej funkcjonalności ruchowej" w obrębie tego węzła i obu tras jest kontynuacja budowy przez warszawski ratusz trasy mostu Skłodowskiej-Curie aż na Bemowo. Warto przypomnieć, że pomiędzy ewentualnym węzłem Janickiego a Bemowem znajdują się lotnisko Warszawa-Babice i wpisane do gminnej ewidencji zabytków osiedle Boernerowo.

"Drugim, nie mniej ważnym tematem jest przejęcie do eksploatacji przez samorządy dróg równoległych, które służą do obsługi ruchu lokalnego, zgodnie z ustawą o drogach publicznych. Podpisane zostały już dwa porozumienia, przez gminy Łomianki i Izabelin. Zawarcie takiego porozumienia jest niezbędne również z m.st. Warszawą, zarówno dla inwestycji będących w przygotowaniu, jak też w zakresie istniejących dróg ekspresowych w granicach miasta. Uregulowanie kwestii dróg równoległych, potocznie zwanych serwisowymi, ułatwi mieszkańcom załatwianie spraw dotyczących nieruchomości zlokalizowanych w otoczeniu inwestycji, jak też usprawni proces utrzymania tych dróg, po ich oddaniu do ruchu" - informuje GDDKiA.

Nocznickiego - co się zmieni?

Pierwszy wariant zakłada, że Nocznickiego będzie mieć aż cztery jezdnie. Dwie byłyby bezkolizyjne i przechodziły wiaduktami nad Kasprowicza, wyjazdem z pętli Młociny, Wólczyńską, Arkuszową i Rokokową. Towarzyszyłyby im jezdnie lokalne obsługujące połączenia ze skrzyżowaniami.

W wariancie drugim Nocznickiego przewiduje parametry drogi głównej (taki standard ma np. Marymoncka), z wiaduktami nad skrzyżowaniami z Kasprowicza i wyjazdem z pętli Młociny, a ponadto skrzyżowania w poziomie terenu z Wólczyńską i Arkuszową oraz "w miejscach niezbędnych do obsługi przyległych terenów". Dopuszcza też możliwość zaprojektowania dodatkowych odcinków na estakadach lub w tunelu, jeżeli będzie to uzasadnione wynikami prognoz ruchu.

Trzeci wariant również zakłada dwie jezdnie główne i dwie serwisowe, ale bez wiaduktów. Nocznickiego byłaby bardzo szeroką ulicą, ale tworzyła skrzyżowania z Kasprowicza, wyjazdem z pętli Młociny, Wólczyńską, Arkuszową i Rokokową. Wybrana w przetargu firma będzie miała za zadanie przygotowanie jeszcze co najmniej jednego wariantu. Wszystkie z nich zakładają zachowanie torowiska tramwajowego, a także budowę dwóch chodników oraz dróg dla rowerów i hulajnóg. Wśród wytycznych znalazły się także co najmniej dwa szpalery drzew.

(jok)

.
 

Komentarze (5)

# Marek_W

29.01.2023 20:53

Bez węzła Janickiego ulica Conrada będzie nadal zawalona ruchem tranzytowym, podobnie jak Kasprowicza do Reymonta....węzeł musi powstać ale te żądania co do przeciągnięcia Trasy Curie Skłodowskiej do Lazurowej po lotniskiem Bemowo to wygląda na zagrywkę GDDKiA żeby odstąpić od finansowania tego węzła...najważniejsze jest obecnie połączenie w kierunku Mostu Pólnocnego i Wólczyńskiej a nie Lazurowej!

# Vvv

30.01.2023 09:39

#Marek_W napisał(a) 29.01.2023 20:53
Bez węzła Janickiego ulica Conrada będzie nadal zawalona ruchem tranzytowym, podobnie jak Kasprowicza do Reymonta....węzeł musi powstać ale te żądania co do przeciągnięcia Trasy Curie Skłodowskiej do Lazurowej po lotniskiem Bemowo to wygląda na zagrywkę GDDKiA żeby odstąpić od finansowania tego węzła...najważniejsze jest obecnie połączenie w kierunku Mostu Pólnocnego i Wólczyńskiej a nie Lazurowej!
Nie bardzo, bo będzie węzeł maczka, którym tranzyt dojedzie do toruńskiej. Po prostu GDDKiA nie będzie robić węzła do którego będzie tylko wąska uliczka, a tranzyt na pewno ruszy na most północny. Ratusz musi ruszyć swoje cztery litery i zagospodarować ziemie a rozdawać ją deweloperom budującym w tamtym rejonie bloki

# Marek_W

30.01.2023 11:38

Zeby dojechac do węzła Maczka od strony Mostu Polnocnego czyli wjechac na S7 trzeba pchać się przez Conrada...wystarczy spojrzeć na mapę ;)

REKLAMA

# Vvv

30.01.2023 15:48

#Marek_W napisał(a) 30.01.2023 11:38
Zeby dojechac do węzła Maczka od strony Mostu Polnocnego czyli wjechac na S7 trzeba pchać się przez Conrada...wystarczy spojrzeć na mapę ;)
Tranzyt jadący od północnego wschodu nie będzie się pakował dalej niż most północny, bo musiałby jechać przez węzeł komunikacyjny młociny i wąską noaczkowskiego. Zjedzie na wisłostradzie lub nie przekroczy mostu tylko pojedzie dalej do trasy toruńskiej.

# Marek_W

01.02.2023 20:36

Tu nie tylko chodzi o klasyczny tranzyt towarowy ale rownierz o przemieszczających się w ruchu miejskim między dzielnicami, Wólczyńska na odcinku od Arkuszowej do Reymonta jest i na długie lata pozostanie w obecnym kształcie dlatego konieczny jest węzeł Janickiego żeby ruch od strony mostu północnego i Arkuszowej nie zatykał Bielanskich ulic zwłaszcza że w rejonie Nocznickiego mają powstać kolejne budynki łącznie z mega wielkim osiedlem na dawnych terenach Huty po drugiej stronie torów tramwajowych
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA