REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Koniec z "Pekinem". Wielki powrót kamienicy Krongolda

  21 lutego 2015

alt='Koniec z "Pekinem". Wielki powrót kamienicy Krongolda'
źródło: warszawa.wikia.com

Jedna z najsłynniejszych wolskich kamienic ma wreszcie nowego właściciela. Została nim firma Czerwone Maki, należąca do AFI Europe Poland. Na remont zabytku ma pięć lat.

REKLAMA

Tzw. "Pekin" straszy na rogu Żelaznej i Złotej od końca lat 40-tych. Olbrzymia kamienica, która przetrwała II wojnę światową niemal bez uszkodzeń, została przez komunistyczne władze pozbawiona prawie wszystkich elementów zdobniczych (pozostała tylko attyka z rzeźbami starca i siłacza, symbolizującymi stulecia XIX i XX) i sprowadzona do roli domu dla marginesu społecznego. Domu przeludnionego, o czym świadczy jego popularna nazwa. Dwanaście lat temu mieszkańcy będącego w coraz gorszym stanie technicznym "Pekinu" zostali wyeksmitowani... a zabytek niszczał dalej. Biuro Gospodarki Nieruchomościami m.st. Warszawy pięciokrotnie podejmowało próbę sprzedania go. Bezskutecznie. Zabytkowy obiekt niemal w centrum europejskiej metropolii to łakomy kąsek, ale podczas trwającego kryzysu finansowego proponowane przez urzędników ceny były zbyt wysokie a warunki stawiane przez konserwatora zabytków - drakońskie. Ale to już historia. Konserwator zabytków dopuścił adaptację kamienicy na cele użytkowe "przy zachowaniu walorów", możliwe byłoby więc utworzenie na parterze punktów usługowych, budowa parkingu podziemnego i adaptacja poddasza.

W pierwszej połowie miesiąca wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. ZGN zaproponował oddanie działki w użytkowanie wieczyste i sprzedaż samego budynku, do remontu którego nowy właściciel byłby zobligowany. Konserwator zabytków dopuścił adaptację kamienicy na cele użytkowe "przy zachowaniu walorów", możliwe byłoby więc utworzenie na parterze punktów usługowych, budowa parkingu podziemnego i adaptacja poddasza. 4 lutego minął termin zgłaszania ofert. Wadium wpłaciły tym razem cztery firmy. Cena wywoławcza? Bagatela: 14 mln zł.

Podczas licytacji 11 lutego stało się to, na co warszawscy miłośnicy zabytków czekali od lat: kamienica została sprzedana za 21 mln firmie Czerwone Maki, należącej do grupy AFI Europe. Nowy właściciel ma pięć lat na rewitalizację. Prawdopodobnie w budynku znajdą się zarówno lokale usługowe, jak i biura oraz mieszkania (dziś jest ich ponad 120, ale układ pomieszczeń może się zmienić).

"Pekin" przechodzi do historii, wraca kamienica Krongolda.

Dominik Gadomski

 

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA