Klinika "Budzik" dla dorosłych przy szpitalu Bródnowskim
5 października 2018
Obok Szpitala Bródnowskiego fundacja "Akogo?" wybuduje specjalistyczną placówkę dla pacjentów w śpiączce.
- To jest pierwszy, ale bardzo ważny krok na naszej wspólnej drodze do stworzenia w tym miejscu klinki "Budzik" dla osób dorosłych. To piękna i bardzo potrzebna inicjatywa. Ze swojej strony deklaruję pełne poparcie - podkreśla marszałek Adam Struzik. 18 września został podpisany list intencyjny w sprawie budowy obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego specjalistycznej placówki wybudzającej pacjentów ze śpiączki po ciężkich urazach mózgu. Działka jest własnością samorządu województwa mazowieckiego. W ramach porozumienia urząd marszałkowski udostępni teren fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", która deklaruje wybudowanie i wyposażenie kliniki.
Szpital zapewnia zaplecze
Dużym atutem będzie bez wątpienia sąsiedztwo Szpitala Bródnowskiego, który deklaruje gotowość zabezpieczenia zaplecza diagnostycznego, laboratoryjnego, rehabilitacyjnego dla nowo tworzonej kliniki. - Jednym z wyzwań dzisiejszej medycyny jest przemyślane gospodarowanie zasobami. Szpital Bródnowski posiada bogate i stale unowocześniane zaplecze między innymi diagnostyczne, a przede wszystkim wybitny personel medyczny. Współpraca przy tworzeniu i działaniu kliniki "Budzik" dla dorosłych - to szansa na pomoc jeszcze większej grupie pacjentów - dodaje Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Konkretne terminy realizacji jednak nie padły.
Klinika budzi małych pacjentów
Klinika "Budzik" dla dzieci została uruchomiona w 2013 r. Była pierwszym w Polsce szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Działa w Międzylesiu, przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Dysponuje 15 łóżkami, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci. Najmłodsi pacjenci są objęci pełnym programem leczniczo-rehabilitacyjnym, w tym m.in. farmakoterapią, leczeniem zachowawczym, rehabilitacją, a także leczeniem wspomagającym kinezyterapię, opieką psychologiczną. W klinice jak dotąd udało się wybudzić 49 małych pacjentów.
(DB)