REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

Artykuł partnerski

 

Kartonowe pudełka wracają do łask. Pod Warszawą produkcja wre

  23 stycznia 2023

Kartonowe pudełka wracają do łask. Pod Warszawą produkcja wre
źródło: Viki Family

Opakowania tekturowe i kartonowe coraz szybciej wypierają z rynku plastik, który również w Polsce znalazł się na cenzurowanym. Obecnie aż 90% produkcji pochodzi z makulatury, a 100% nadaje się do recyklingu. Produkcja kartonowych pudełek odbywa się m.in. w podwarszawskim Zabrańcu.

REKLAMA

Czasy, w których kartonowe opakowania były uznawane za nieekologicznie, już dawno minęły. Wbrew obiegowej opinii ich produkcja wcale nie wiąże się z wycinką drzew, ale z przetwarzaniem wykorzystanego już wcześniej papieru. Z makulatury pochodzi dziś 90% produkowanych pudełek kartonowych i tekturowych.

Tekturowe opakowania w Polsce

- Recykling jest dziś podstawowym źródłem włókien celulozowych dla branży produkcji tektury i papieru, a obieg zamknięty jest częścią modelu biznesowego, który stawia europejski przemysł papierniczy w roli światowego lidera recyklingu. W Unii Europejskiej opakowania z papieru i tektury są poddawane recyklingowi częściej, niż wszystkie inne materiały razem wzięte. Papier i tektura już teraz znacznie przewyższają cele recyklingowe wyznaczone przez UE na rok 2025 mimo, że dla tych materiałów poprzeczka jest zawieszona na znacznie wyższym poziomie - informuje Cepi, europejskie stowarzyszenie producentów papieru.

Jak dodają analitycy polskiego oddziału banku Santander, polski rynek papierniczy jest europejską potęgą. Rozwojowi branży nie przeszkodził stan epidemii covid-19, ale ubiegły rok był wyjątkowo trudny. Rosyjska inwazja na Ukrainę podniosła ceny surowców, wzrosły ceny energii a galopująca inflacja odbiła się na portfelach Polaków. W rezultacie wzrost sprzedaży kartonowych opakowań nie był tak duży, jak się wcześniej spodziewano.

REKLAMA

Kartonowe pudełka w Warszawie

Produkcja kartonowych opakowań wre także w aglomeracji warszawskiej. W podwarszawskim Zabrańcu w powiecie wołomińskim działa fabryka firmy Viki Family (link: viki.com.pl), założona przez Przemysława Jastrzębskiego w 1981 roku. Z czasem przedsiębiorstwo stało się czołowym producentem opakowań tekturowych na rynku województwa mazowieckiego. Dzisiaj Viki Family zatrudnia ponad 100 pracowników, miesięcznie przetwarza 2 500 000 m2 tektury, posiada zaawansowany technologicznie i zróżnicowany park maszynowy oraz dysponuje halami produkcyjno-magazynowymi o powierzchni 7000 m2.

W ofercie opakowań kartonowych firmy znajdują się pudełka klapowe, fasonowe, wysyłkowe, kaszerowane z nadrukiem offsetowym, z wielokolorowym nadrukiem flexograficznym, a także pudła archiwizacyjne, koperty, przekładki i wypełniacze.

W ofercie firmy znajdują się opakowania kartonowe, pudełka klapowe, fasonowe, wysyłkowe, kaszerowane z nadrukiem offsetowym, z czterokolorowym nadrukiem flexograficznym, a także pudła archiwizacyjne, koperty, przekładki i wypełniacze.

(jok)

 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA