Już sześć tysięcy wolontariuszy. Potrzebne osoby znające ukraiński i rosyjski
7 marca 2022
Warszawski ratusz wciąż poszukuje osób, które chciałyby pomóc uchodźcom z Ukrainy.
Wolontariuszami mogą zostać tylko osoby pełnoletnie. Urząd miasta przyjmuje zgłoszenia za pośrednictwem strony ochotnicy.waw.pl, przez którą zarejestrowało się już sześć tysięcy osób. Po naszej interwencji ratusz zaczął wyraźnie podkreślać w komunikatach dla mediów, że potrzebne są osoby znające nie tylko ukraiński, ale także rosyjski. Duża część uchodźców mówi właśnie po rosyjsku lub surżykiem, czyli dialektem łączącym ukraińską gramatykę z rosyjskim słownictwem.
Wolontariat w Warszawie
Miejscy koordynatorzy wolontariatu co dzień przyjmują w systemie setki zgłoszeń i przypisują je do odpowiednich kategorii (np. mówiący po ukraińsku lub deklarujący pomoc logistyczną). Urzędnicy starają się, by czas między złożeniem zgłoszenia a przyjęciem do działań był dla wolontariuszy jak najkrótszy, ale ochotnicy muszą mieć świadomość, że na pierwszą zmianę w terenie będą musieli poczekać kilka dni.
Wśród wolontariuszy jest wielu ukraińskich imigrantów, którzy przyjechali do Warszawy w minionych latach. Zgłaszają się także pochodzący z Ukrainy studenci. Wolontariusze przez całą dobę działają na dworcach Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Wschodnia, gdzie udzielają pomocy w kierowaniu do punktów informacyjnych i tłumaczeniu. Liczna grupa ochotników działa również w tymczasowych centrach pobytowych. Odpowiadają za wsparcie porządkowe, remontowo-przygotowawcze, tłumaczenia oraz wspierają proces rejestracji uchodźców.
Szukają psychologów i tłumaczy
Ochotnicy mogą ponadto działać w grupie szybkiego reagowania dojeżdżającej tam, gdzie aktualnie potrzeby są najpilniejsze. Szczególnie poszukiwani są wykwalifikowani psycholodzy i tłumacze języków ukraińskiego oraz rosyjskiego. Głównym zadaniem urzędników jest teraz rozłożenie sił ochotników na długi czas działania i korzystanie z ich możliwości w jak najlepszy sposób.
(dg)