REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

społeczeństwo

 

Już sześć tysięcy wolontariuszy. Potrzebne osoby znające ukraiński i rosyjski

  7 marca 2022

Już sześć tysięcy wolontariuszy. Potrzebne osoby znające ukraiński i rosyjski
źródło: UM Warszawa

Warszawski ratusz wciąż poszukuje osób, które chciałyby pomóc uchodźcom z Ukrainy.

REKLAMA

Wolontariuszami mogą zostać tylko osoby pełnoletnie. Urząd miasta przyjmuje zgłoszenia za pośrednictwem strony ochotnicy.waw.pl, przez którą zarejestrowało się już sześć tysięcy osób. Po naszej interwencji ratusz zaczął wyraźnie podkreślać w komunikatach dla mediów, że potrzebne są osoby znające nie tylko ukraiński, ale także rosyjski. Duża część uchodźców mówi właśnie po rosyjsku lub surżykiem, czyli dialektem łączącym ukraińską gramatykę z rosyjskim słownictwem.

REKLAMA

Wolontariat w Warszawie

Miejscy koordynatorzy wolontariatu co dzień przyjmują w systemie setki zgłoszeń i przypisują je do odpowiednich kategorii (np. mówiący po ukraińsku lub deklarujący pomoc logistyczną). Urzędnicy starają się, by czas między złożeniem zgłoszenia a przyjęciem do działań był dla wolontariuszy jak najkrótszy, ale ochotnicy muszą mieć świadomość, że na pierwszą zmianę w terenie będą musieli poczekać kilka dni.

Wśród wolontariuszy jest wielu ukraińskich imigrantów, którzy przyjechali do Warszawy w minionych latach. Zgłaszają się także pochodzący z Ukrainy studenci. Wolontariusze przez całą dobę działają na dworcach Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Wschodnia, gdzie udzielają pomocy w kierowaniu do punktów informacyjnych i tłumaczeniu. Liczna grupa ochotników działa również w tymczasowych centrach pobytowych. Odpowiadają za wsparcie porządkowe, remontowo-przygotowawcze, tłumaczenia oraz wspierają proces rejestracji uchodźców.

REKLAMA

Szukają psychologów i tłumaczy

Ochotnicy mogą ponadto działać w grupie szybkiego reagowania dojeżdżającej tam, gdzie aktualnie potrzeby są najpilniejsze. Szczególnie poszukiwani są wykwalifikowani psycholodzy i tłumacze języków ukraińskiego oraz rosyjskiego. Głównym zadaniem urzędników jest teraz rozłożenie sił ochotników na długi czas działania i korzystanie z ich możliwości w jak najlepszy sposób.

(dg)

 

Komentarze (1)

# Coveed

10.03.2022 20:30

Covid byl taki straszny ale na szczescie pierwszego dnia wojny znikl bez sladu. Ciekawe kiedy powroci?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA