REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Już pachnie zadymą!

  26 marca 2004

Warszawę czeka najazd antyglobalistów, którzy już zapowiedzieli, że nie ominą takiej gratki jak Europejskie Forum Ekonomiczne, które trwać będzie od 28 do 30 kwietnia 2004.

REKLAMA

Początkowo planowano, że obrady odbywać się będą w Pałacu Kultury i Nauki, ale ostatecznie wybrano sale hotelu Viktoria, co podobno w mniejszym stopniu zablokuje miasto, bo jest on nieco na uboczu centrum. Sesje plenarne odbywać się będą w hotelowej sali balowej na parterze hotelu. Montaż ścianek działowych trwa tam 10-15 minut, a po ich otwarciu powstaje powierzchnia licząca 800 m kw., na której mieści się do tysiąca osób. W hotelu można także wygospodarować pięć dodatkowych sal na panele dyskusyjne.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje na temat Europejskiego Szczytu Gospodar-czego można uzyskać korzystając
z bezpłatnej infolinii 0-800-211-112, czynnej przez siedem dni w tygo-dniu w godzinach 8.00 - 20.00. Bieżące informacje związane ze Szczytem znajdują się na stronach internetowych:
 

Te trzy końcowe dni kwietnia nie będą ła-twe dla warszawiaków. Władze miasta nama-wiają, by na ten czas wyjechać, ale przecież nie wszyscy mogą to zrobić.

Czy dojdzie do rozruchów?

Obecność na konferencji potwierdzili już m.in. prezydenci Niemiec, Chorwacji, Czech, Bośni i Hercegowiny oraz premierzy Finlandii i Litwy. Ważnych osobistości będzie więcej. Przyjazd na szczyt zapowiedziało też kilka tysięcy antyglobalistów z całej Europy. Przedstawiciele Koalicji Grup Wolnościowych "Antyszczyt Wa29" podkreślają jednak, że ich Alternatywne Forum Ekonomiczne będzie miało charakter pokojowy. Planują tańce, muzykę, wykłady i pokazy filmów. Demonstrację urządzą 29 kwietnia (czwartek) o godz. 11.00. Przejdą wtedy z Ronda Babka ul. Jana Pawła II, Al. Solidarności, Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi do Kancelarii Premiera. Manifestować (spokojnie!) ma kilka tysięcy osób. Czy rzeczywiście tak będzie, jak zapowiadają organizatorzy? Zważywszy na doświadczenia z poprzednich takich imprez, m.in. z Pragi, raczej trudno w to uwierzyć. Można się spodziewać nawet poważnych rozrób, bo do pokojowo nastawionych antyglobalistów dołączają grupki młodych ludzi po prostu szukających okazji do zaczepki, co zazwyczaj kończy się awanturą, demolowaniem sklepów, a nawet podpalaniem samochodów. Wystarczy drobna prowokacja, by spokojny przemarsz zamienił się w regularną bitwę między manifestantami - a przynajmniej ich częścią - a służbami porządkowymi.

I dlatego - licząc się z możliwością takiego obrotu sprawy - najlepiej rzeczywiście byłoby wyjechać. Skoro to jednak niemożliwe, warto zastosować się do wprowadzonych przez służby porządkowe ustaleń. Zdecydowano wprowadzić wzmożoną ochronę w mieście i liczne ograniczenia, które co prawda utrudnią życie mieszkańcom, szczególnie tym z domów w rejonie "strefy zero", ale miejmy nadzieję, że ustrzegą ich przed przykrymi zdarzeniami. Z kolei, by chronić obrady, władze miasta planują kupno kilku kilometrów nowych barierek, które będą kosztować 500 tys. zł.

Zapraszamy na zakupy

Policja robi swoje

Jak zapowiada Komenda Stołeczna Policji, w wyznaczonych strefach bezpieczeń-stwa od 26 kwietnia (godz. 24.00) do 30 kwietnia 2004 roku (godz. 24.00) obowiązywać będzie zakaz ruchu kołowego (łącznie z komunikacją zbiorową). Zabronione będzie również w tym rejonie parkowanie samochodów na ulicach. Będzie to dopuszczalne wyłącznie w zamkniętych garażach, na parkingach podziemnych i wewnątrzosiedlowych, ale bez możliwości wyjazdu z miejsca postoju. Pojazdy pozostawione w miejscach objętych zakazem zostaną odholowane na specjalnie wyznaczone parkingi.

Ograniczony zostanie również ruch pieszy. Do strefy bezpieczeństwa będą mogli wejść tylko mieszkańcy, uczniowie, studenci, pracownicy sklepów, zakładów i firm, po okazaniu dokumentów potwierdzających zamieszkanie, zatrudnienie lub naukę (dowody tożsamości ze zdjęciem i adresem zameldowania, zaświadczenia wydane przez pracodawcę, zaświadczenia o czasowym zameldowaniu wydane przez Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m.st. Warszawy).

Firmy i instytucje, których działanie - według oceny Policji - jest niezbędne dla mieszkańców, otrzymają przepustki dla pojazdów. Zainteresowani uzyskaniem takich przepustek zobowiązani są (najpóźniej do 4 kwietnia br.) zwrócić się z pisemnym wnioskiem o ich wystawienie do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, mieszczącego się przy pl. Dąbrowskiego 5 (codziennie w godzinach 7.00-21.00, a w soboty i niedziele w godz. 9.00-17.00) lub do Komendy Stołecznej Policji przy ul. Nowolipie 2 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00). Przepustki można będzie odebrać od 21 do 26 kwietnia br. codziennie w godzinach 7.00-21.00 (w sobotę i niedzielę w godz. 9.00-17.00) w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy Placu Dąbrowskiego 5.

km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe