REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

historia

 

Jej Przystań. O siostrze Benignie z Modlińskiej 257

  12 stycznia 2022

Jej Przystań. O siostrze Benignie z Modlińskiej 257
źródło: archiwum Fundacji Ave

Na Boże Narodzenie 1942 roku w Henrykowie zdarzył się cud. Tak naprawdę nie powinien nikogo dziwić, bo Przystań przy Modlińskiej już od lat dwudziestych była miejscem nieustannych cudów.

REKLAMA

Wszystko za sprawą nowo założonego zgromadzenia zakonnego Sióstr Benedyktynek Samarytanek, które we współpracy z warszawskim magistratem zajęły się "upadłymi dziewczętami", które niewyobrażalna nędza i brak perspektyw wypchnęły na ulicę. Do tego momentu "wielcy świata" udawali, że problemu nie dostrzegają.

REKLAMA

Zakonnica z przeszłością

- Przy Modlińskiej 257 ponad tysiąc dziewcząt znalazło swoją przystań: prawdziwy, ciepły dom z nadzieją na lepszą przyszłość - mówi Bartłomiej Włodkowski, autor książki o historii kamienicy przy Modlińskiej 257. - I wyszły na prostą! Kiedy w archiwum czytałem pisane po latach ich podziękowania dla sióstr, popłakałem się ze wzruszenia.

Jeszcze większy impuls do rozwoju dzieła przyniosła nowa przełożona, której szefowanie przypadło na trudne czasy okupacji. Była to urodzona 120 lat temu siostra Benigna (Stanisława Umińska), jedna z najlepszych przedwojennych aktorek, której wróżono wielką artystyczną przyszłość. Doszło jednak do tragedii. W afekcie, odpowiadając na prośby umierającego w strasznych boleściach narzeczonego, zastrzeliła go. Choć sąd ją uniewinnił, nie mogła siebie usprawiedliwić i postanowiła pokutować. Została siostrą Benigną.

W czasie II wojny światowej pomagała w Henrykowie partyzantom, ratowała Żydów, a później do końca życia pracowała z niepełnosprawnymi, najbardziej opuszczonym dziećmi. Powtarzała, że życie jest darem najcenniejszym. Odeszła w dzień Bożego Narodzenia. W 1942 roku poprosiła swojego przyjaciela Leona Schillera, aby z podopiecznymi Przystani przygotował świąteczna sztukę. Wystawiono wówczas słynną "Pastorałkę", którą obejrzały tysiące mieszkańców Białołęki, a także takie sławy, jak Czesław Miłosz.

REKLAMA

Sztuka Bargielskiej i kolędowanie

Fundacja Ave zaprasza na jednoaktową sztukę o siostrze Benignie pióra pisarki i poetki Justyny Bargielskiej, laureatki wielu prestiżowych nagród i mieszkanki Białołęki, której reżyserii podjął się Tomasz Mitrowski. Wystąpią aktorzy scen warszawskich oraz Ola Banaszek i Monika Wojciechowska z chóru Ave. Będzie też kolędowanie na pamiątkę pastorałkowego cudu z 1942 roku z chórem Ave i kwartetem smyczkowym. Premierowo zabrzmi też piosenka o Modlińskiej 257 napisana przez Annę Mieszkowską (słowa) i Jerzego Cembrzyńskiego (muzyka).

- Mamy nadzieję, że nasza sztuka rozpocznie nowy okres dziejów Modlińskiej 257 - mówi Włodkowski. - Po długich staraniach Fundacji Ave i innych społeczników właśnie rozstrzygany jest przetarg na renowację kamienicy, która za dwa lata odzyska dawny blask i zachowa na zawsze pamięć o siostrze Benignie i wielkim dobru, jakie tutaj się rozlewało.

Sztuka i kolędowanie zostaną zaprezentowane w niedzielę 23 stycznia o godz. 19:00 w sali Wieczernik przy kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez stronę fundacjaave.pl. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ave przy wsparciu samorządów miasta i województwa.

(oko)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA