REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Jedna sroka blokuje inwestycję. Nowy park na Tarchominie opóźniony

  9 lutego 2022

Jedna sroka blokuje inwestycję. Nowy park na Tarchominie opóźniony
źródło: Pixabay

Prace nad oczekiwanym od lat parkiem przy Botewa nie mogą się rozpocząć, bo... na terenie znaleziono gniazdo sroki zwyczajnej.

REKLAMA

Teren pomiędzy Światowida, Ćmielowską, Myśliborską i Botewa to na pierwszy rzut oka wielka dziura pośrodku Tarchomina. Wystarczy jednak przejść jedną ze ścieżek między drzewami, na przykład na wysokości pasażu Vargi, żeby przekonać się o potencjale tego miejsca. Starsi stażem mieszkańcy Tarchomina pamiętają, że przy Ćmielowskiej znajdowały się kiedyś stawy, których pozostałością są wyraźne nierówności terenu. To właśnie w tym miejscu ma powstać centralny park osiedla.

Sroka blokuje inwestycję

Dwa lata temu białołęcki ratusz podpisał umowę na przygotowanie projektu parku Botewa z firmą RS Architektura Krajobrazu, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenu. Zapytaliśmy urząd dzielnicy, czy posiada już wszystkie zgody niezbędne do ogłoszenia przetargu na urządzenie parku.

- Niestety nie dostaliśmy pozwolenia na usunięcie wszystkich drzew kolidujących z inwestycją - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka białołęckiego ratusza. - Na jednym drzewie znaleziono gniazdo sroki zwyczajnej. Akurat w miejscu tego drzewa, zgodnie z zatwierdzonym projektem, ma powstać pawilon usługowy z funkcją gastronomiczno-kulturalną. Bez usunięcia tego drzewa nie możemy ogłosić przetargu na wykonawcę inwestycji.

REKLAMA

Niesamowity pech

Rzeczniczka zaznacza, że do wycięcia przeznaczona została minimalna liczba drzew. Zgodnie z życzeniem mieszkańców biorących udział w konsultacjach usunięte mają być tylko te rośliny, które bezpośrednio uniemożliwiają urządzenie parku. Właśnie na jednym z tych nielicznych drzew zamieszkał przedstawiciel gatunku ptaka powszechnie spotykanego na Tarchominie.

- Wystąpiliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o odstępstwo, by móc jednak drzewo usunąć i ruszyć z inwestycją - mówi Marzena Gawkowska. - Na odpowiedź z RDOŚ zazwyczaj trzeba czekać do dwóch miesięcy. Będziemy próbować przyspieszać sprawę, ale nie ma gwarancji, że się uda. Realizacja inwestycji to osiem miesięcy, ale dla bezpieczeństwa planujemy przesunąć pieniądze częściowo na 2023 rok.

Co powstanie przy Botewa?

Zgodnie z projektem najbardziej intensywnie zostanie zagospodarowana wschodnia część parku, sąsiadująca z Myśliborską. Powstaną tam: drewniany placyk "do wydarzeń sąsiedzkich" z wierzbową kopułą, polana z hamakami i leżakami, plac zabaw z nietypowym wyposażeniem (trawiaste górki z tunelami, kłody do wspinaczki i miejsce do budowy szałasów) oraz automatyczna toaleta. W środkowej części terenu głównym zadaniem będzie zachowanie istniejącej zieleni oraz ukształtowania terenu, będącego pozostałością po grobli i stawach.

Zagłębienie ma zostać uszczelnione, dzięki czemu woda będzie w nim obecna przez cały rok i prawdopodobnie powstanie tam ostoja żab. W pobliżu zamontowane zostaną tzw. hotele dla owadów i ule. Od strony Światowida, obok podstacji tramwajowej i drogerii, stanie piętrowy pawilon usługowy z funkcją gastronomiczno-kulturalną i drewnianym tarasem, kaskadowo schodzącym w kierunku wody. Urządzenie parku ma kosztować 3,5 mln zł.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Polecamy

Komentarze (14)

# rrr

09.02.2022 23:22

To straszne, ale nie dziwne, skoro z powodu braku kagańca na twarzy jednej zdrowej osoby niektórzy potrafią zesrać się z gacie na środku sklepu.

# rav77

10.02.2022 00:08

Mówił ci ktoś, że jesteś idiotą?

# ead

10.02.2022 10:17

Sroka to szkodnik, niszczy mnóstwo pożytecznych ptaków

REKLAMA

# nnn

10.02.2022 13:07

Zły tytuł. Jeśli jest gniazdo, to sroki muszą być dwie. Sroka singiel raczej gniazda nie buduje. Chyba, że rozmnażają sie przez podział lub pączkowanie.

# Ryba

10.02.2022 15:33

#rav77 napisał(a) 10.02.2022 00:08
Mówił ci ktoś, że jesteś idiotą?
Pewnie wielu :). Problem w tym, że idiota, dlatego jest idiotą, że nic nie rozumie.

# Hahaha

10.02.2022 17:28

A za chwilę się okaże że jeśli nie park to wybudują bloki.

REKLAMA

# Taki?

10.02.2022 19:50

Rozumiem ze ten park ma być bez drzew? Ba, nawet chcą wyciąć te z gniazdem.

# marcnluc

10.02.2022 21:00

"Akurat w miejscu tego drzewa, zgodnie z zatwierdzonym projektem, ma powstać pawilon usługowy z funkcją gastronomiczno-kulturalną". hahahaha to ma tam być park, czy pawilon? daleko mamy do punktów usługowych?...

# Matt0

11.02.2022 11:06

#marcnluc napisał(a) 10.02.2022 21:00
"Akurat w miejscu tego drzewa, zgodnie z zatwierdzonym projektem, ma powstać pawilon usługowy z funkcją gastronomiczno-kulturalną". hahahaha to ma tam być park, czy pawilon? daleko mamy do punktów usługowych?...
Park z pawilonem. Umiesz czytać? W parku też fajnie sobie kupić kawę czy gofry dla dzieci.

REKLAMA

# Matt0

11.02.2022 11:07

Czyli teraz liczy na solidność RDOŚ (czyli szybką odpowiedź)

# Matt0

11.02.2022 11:08

Czyli teraz liczymy na solidność RDOŚ (czyli szybką odpowiedź)

 jahebohay

13.02.2022 19:23

sfdsdfsdfsdfsdf

REKLAMA

# Rheirofnror

24.04.2022 16:43

No i dobrze, przynajmniej ptak jest mądrzejszy od tych idiotow z urzędu

# sir_Gio

12.05.2022 19:40

Jak Polacy nie umieją zrobić tak prostej rzeczy jak kałuża z budką piwną, to trzeba było dawno temu po prostu park uporządkować - zrobić wycinki zagrażających drzew, alejki ze żwiru, ławki, latarnie, kosze na śmieci. 1/10 ceny i już dawno mielibyśmy park. A tak to mamy to co wypadnie tej sroce spod ogona.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA