Jedna sroka blokuje inwestycję. Nowy park na Tarchominie opóźniony
9 lutego 2022
Prace nad oczekiwanym od lat parkiem przy Botewa nie mogą się rozpocząć, bo... na terenie znaleziono gniazdo sroki zwyczajnej.
Teren pomiędzy Światowida, Ćmielowską, Myśliborską i Botewa to na pierwszy rzut oka wielka dziura pośrodku Tarchomina. Wystarczy jednak przejść jedną ze ścieżek między drzewami, na przykład na wysokości pasażu Vargi, żeby przekonać się o potencjale tego miejsca. Starsi stażem mieszkańcy Tarchomina pamiętają, że przy Ćmielowskiej znajdowały się kiedyś stawy, których pozostałością są wyraźne nierówności terenu. To właśnie w tym miejscu ma powstać centralny park osiedla.
Sroka blokuje inwestycję
Dwa lata temu białołęcki ratusz podpisał umowę na przygotowanie projektu parku Botewa z firmą RS Architektura Krajobrazu, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenu. Zapytaliśmy urząd dzielnicy, czy posiada już wszystkie zgody niezbędne do ogłoszenia przetargu na urządzenie parku.
- Niestety nie dostaliśmy pozwolenia na usunięcie wszystkich drzew kolidujących z inwestycją - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka białołęckiego ratusza. - Na jednym drzewie znaleziono gniazdo sroki zwyczajnej. Akurat w miejscu tego drzewa, zgodnie z zatwierdzonym projektem, ma powstać pawilon usługowy z funkcją gastronomiczno-kulturalną. Bez usunięcia tego drzewa nie możemy ogłosić przetargu na wykonawcę inwestycji.
Niesamowity pech
Rzeczniczka zaznacza, że do wycięcia przeznaczona została minimalna liczba drzew. Zgodnie z życzeniem mieszkańców biorących udział w konsultacjach usunięte mają być tylko te rośliny, które bezpośrednio uniemożliwiają urządzenie parku. Właśnie na jednym z tych nielicznych drzew zamieszkał przedstawiciel gatunku ptaka powszechnie spotykanego na Tarchominie.
- Wystąpiliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o odstępstwo, by móc jednak drzewo usunąć i ruszyć z inwestycją - mówi Marzena Gawkowska. - Na odpowiedź z RDOŚ zazwyczaj trzeba czekać do dwóch miesięcy. Będziemy próbować przyspieszać sprawę, ale nie ma gwarancji, że się uda. Realizacja inwestycji to osiem miesięcy, ale dla bezpieczeństwa planujemy przesunąć pieniądze częściowo na 2023 rok.
Co powstanie przy Botewa?
Zgodnie z projektem najbardziej intensywnie zostanie zagospodarowana wschodnia część parku, sąsiadująca z Myśliborską. Powstaną tam: drewniany placyk "do wydarzeń sąsiedzkich" z wierzbową kopułą, polana z hamakami i leżakami, plac zabaw z nietypowym wyposażeniem (trawiaste górki z tunelami, kłody do wspinaczki i miejsce do budowy szałasów) oraz automatyczna toaleta. W środkowej części terenu głównym zadaniem będzie zachowanie istniejącej zieleni oraz ukształtowania terenu, będącego pozostałością po grobli i stawach.
Zagłębienie ma zostać uszczelnione, dzięki czemu woda będzie w nim obecna przez cały rok i prawdopodobnie powstanie tam ostoja żab. W pobliżu zamontowane zostaną tzw. hotele dla owadów i ule. Od strony Światowida, obok podstacji tramwajowej i drogerii, stanie piętrowy pawilon usługowy z funkcją gastronomiczno-kulturalną i drewnianym tarasem, kaskadowo schodzącym w kierunku wody. Urządzenie parku ma kosztować 3,5 mln zł.
(dg)