REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

inwestycje

 

Jedenaste źródełko

  9 listopada 2002

Bielany wzbogaciły się o kolejne, jedenaste już ujęcie wody oligoceńskiej. Najnowsze źródełko otwarto niedawno przy ul. Kochanowskiego 10/12.

REKLAMA

Na ścianie eleganckiego budyneczku zamontowano dziewięć kraników. Ujęcie ma charakter zewnętrzny. Będzie dostępne całodobowo i przez cały rok. Może zostać zamknięte tylko w razie awarii lub gdy temperatura spadnie poniżej minus 15 stopni.

- Wszystkie ujęcia oligoceńskie narażone są na ataki chuliganów urywających krany i graficiarzy paćkających po ścianach. Staramy się przed skutkami ich działalności zabezpieczać - wyjaśnia Anna Chudyba z wydziału ochrony środowiska - ściany pokryte są antygrafitową farbą i łatwo zmyć niepożądane malunki. Krany montujemy standardowe i tanie. Mamy zapas na wypadek kradzieży. Na bieżąco kontrolujemy wszystkie podlegające nam oligocenki.

W wydziale ochrony środowiska zapewniono nas także, że raczej nie grozi nowemu ujęciu oraz pozostałym pojawienie się bakterii, co groziłoby chwilowym wyłączeniem danego źródełka z użytkowania. Od listopada 2001 roku oligocenki zostały dostosowane do wyśrubowanych unijnych norm. Poza tym warto zaznaczyć, że bakterie, które czasami pojawiają się w niektórych ujęciach nie mają charakteru chorobowego. Nikomu nie zagrażają i są naturalnym elementem środowiska. Należy jednak dbać o normy i jest to rygorystycznie przestrzegane.

Źródełko przy Kochanowskiego bije z głębokości 250 metrów. Koszt całej inwestycji od projektu, poprzez wydrążenie studni i postawienie budynku obliczane jest na 800 tys. zł. Wnętrze budynku, w którym znajduje się cała aparatura sterująca ujęciem monitorowane jest przez wynajętą firmę ochroniarską. Co się zaś tyczy ściany z kranikami, to jej stan pozostaje oczkiem w głowie straży miejskiej.

Z jedenastu ujęć wody oligoceńskiej dziewięć znajduje się w gestii gminy, jedno jest na terenie Huty, a jedno częściowo położone na obszarze należącym do prywatnej firmy. Wszystkie jednak są w pełni dostępne dla mieszkańców.

Gustaw Czarka

Wykaz ujęć wody oligoceńskiej na Bielanach:

 • Bogusławskiego
 • Broniewskiego 97/99 (pomiędzy dwoma blokami)
 • Daniłowskiego (naprzeciwko kościoła)
 • Dzierżoniowska (przy kościele)
 • Estrady 112
 • Gąbińska przy Duracza
 • Kasprowicza 132
 • Klaudyny (przy sklepie Globi)
 • Kochanowskiego 10/12
 • Lindego (ujęcie na ogrodzeniu okalającym liceum)
 • Wolumen przy Dantego
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA