REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Jakie było nasze Bemowo?

  29 grudnia 2011

alt='Jakie było nasze Bemowo?'
Od czasu przebudowy torowiska dojście do ogródków działkowych przy ul. Dywizjonu 303 to prawdziwe igranie ze śmiercią

Przed Państwem ostatnie wydanie "Echa" w tym roku i tradycyjnie już przeglądamy nasze archiwa - patrzymy, czym żyli mieszkańcy Bemowa przez ostatnie dwanaście miesięcy, co obiecywali urzędnicy i ile tych obietnic udało się zrealizować...

REKLAMA

Styczeń

Na brak przystanku autobusowego na skrzyżowaniu Górczewskiej i Powstańców Śląskich mieszkańcy narzekali już dawno, ale na początku stycznia udało nam się wydobyć od rzecznika Zarządu Transportu Miejskiego pewną obietnicę: - Planujemy budowę tego przystanku, ale w tej chwili nie jestem w stanie podać dokładnego terminu realizacji tej inwestycji. Mamy nadzieję, że uda się to jeszcze w tym roku - mówił Konrad Klimczak, rzecznik ZTM. Obietnica została zrealizowana, choć ma swoje minusy.

Ulica Coopera powstała najpierw jako droga dojazdowa dla pojazdów budowy osiedla mieszkaniowego. Ma 600 metrów, jest wyłożona płytami betonowymi i grozi destrukcją amortyzatorów. Ale asfaltu na niej nie ma i nie będzie. Deweloper zaproponował budowę nawierzchni i przekazanie ulicy we władanie dzielnicy w zamian za zwrot wartości terenu potrzebnego pod jej budowę. To jednak władzom miasta nie odpowiada, bo wolałyby otrzymać wyasfaltowaną drogę w prezencie w zamian za pozwolenie na budowę. Coś jednak z Coopera ruszyło, ale o tym - dalej.

Górczewska od dekady nie może się doczekać remontu i przebudowy. Przeszkodą w realizacji tej inwestycji nie były pieniądze, lecz błędy w dokumentacji projektowej. Miasto tłumaczy, że ukończenie przebudowy ul. Górczewskiej uzależnione jest od ponownego wydania pozwolenia na budowę przez wojewodę mazowieckiego. Rok wcześniej na łamach "Echa" Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, zapewniała, że jeśli będą fundusze, to w ramach poszerzenia ul. Górczewskiej zostanie przebudowana również ul. Lazurowa na odcinku od Górczewskiej do trasy S8, czyli do węzła Lazurowa.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Luty

Drugi miesiąc roku 2011 zaczynaliśmy od wywiadu z burmistrzem Jarosławem Dąbrowskim. Obiecywał, że od września ruszy podstawówka na Irzykowskiego, a na Zachodzącego Słońca będzie budowana nowa szkoła. Ponadto aquapark na osiedlu Przyjaźń i więcej miejsc parkingowych.

Władze dzielnicy zrewitalizowały Glinianki Sznajdra, ponieważ udało się wykupić tamtejsze grunty. Inaczej jest w przypadku leżących po sąsiedzku Glinianek Jelonek. Teren wraz ze znajdującymi się tu zbiornikami wodnymi w 2006 r. kupił od miasta prywatny inwestor. W lutym było wiadomo, że wbrew zapowiedziom zostaną one zasypane.

1 września 2008 r. tramwaje linii 20 zawieszono w związku z budową trasy ekspresowej S8. Jednocześnie Tramwaje Warszawskie rozpoczęły budowę drugiego toru wzdłuż ulicy Dywizjonu 303. Mimo zapewnień o powrocie dwudziestki pod koniec 2010 r., ZTM zdecydował, że po zakończeniu przebudowy torowiska linia nr 20 nie wróci na swoją trasę. Zamiast niej wiosną 2011 r. na Boernerowo ma zostać skierowana wydłużona linia 13 - tak pisaliśmy pod koniec miesiąca. Czas - i mieszkańcy - pokazał, że ZTM nie miał racji: to 13 zniknęła, a 20 jeździ.

A skoro już o komunikacji mowa: w lutym ZTM ogłosił też, jakie zmiany chce wprowadzić podczas budowy II linii metra. Pomysł ze skróceniem trasy linii 105 i wycofaniem autobusów 125 spotkał się z mocną krytyką mieszkańców, których nie satysfakcjonowała koncepcja wprowadzenia w zamian linii 109, która miała połączyć Bemowo z centrum.

REKLAMA

Marzec

Jak już wspominaliśmy, bemowianie zachwyceni zmianami w trasach autobusów nie byli. ZTM planuje wycofać z Bemowa linię 125 (trasa skrócona do Okopowej) i 501 (trasa skrócona ze Stegien do pl. Konstytucji lub Dworca Centralnego) oraz zawiesić kursowanie linii 155, 506 i 507. Pasażerowie jeżdżący z Jelonek do Śródmieścia będą więc mieli do dyspozycji jedynie linie 105 i 109 - do których i tak trzeba będzie dojechać na pętlę Osiedle Górczewska - pisało "Echo", a w odpowiedzi transportowcom czytelnicy dzwonili i pisali mówiąc, że taki pomysł odetnie mieszkańców Lazurowej i okolic od reszty miasta.

Wraca temat przyszłości osiedla Przyjaźń. Zbudowane dla robotników pracujących przy Pałacu Kultury i Nauki jest architektoniczną perełką. Ponieważ jednak pieniędzy na utrzymanie drewnianych domków w dobrej formie nie ma, powstaje pytanie, co z nimi zrobić. Teren jest dzierżawiony przez Akademię Pedagogiki Specjalnej jako osiedle studenckie i wyburzenie domków byłoby katastrofą. Sporządzany jest nowy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Wspólnota Mieszkaniowa Budy 7 zamknęła parking, z którego korzystali pracownicy i użytkownicy ArtBemu. Odmawia negocjacji, żądając od władz dzielnicy 170 tys. zł odszkodowania za trzy lata użytkowania parkingu bez opłat. Konflikt trwa do dzisiaj, po wakacjach parking został ogrodzony i zamknięty.

ZTM obiecuje, że od kwietnia na przystanku pod ratuszem będą zatrzymywać się autobusy linii 112, 184, 190 oraz 384.

Po marcowych konsultacjach z mieszkańcami komunikacja się zmienia, choć pasażerowie wiele nie zyskują. Przez Żołnierzy Wyklętych ma kursować 171 w zamian za wycofywanie linii 507, 105 zapewni połączenie z Powiślem. Definitywnie z Bemowa zostaną wycofane linie: 125, 501, 506 i 507.

REKLAMA

Kwiecień

Od 4 kwietnia po akty urodzenia i zgonu musimy jeździć do innych dzielnic. Powód? Władze miasta zawiesiły bemowski Urząd Stanu Cywilnego. - Brakuje nam urzędników w bardziej obłożonych placówkach - tłumaczyła Agnieszka Kłąb z miejskiego ratusza.

Tak jak wspominaliśmy w lutym - nie 13, tylko 20. Od 30 kwietnia tramwaje tej linii mają kursować przez Bemowo na Kawęczyn.

Jest szansa, że skrzyżowanie ulic Radiowej i Kaliskiego spadnie z pierwszych miejsc rankingu najbardziej niebezpiecznych miejsc na Bemowie. Jeszcze w tym roku powstanie tu rondo - zapowiadamy. I znów urzędnikom się udaje - w chwili, kiedy to piszemy, prace trwają. Może zdążą?

Od września bemowskie podstawówki muszą być przygotowane na przyjęcie prawie dwa razy większej liczby dzieci niż obecnie. Już wiadomo, że w żadnej szkole nie uniknie się dwóch zmian. Rekord pada na Szadkowksiego - tam pierwszych klas powstać ma... siedemnaście: sześć do siedmiu klas dla siedmiolatków, cztery klasy dla sześciolatków i sześć oddziałów przedszkolnych.

Maj

Przychodnia na Czumy miała być rozbudowywana, ale nie będzie. Miasto nie da na to pieniędzy, dzielnicy na samodzielne sfinansowanie modernizacji nie stać. - Lepszym rozwiązaniem byłaby np. budowa planowanej, zupełnie nowej przychodni na Chrzanowie - uważa wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak.

Z okazji trzydziestu lat od premiery "Misia" władze Bemowa postanowiły postawić replikę misia na terenie glinianek Sznajdra przy ul. Połczyńskiej. Tam bowiem 30 lat temu była kręcona ostatnia scena filmu, w której z helikoptera urywa się słomiany miś i spada na zamarznięte oczko wodne. Ma wyglądać dokładnie jak ten filmowy, utopiony w gliniankach Sznajdra, będzie mierzył ponad 7 metrów. - Doszliśmy do wniosku, że najlepszym zabezpieczeniem przed wandalizmem będzie usytuowanie go na przytwierdzonej do dna platformie, na środku zbiornika, w pewnej odległości od każdego z brzegów - informował wiceburmistrz.

Od przeszło dwóch lat władze dzielnicy obiecują zagospodarowanie skwerku między sklepem Lidl a ul. Bolkowską. W zeszłym roku za pośrednictwem "Echa" urzędnicy poprosili mieszkańców o opinie w tej sprawie. Zdecydowana większość czytelników opowiedziała się za urządzeniem chodnika ze skwerem zieleni a nie parkingu. Niestety, skończyło się na pogadankach - żadna z obietnic nie doczekała się realizacji. Także ta z przebiciem Sterniczej od Drzeworytników do Okrętowej - zaplanowano ją na 2016 rok. Najwcześniej.

Czerwiec

W wakacje ma się rozpocząć przebudowa filii Szkoły Podstawowej nr 321 przy ul. Szadkowskiego. Niestety, z powodu opóźnień w opracowaniu dokumentacji projektowej inwestycja nie zakończy się w tym roku. Przeznaczone na ten cel 2,5 mln zł przeniesiono do wydania na rok 2012.

Mieszkańcy mówią coraz głośniej, że skoro przebicia Drzeworytników nie będzie przez najbliższych kilka lat, to przynajmniej zdziczałe haszcze powinny być uporządkowane. Tyle, że nie wszystkie działki należą do dzielnicy...

Przygotowywane w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozporządzenie ma określić jednolite zasady numeracji budynków obowiązujące w całym kraju. Bo teraz są takie kwiatki, jak skrzyżowanie ulicy Widawskiej z Widawską i Widawską...

Wakacje

Ściany kilkunastu bloków na osiedlu Górce zaledwie w ciągu dwóch dni zostały pomazane farbą w sprayu. Mieszkańcy są zniesmaczeni. - Tych bohomazów jest coraz więcej. Jakiś wandal niszczy elewacje naszych bloków. Kto zapłaci za odmalowanie ścian? - pytają mieszkańcy ulic Bolkowskiej i Kazubów. Dostaje się po uszach strażnikom miejskim - że za wolni, że opieszali, że rzadko widywani na patrolach...

Mieszkańcy ul. Sucharskiego mają za mało miejsc do parkowania pod swoimi blokami, szczególnie w porze nocnej. I nie będą mieć więcej. - Zaprojektowano tu maksymalną liczbę miejsc parkingowych możliwą do umieszczenia w pasie drogowym zgodnie z przepisami - mówi Bohdan Szułczyński, wiceburmistrz Bemowa. A na chodniku? Chodnik jest przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego, a jego konstrukcja nie jest przystosowana do obciążeń pojazdów - mówi wiceburmistrz.

Wrzesień

Wracamy z urlopów. Urzędnicy też. I od razu przystępują do działań. W 30 lat od premiery filmu "Miś" na bemowskie Glinianki Sznajdra zawitała replika tytułowego bohatera.
Bemowskie Gimnazjum nr 84 w Zespole Szkół nr 47 przy ul. Anieli Krzywoń nie utworzyło w tym roku ani jednej klasy pierwszej, planowana jest jego likwidacja.
Oprócz tego, że jest ze słomy i na gliniankach, z barejowskim misiem ma wspólnego niewiele. Bardziej przypomina też konia niż misia, ale wiadomo: ten miś odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na miarę naszych możliwości.

Od czasu przebudowy torowiska dojście do ogródków działkowych przy ul. Dywizjonu 303 to prawdziwe igranie ze śmiercią. Wystarczy chwila nieuwagi i można wpaść wprost pod koła rozpędzonego tramwaju. Podczas układania drugiego toru na ul. Dywizjonu 303 przystanek tramwajowy, zlokalizowany dotąd naprzeciwko wejścia do ogródków działkowych, został przesunięty w kierunku skrzyżowania tej ulicy z Kaliskiego i Lazurową. Tylko o przejściu przez tory dla działkowiczów jakoś nikt nie pomyślał...

Mieszkańcom ulicy Pełczyńskiego, którzy zostawiają na noc swoje auta na parkingu wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich, ktoś niszczy lakier - w ciągu nocy wandal robi rysy na samochodach aż do blachy. Policja rozkłada ręce: kamery monitoringu nie obejmują parkingu samochodowego.

Dwóch operatorów telefonii komórkowej chce postawić na Chrzanowie swoje stacje bazowe z wysokimi stalowymi masztami. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy okolicznych osiedli. Obawiają się, że żyjąc, mieszkając i pracując w tak bliskim sąsiedztwie stacji o dużej mocy, będą stale narażeni na szkodliwe oddziaływanie fal elektromagnetycznych, dodatkowo nasilonych ze względu na wzajemną bliskość obu wież.

Drogowcy zapowiadają, że we wrześniu zakończy się remont Dźwigowej. Kolejny remont. Tym razem już porządny. Bo po tym wiosennym w sierpniu zaczął pękać asfalt.

Październik

Drogowcy zapowiadają, że remont Dźwigowej, który miał się skończyć we wrześniu, skończy się w grudniu. Tym razem już na pewno.

Bemowskie Gimnazjum nr 84 w Zespole Szkół nr 47 przy ul. Anieli Krzywoń nie utworzyło w tym roku ani jednej klasy pierwszej, chociaż początkowo planowano powstanie aż trzech. - W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie procedury likwidacji tego gimnazjum - mówi rzecznik dzielnicy.

W wyborach parlamentarnych Platforma Obywatelska zyskała ponad 50% głosów na Bemowie. Prawo i Sprawiedliwość - 22%.

Wkrótce na Woli i Bemowie pojawi się nowy buspas. Drogowcy wymalują go na ul. Górczewskiej na odcinku od ratusza Bemowa do ul. Leszno.

Do 2016 roku metro nie dotrze na Bemowo.
Ma on ułatwić dojazd komunikacją miejską do Trasy W-Z, którą od 15 października jeżdżą tylko autobusy i tramwaje.

W styczniu pisaliśmy o Coopera, w październiku wspominamy o lepszych wieściach dla mieszkańców - w połowie przyszłego roku ma wreszcie zostać położony asfalt na całej długości ulicy - miasto i deweloper zawarli porozumienie w tej sprawie.

Powstaje dzielnicowy budżet AD 2012. Ten przyszłoroczny to ponad 230 mln zł, z czego na inwestycje władze dzielnicy będą mogły przeznaczyć 43 mln. To i tak najwięcej spośród wszystkich dzielnic Warszawy. Jedynie niespełna 4 mln zł pójdzie na remont dzielnicowych dróg. W przyszłym roku zostanie wreszcie ukończona budowa brakującego odcinka ul. Drzeworytników od Cokołowskiej do Legionowej wraz z wypłatą odszkodowań za działki przejęte pod budowę ulicy od prywatnych właścicieli. Na 2012 r. zaplanowano też długo wyczekiwaną przebudowę ul. Synów Pułku oraz odwodnienie Telewizyjnej na odcinku od Ebro do Thomme'ego.

Listopad

Batalia o korzystanie z parkingu przy ArtBemie trwa nadal. Dzielnicowi urzędnicy chcieliby wydzierżawić część parkingu, ale twierdzą, że nie mają z kim rozmawiać, bo wspólnota mieszkaniowa pozostaje w sporze ze spółdzielnią, do której należał kiedyś teren.

Od poniedziałku 7 listopada zamknięta dla ruchu jest ul. Kaliskiego w rejonie skrzyżowania z ul. Radiową oraz na odcinku od Radiowej do Gąsiorowskiego. Powód? Budują rondo!

Drogowcy zapowiadają, że remont Dźwigowej, który miał się skończyć w grudniu, skończy się wiosną 2012. Ale już na pewno.

Każdy żart powtarzany zbyt długo, przestaje być śmieszny.

Użytkownicy ogródków działkowych i mieszkańcy budynków w okolicach Fortu Radiowo narzekają na brak wiaty przystankowej na pętli autobusowej. Powstała dwa lata temu, a wiaty nie było i nie ma. Ale ma być. W przyszłym roku.

Mieszkańcy osiedla Groty obawiają się, że ujęcie wody oligoceńskiej znajdujące się przy ul. Bolimowskiej może zostać niebawem skażone ściekami płynącymi w rowie po drugiej stronie ulicy. I nie wiadomo, kto miałby rów oczyścić: Zarząd Dróg Miejskich mówi, że to nie ich działalność, wydział ochrony środowiska twierdzi, że właśnie owszem. ZDM w końcu przyznaje, że rów przy Bolimowskiej należy do nich i że oczyszczony zostanie niezwłocznie.

Grudzień

W 2020 roku metro może być już pod ratuszem. Radni Bemowa boją się jednak paraliżu komunikacyjnego, który będzie towarzyszył rozkopanej Górczewskiej. - Doświadczenie rzeczywiście pokazuje, że przez odcinek centralny cała Warszawa stanęła w korku. Bemowo będzie miało do tego czasu nowe trasy komunikacyjne, które są budowane, a które będzie można wykorzystać na objazdy - przekonywał oststnio radnych dzielnicy Ryszard Główka, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

Wiosną na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej, koło bazarku, stanie przenośny skatepark. Dzielnica wyda na to 120 tys. zł. Wyposażenie skateparku będzie przenośne, więc w razie potrzeby urząd będzie mógł przewieźć sprzęt w nowe miejsce. Nic nie będzie zatem stało na przeszkodzie, aby w kolejnym sezonie park stanął w innej części dzielnicy, by jak największa grupa młodzieży miała możliwość skorzystania z urządzeń.

...i to już wszystko. Subiektywnie, wybiórczo i po łebkach. Jeżeli ktoś z naszych PT Czytelników ma ochotę na więcej - zapraszamy na naszą stronę internetową.

W archiwaliach grzebał
Wiktor Tomoń

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA