Jak ożywić park Bródnowski? "Pomalujmy ławki"
31 sierpnia 2017
Mieszkańcy mają nowe pomysły na aranżację parku Bródnowskiego, urzędnicy nie mówią "nie" a nawet podrzucają kolejne: od ławek dla matek karmiących, ogród sensoryczny, fontanny posadzkowe, po plac do street workout'u.
Co jakiś czas na forach internetowych i portalach społecznościowych prezentowane są nowe pomysły - jak można by uatrakcyjnić park Bródnowski. Całkiem niedawno pani Agnieszka zaproponowała:
- Spacerując ostatnio po parku Bródnowskim zaświtał mi pomysł pomalowania ławek na różnokolorowe optymistyczne barwy. I tak są one często pomazane i zaniedbane. Co sądzicie o takim ich odnowieniu?
Na wpis zareagowało wielu mieszkańców, w tym samorządowców, którym spodobał się ten pomysł. Są też kolejne, które w sposób znaczący mogą poprawić estetykę i funkcjonalność parku. Jak się dowiedzieliśmy, na zbliżających się Dniach Targówka (2-3 września w godz. 12-22) w parku Bródnowskim urzędnicy chcą się wsłuchać w propozycje mieszkańców dotyczących tego miejsca.
Czystsza woda, więcej boisk i ogród sensoryczny
W tym roku aż do połowy lipca zbiorniki wodne w parku Bródnowskim były całkowicie suche. Instalowano w nich cztery aeratory, które wyglądają jak proste fontanny, a mają za zadanie napowietrzać wodę po to, żeby nie pojawiały się w nich glony. - Kiedyś woda w parku miała zielonkawy kolor. Żeby z tym walczyć, zainstalowaliśmy cztery aeratory. Dzięki temu woda jest dużo czystsza - zachwala inwestycję wiceburmistrz Grzegorz Gadecki. Woda jest ważnym elementem parku. Wszak trzy akweny zajmują 0,7 ha powierzchni całej, przeszło 25 ha, zielonej oazy pomiędzy blokami. Na największym z nich znajdują się trzy fontanny, w ostatnich latach park zyskał też kilka dodatkowych atrakcji, czy też stref dla wielbicieli przeróżnych form wypoczynku. Przez Ośrodek Sportu i Rekreacji zostały wybudowane boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, a także stoły ping-pongowe. Można też pograć w szachy. Już wkrótce w miejscu dawnych i niedostępnych dla większości kortów tenisowych ma pojawić się też ogród sensoryczny i urządzenia dla starszych dzieci. Teren po kortach już jest przygotowany do tej inwestycji, która ma ruszyć lada dzień i zakończyć się w przyszłym roku.
Nowe alejki, wi-fi, poidełka i fontanny
Oprócz ławek kolorowych, pojawił się pomysł "nietypowych" ławek - dla matek karmiących. Wiceburmistrz Grzegorz Gadecki mówi, że pomysł mu się podoba. - Podczas Dni Targówka będziemy z mieszkańcami rozmawiać m.in. o parku. Zarezerwowaliśmy trochę pieniędzy, aby wymienić ławki. Dlatego myślę, że jeszcze w tym roku zostaną pomalowane kolorami, które byłyby jednorodne, ale różne - mówi Gadecki i dodaje, że sam ma kilka ciekawych pomysłów, np. instalację fontann posadzkowych, które są coraz chętniej stosowane w parkach i skwerach miast, gdyż charakteryzują się tym, że z płyty chodnika wylatują gejzery wodne, a w nocy tworzą bardzo atrakcyjną iluminację świetlną dzięki podświetlaniu ledowemu.
Wiosną pierwsze zmiany
Planowany też jest montaż kilku nowych poidełek, wymiana chodników, montaż oświetlenia i wi-fi. W planach są nowe alejki pomiędzy drzewami, np. dla biegaczy. - Chcielibyśmy zrobić też coś dla ludzi bardziej aktywnych - na obrzeżach parku plac do street workout'u przy istniejącej siłowni - przekonuje wiceburmistrz. Jesienią Centrum Komunikacji Społecznej będzie prowadzić konsultacje z mieszkańcami odnośnie ostatecznego wyglądu parku. Jak zapewniają urzędnicy, już wiosną przyszłego roku mogłyby być realizowane pierwsze inwestycje.
(DB)