Jak obchodzono Światowy Dzień Wody w Warszawie?
23 marca 2022
We wtorek 22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jak zawsze, także i przy tej okazji zachęca do szanowania zasobów wody słodkiej i wybierania warszawskiej kranówki jako rozwiązania ekologicznego, zmniejszającego ślad wodny, a tym samym chroniącego wody gruntowe.
Odpowiedzialność za ochronę wód spoczywa jednak nie tylko na Wodociągach Warszawskich. Racjonalne korzystanie z wody musi być udziałem każdego z nas. Dlatego MPWiK, jak czyni to poprzez swoje kampanie edukacyjne, również teraz zwraca uwagę na konieczność niemarnowania wody, a także na wybór warszawskiej kranówki, jako wody o wysokich parametrach jakości, bogatej w wapń i magnez, stale badanej laboratoryjnie i stanowiącej alternatywę dla wody w plastikowych butelkach.
Edukacja i zabawa podczas gry miejskiej nad Wisłą
Z tej okazji w niedzielę 20 marca MPWiK zaprosiło mieszkańców stolicy do wspólnego świętowania i gry miejskiej nad Wisłą, gdzie oprócz edukacji nie zabrakło też dobrej zabawy. Główna część atrakcji przygotowanych na ten szczególny dzień miała miejsce na terenie Multimedialnego Parku Fontann, gdzie mieszkańcy rozegrali grę miejską pod hasłem "W poszukiwaniu zaginionej kropli". Na dziesięciu stacjach na uczestników czekali animatorzy oraz zadania związane z wodą, pracą warszawskich wodociągowców, ekologią i wiedzą na temat produkcji warszawskiej kranówki, którą uczestnicy mogli się delektować podczas gry. Poszukiwacze zaginionej kropli musieli się wykazać m.in. znajomością dawnych stołecznych rzek, umiejętnością rozpoznania warszawskiej kranówki za pomocą papierków lakmusowych, a także wykazać umiejętnością współpracy podczas budowy miniwodociągu. Wszystkim udało się pomyślnie przejść stacje, wynieść z tego solidną porcję wiedzy, ale co najważniejsze - doskonale się przy tym bawić.
Część aktywności przygotowanych przez MPWiK z okazji obchodów Światowego Dnia Wody była dostępna online, jak edukacyjny teatrzyk "Hadwa-O!", podczas którego widzowie mogli poznać ciekawostki na temat wody oraz zjawisk zachodzących w wodnym świecie. Edukatorzy MPWiK przeprowadzili także specjalne warsztaty w ramach Programu Edukacji Ekologicznej "Z Wisły do Wisły - podróże z Kropelkiem", które obyły się w formie prezentacji multimedialnej. W przystępny sposób dzieci mogły poznać skomplikowany proces uzdatniania wody dla mieszkańców Warszawy, jak działa sieć wodociągowa pod ulicami miasta, skąd się bierze woda w kranie i dlaczego warto pić warszawską kranówkę.
Informacje na temat wody, jej jakości, a także wyniki badań laboratoryjnych warszawskiej kranówki są dostępne na stronie www.mpwik.com.pl.
(red)