REKLAMA

Wola

Historia

 

Hrubieszowska - dziwna uliczka w sercu miasta

  15 maja 2017

alt='Hrubieszowska - dziwna uliczka w sercu miasta'
źródło: materiały prasowe

Złote czasy przemysłu to już odległa przeszłość. Co jest Siłą Woli dzisiaj?

REKLAMA

Jedna z najbardziej niesamowitych ulic w Warszawie znajduje się w sercu dawnej przemysłowej Woli, "na zapleczu" Prostej. Idąc Hrubieszowską od Karolkowej w kierunku ronda Daszyńskiego mijamy zrujnowane pozostałości XIX-wiecznych zabudowań przemysłowych, przedwojenne kamienice i szklane ściany biurowców z wjazdami do garaży, dodające uliczce klimatu "kanionu", znanego z amerykańskich miast. W miarę zbliżania się do ronda Hrubieszowska nagle zmienia się w pieszy pasaż i "rozpływa" w nowej zabudowie. Tramwaje na Woli? Były wszędzie Tramwaje na Woli? Były wszędzie
Na ulicach Woli wciąż można znaleźć pamiątki po zlikwidowanych liniach tramwajowych. Niektóre z nich zamykano jeszcze przed wojną.
Dziwna ulica w dziwnej dzielnicy.

Drewno i łańcuchy

Widoczny na zdjęciu dom stał na narożniku skrzyżowania z Przykopową. Pod koniec lat 30., gdy wykonano fotografię, w budynku mieścił się sklep spożywczy, zaś obok niego - postój dorożek. Rzut beretem od Hrubieszowskiej, za linią dzisiejszej Towarowej, zaczynał się już wielki świat - Paryż Północy. Wola była jego zapleczem, produkującym prąd i gaz, maszyny i narzędzia, samochody i podkłady kolejowe. Przy Hrubieszowskiej działała fabryka o szumnej nazwie "Pierwsza Polska Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych Stanisława Kubiaka". Dom właściciela, zbudowany w roku 1920, stoi do dziś - to budynek nr 9.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Siła Woli

Prezentowane przez nas zdjęcie pochodzi z wystawy pt. "Siła Woli", prezentowanej 11-15 maja w budynku InCity przy Siedmiogrodzkiej 1. Fotografie sprzed II wojny światowej, epoki komunizmu i współczesne tworzą opowieść o zmieniejącej się dzielnicy, która - jak mówią organizatorzy - rozwija się, czerpiąc siłę ze swojej historii. Od 15 maja do 9 czerwca wystawę będzie można oglądać na ogrodzeniu placu budowy osiedla Metropoint przy Karolkowej, a następnie - w filii Wolskiego Centrum Kultury.

Mecenasami wystawy są deweloperzy Asbud i Okam.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Jan

30.01.2019 14:52

Na starym, przedwojennym zdjęciu rorożki stoją przy ulicy Hrubieszowskiej, a po lewej stronie widać skrzyżowanie z ulicą Przyokopową. Obecnie zamiast spalonego podczas II wojny drewnianego domu stoi tu szklany biurowiec ( niejeden w tej okolicy "białych kołnierzyków" , przez mieszkańców Woli zwanego " Mordorem nr 2"). Proszę o aktualne zdjęcia okolicy, bo zmienia się ona b.szybko. Nie ma już budynku d.Zakładów Radiowych Kasprzaka u zachodniego wylotu ul. Hrubieszowskiej. A gdzie są zdjęcia kamienic po stronie parzystej?

# ALT.

02.04.2021 12:05

adres to bodaj Hrubieszowska 1A. Na dole był spożywczy, na górze część mieszkalna
#zabranedekretembieruta
ale żaden zwrot się nie należy, bo dzielnica niby przemysłowa..... brak słów.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA