REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Historia zatoczyła koło

  19 grudnia 2008

Dokładnie sto lat temu rozpoczęto budowę pierwszego kościoła w Płudach. Stało się to z inicjatywy samych mieszkańców bez jakiegokolwiek udziału władz kościelnych.

REKLAMA


Autor jest radnym dzielnicy Biało-łęka (Gospodarność), prezesem Fundacji AVE.
W 1908 roku rejent Kiersnowski (jego imię nosi jedna z białołęckich ulic), właściciel znacznych terenów w Płudach, postanowił zalesić wydmy (aż trudno sobie wyobrazić ten teren bez lasów i Parku Henrykowskiego, za to z morzem pias-ku!) i założyć tutaj letnisko. Ze względu na fakt znacznego oddalenia kościoła parafialnego św. Jakuba, w projekcie "Osady Zawada I" zaplano-wano budowę niedużej kaplicy. W ciągu roku udało się opracować projekt, zbudować funda-menty i mury do wysokości jednego metra. Później interesy rejenta uległy pogorszeniu, koncepcja letniska upadła, a budowa została wstrzymana. Ukończono ją w 1913 ro-ku dzięki ogromnemu zaangażowaniu państwa Wędrowskich.

Niezwykle piękny, stuletni zabytkowy kościółek, wybudowany w stylu gotyku nadwiślańskiego, stanowi autentyczną perełkę architektoniczną Białołęki. Jest świadkiem historii, nie tylko tej związanej z sakramentami. Oto na przykład pod-czas misji w okresie PRL-u, pod wpływem nauk wierni w czasie nabożeństwa maso-wo darli czerwone legitymacje. Tutaj znajduje się też jedyny materialny ślad (tabli-ca na zewnętrznej ścianie prezbiterium oraz witraż na ścianie wschodniej) "sierp-niowego dramatu Płud", opisanego przeze mnie po raz pierwszy przed kilkoma laty. Mało kto wie, że kościół w czasie wojny był podminowany przez wycofujących się Niemców. Z kolei dzięki sprytowi przedwojennego kościelnego, który przed wysied-leniem zamurował w ołtarzu monstrancję i kielichy, przetrwały one grabieże hitle-rowców i czerwonoarmistów. Tutaj wreszcie znajduje się ponad stuletnia unikatowa fisharmonia. Pierwotnie dach kościoła pokryty był dachówką, którą zamieniono na blachę w latach 60-tych po tym, jak w dzwonnicę uderzył piorun i zniszczył część sklepienia.

Trzeci kościół

8 grudnia br. ksiądz arcybiskup Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski do-konał poświęcenia nowej świątyni przy ul. Klasyków, usytuowanej na tyłach starego małego kościółka, zaznaczającej się w krajobrazie charakterystyczną kopułą. Uro-czystości trwały prawie trzy godziny. Po mszy miała m.in. miejsce premiera "Ave Maria" skomponowanego przez prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza specjalnie na uro-czystość konsekracji kościoła w Płudach.

Budowa trwała pięć lat i można ją z powodzeniem nazwać dziełem życia pro-boszcza, ks. Mirosława Bielawskiego, który pracuje w Płudach od dwudziestu lat. Liczba parafian zwiększyła się w tym czasie do ponad 10 tysięcy, więc kaplica funkcjonująca w przedwojennym domu katolickim (w 1952 roku odebranym przez władzę ludową na rzecz kina Ustronie) przestała wystarczać. Kościół został dedy-kowany pamięci Jana Pawła II, który jeszcze za życia pobłogosławił kamienie wę-gielne i został osobiście poinformowany o budowie. Miał wówczas powiedzieć, że "wie, gdzie to jest". Nic dziwnego zresztą, warto wszakże pamiętać, że w chosz-czówkowskiej "Prymasówce" często spotykali się kardynałowie Wojtyła i Wyszyń-ski, m.in. także w przeddzień wyjazdu na konklawe.

Mówiąc żartobliwie, obecnie parafia w Płudach dysponuje trzema kościołami. Docelowo dotychczasowa kaplica ma zostać przekształcona w centrum kultury chrześcijańskiej, warto zresztą zauważyć, że nowy kościół posiada również spore zaplecze na cele duszpasterskie. Stary kościółek prawdopodobnie zostanie kaplicą całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Na razie w nowym trwają drobne prace wykończeniowe i adaptacyjne. Ponownie będzie można go obejrzeć na Boże Narodzenie. Przeniesienie nabożeństw na stałe planowane jest od Wielkanocy.

Bartłomiej Włodkowski
avetki@wp.pl

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni