REKLAMA

Wola

społeczeństwo »

 

Henryk Wujec upamiętniony na Woli. Mural w Galerii Tybetańskiej

  18 sierpnia 2021

alt='Henryk Wujec upamiętniony na Woli. Mural w Galerii Tybetańskiej'

Zmarły w ubiegłym roku działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL i poseł na Sejm doczekał się błyskawicznego upamiętnienia.

REKLAMA

Mural z wizerunkiem Henryka Wujca (1940-2020) został odsłonięty na filarze trasy Prymasa Tysiąclecia w pobliżu ronda Tybetu, czyli skrzyżowania z Kasprzaka. Posła upamiętniono w... Galerii Tybetańskiej, wśród grafik poświęconych kulturze i historii tego kraju.

Henryk Wujec - mural

Autorem muralu jest Dariusz Paczkowski a pomysłodawcami współpracownicy Henryka Wujca, związani z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych, stowarzyszeniem Dialog Społeczny oraz Fundacją dla Polski i Funduszem Obywatelskim.

- W ten symboliczny sposób chcieliśmy upamiętnić życie Henryka, naszego kolegi, przyjaciela i współpracownika, który w każdym momencie swojego dorosłego życia starał się służyć innym i budować społeczeństwo obywatelskie - mówi Weronika Czyżewska-Waglowska. - Henryk Wujec bardzo zaangażował się w działania na rzecz wolnego Tybetu, stąd pomysł na miejsce muralu.

Kup bilet

Patron zaraz po śmierci

Przyjęta w Warszawie zasada głosi, że patronem ulicy, placu czy skweru można zostać najwcześniej pięć lat po śmierci. W zamyśle chroni ona pamięć zmarłych przed wykorzystywaniem przez polityków, a krajobraz miasta - przed pochopnymi upamiętnieniami.

Obyczaj powinien być rozciągnięty także na murale, ale w rzeczywistości nikt się nim nie przejmuje. Od kiedy umieszczane na ścianach czy wiaduktach grafiki stały się popularne, mamy w Warszawie prawdziwy wysyp błyskawicznego upamiętniania znanych osób (ostatnio powstały np. dwa murale z "Korą" Jackowską, w Śródmieściu i na Bielanach). Poseł Wujec był postacią mało kontrowersyjną, jednak tempo prac nad muralem powinno wzbudzić duże wątpliwości.

REKLAMA

Kim był Henryk Wujec?

Henryk Wujec pochodził z Podlesia koło Biłgoraja. W czasie niemieckiej okupacji, jako trzyletnie dziecko, padł ofiarą wysiedlenia rodzinnej wsi i trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Po kilku miesiącach został ukryty w koszu i wyniesiony przez zakonnicę.

Z wykształcenia był fizykiem, ukończył Uniwersytet Warszawski. W 1976 roku zaangażował się w organizację pomocy dla robotników z Ursusa, represjonowanych za udział w protestach. Działał w Komitecie Obrony Robotników, a następnie NSZZ "Solidarności". Podczas stanu wojennego był więziony na Białołęce.

Po upadku komunizmu Henryk Wujec kontynuował działalność polityczną jako poseł (1989-2001) i wiceminister rolnictwa (1999-2000). Pełnił także funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego d/s społecznych. Zmarł w 2020 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# lideksynubeka

18.08.2021 15:48

Nagroda za potrącenie pieszego i uniknięcie odpowiedzialności. Dzięki kaście.

# klocek

18.08.2021 18:49

O zmarłych się źle nie mówi, więc zamilczę :)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024