Hemoroidy? Jest na nie sposób!
2 grudnia 2004
Nie ma się czego wstydzić. Hemoroidy to dolegliwość jak każda inna. Przypominają o swoim istnieniu wówczas, gdy powiększając się powodują wyraźny dyskomfort a nawet ból. Warto wtedy ustalić przyczynę dolegliwości i pomóc sobie. Jest to możliwe.
|
Ustalić przyczynę
Jak wykazują badania, aż 22 procent dorosłych Polaków skarży się na do-legliwości związane z hemoroidami. Najczęściej osoby starsze, szczegól-nie te po sześćdziesiątce. Aby sobie pomóc, trzeba najpierw stwierdzić, jaka jest przyczyna pojawienia się hemoroidów. Chwila zastanowienia pozwala najczęściej stwierdzić, że od dawna mamy kłopoty z codziennym wypróżnieniem. Wysiłek sprawia, że hemoroidy uaktywniają się.Choroba hemoroidalna jest ściśle związana z dietą. Nieprawidłowa - po-woduje dolegliwości. Można im zapo-biec rezygnując z picia alkoholu, ka-wy, mocnej herbaty, coca-coli i uży-wania ostrych przypraw (szczególnie curry). Nie tylko powodują kłopoty, lecz także mogą przyczyniać się do nawrotów wyleczonej dolegliwości. Zalecana jest bogata w błonnik dieta niskotłuszczowa, pobudzająca jelita do pracy. Na talerzu jak najczęściej powinno gościć pieczywo z ziarnami, otręby pszenne, owoce i warzywa. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów. Lekarze zachęcają do wypijania w ciągu doby 2-2,5 litra niesłodzonych napojów, przede wszystkim nie gazowanej wody. Namawiają także do większej aktywności fizycznej: spacerów, marszów, pływania, jazdy na rowerze.
Łazienkowe przyzwyczajenia
Równie ważne jak dieta jest właściwe podejście do sprawy wypróżnień. Wiele osób czyni z tego rytuał zasiadając na sedesie na dłuższy czas, czytając książki lub prasę. Tymczasem specjaliści wręcz nakazują, by tego nie robić. Załatwianie potrzeb fizjologicznych powinno trwać tylko tyle czasu, ile naprawdę potrzeba. Przedłużanie siedzenia sprzyja powstawaniu hemoroidalnych dolegliwości. Podobnie jak powstrzymywanie się przed pójściem do łazienki.Podstawą leczenia jest co prawda zmiana trybu życia, diety i regulacja wypróżnień, jednak są również leki wspomagające ten proces. Apteki dysponują środkami, które łagodzą objawy choroby, m.in. swędzenie, leczą stan zapalny błony śluzowej przyspieszając tym samym regenerację uszkodzonych tkanek. Bez recepty można na przykład kupić m.in. czopki przeciw hemoroidom Hemorol, zawierające ekstrakt z rumianku, kasztanowca, pięciornika, krwawnika. Łagodzą bóle, działają przeciwzapalnie. Podobne działanie wykazują również drażetki Venescin z wyciągiem z nasion kasztanowca.
Kiedy do lekarza?
Z lekarzem warto się skonsultować w każdym przypadku dolegliwości z hemoroi-dami. Jednak absolutnie konieczne jest to wówczas, gdy występują krwawienia. Przyczyna pojawiania się krwi może być bowiem bardzo poważna: rak jelita grubego. Niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które wykażą, co powoduje krwawienia.Jeśli stosowanie dostępnych bez recepty leków okaże się nieskuteczne i dole-gliwości wracają, konieczny staje się zabieg chirurgiczny. Decyduje o tym lekarz.