REKLAMA

Bemowo

Bemowo. To lubię!

 

Głośne bębnienie w Art Bemie

  15 kwietnia 2013

alt='Głośne bębnienie w Art Bemie'
kongi

"Bemowo. To lubię!" - to cykl, w którym prezentujemy charakterystyczne miejsca w dzielnicy. Nie zawsze estetyczne - ale zawsze niepowtarzalne, które wyróżniają Bemowo na tle innych warszawskich dzielnic. Czekamy na opinie (redakcja@gazetaecho.pl, 22 614-58-28) - co lubisz na Bemowie? W tym wydaniu Bemowskie Centrum Kultury i nauka gry na bębnach.

REKLAMA

Jedna lub dwie osoby zaczynają wybijać powtarzający się rytm, potem powoli włączają się pozostali. Po kilku minutach ich gra przeradza się w specyficzny trans. Czasem jedna z osób zaczyna solo grać inny rytm, pozostali trzymają się poprzedniego. Za chwilę zmiana rytmu. Ktoś się pogubił?

Karolina
Przychodzę tu już ponad dwa lata - na zajęcia i próby zespołu Viva el Cajón. Zawsze ciągnęło mnie do bębnów. Tu na zajęciach gramy na trochę innych instrumentach niż w większości szkół i na kursach bębniarskich, tu dominują kongi. Poza tym jest świetna atmosfera, dużo pozytywnej energii. Ćwiczę także w domu, jednak najlepszy efekt jest wtedy, gdy gra się w grupie.

Trzeba zwolnić tempo. I znów po chwili równo gra cała grupa... Tak w dużym skrócie można opisać zajęcia nauki gry na bębnach w Bemowskim Centrum Kultury, które prowadzi Kazimierz Klicki, psycholog, muzyk i muzykoterapeuta.

Nauka odbywa się w oddzielnych grupach dla dorosłych i dla dzieci. Uczestnicy grają głównie na kongach, ale również na djembe i innych instrumentach perkusyjnych (klawesyn, cow-belle, agogo, kabazy).

Jarek
Trafiłem tu przez znajomych i przychodzę już od dwóch lat. Gra na bębnach ma to do siebie, że daje szczególnie fajne wrażenie, jak gra kilka osób. Dzięki tym zajęciom zacząłem słuchać innej muzyki - więcej etnicznej, na przykład kubańskiej, brazylijskiej. Poznałem tutaj wielu fajnych ludzi, często gramy na różnych imprezach.

W ArtBemie odbywają się też próby zespołu Viva el Cajón - pierwszego w Polsce zespołu cajónowego.

Czym jest cajón? Z hiszpańskiego "cajón" (czyt. kahon z akcentem na drugą sylabę) oznacza po prostu "pudełko". Jest to instrument w kształcie pudełka, na którym siedzi muzyk i uderzając w różne jego części, wydobywa różne rodzaje dźwięków.

Magdalena
Przychodzę już trzy lata. Kiedyś chodziłam na zajęcia z salsy, tam zetknęłam się z muzyką, w której dominowały bębny. Wtedy zaczęłam szukać szkół nauki gry na bębnach i tak trafiłam tutaj. Co dają te zajęcia? Przede wszystkim duże odprężenie po pracy, poznawanie fajnych ludzi z ciekawymi pasjami, wyjazdy warsztatowe.

El cajón wywodzi się z Peru. Jego brzmienie przypomina werbel, a zawdzięcza to strunom i sprężynom znajdującym się pod jego przednią płytą.

Zespół Viva el Cajón oprócz cajónów wykorzystuje wspomniane wcześniej kongi (kojarzone z Ameryką Południową), djembe (kojarzone z Afryką), przywieziony z Indonezji celempung oraz inne instrumenty perkusyjne takie jak cow-bell, agogo, kabaza, shekere, klawesy, grzechotki, temple block itp.

Michał
Zetknąłem się z bębnami na festiwalu w Kolonii. Tam wraz ze znajomymi spotkaliśmy grupę bębniarzy. Potem postanowiłem sam nauczyć się grać. Dlaczego to takie fajne? Kiedy się gra, nie myśli się o problemach, umysł jest skupiony tylko na tym. Najfajniejszy efekt jest wtedy, gdy gra kilka grup jednocześnie - każda swój rytm. Organizujemy wyjazdy, koncerty na koniec roku.

- Często organizujemy koncerty, pokazy gry na bębnach przy okazji różnych imprez - opowiada Kazimierz Klicki. - Graliśmy w ArtBemie, w amfiteatrze na Bemowie. Ostatnio także dopingowaliśmy zawodników Półmaratonu Warszawskiego.

Co przyciąga ludzi do nauki gry na bębnach? Przede wszystkim niezwykłe wrażenia powstające, gdy w jednym momencie gra wiele osób. Świetna atmosfera, relaks, poprawa samopoczucia.

A jeśli ktoś chce spróbować, to jest dobra okazja, bo już w połowie kwietnia ruszają zapisy do nowych grup działających w ArtBemie.

kz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025