Rozpoczęła się budowa Gazociągu Warszawskiego
8 sierpnia 2023
Na terenie Białołęki ruszyła budowa Gazociągu Warszawskiego, który zapewni mieszkańcom aglomeracji warszawskiej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu br. i potrwają do I kwartału 2025 r.
Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km, a jego trasa prowadzi od Tłoczni Gazu w gminie Nieporęt aż do miejscowości Mory w gminie Ożarów Mazowiecki. Na terenie Białołęki zaplanowano odcinek o długości ok. 2,2 km, a jego trasa w przeważającej części poprowadzona jest wzdłuż granicy z gminą Jabłonna.
Trasa będzie przecinała m.in. teren lasów pod zarządem Nadleśnictwa Jabłonna, a następnie - ul. Obrębową, ul. Marmurową, ul. Skierdowską, ul. Modlińską oraz ul. Kępa Tarchomińska. Następnie poprowadzona będzie pod wałem przeciwpowodziowym i dnem Wisły aż do Łomianek.
Gazociąg Warszawski - głęboko pod ziemią
Na trasie gazociągu zaprojektowano szereg przekroczeń bezwykopowych. Umożliwią one poprowadzenie gazociągu głęboko pod ziemią, z korzyścią dla środowiska, zwłaszcza na terenach zalesionych.
Wykorzystanie technologii pozwoli też w mniej uciążliwy sposób przekroczyć przeszkody terenowe - skrzyżowania z drogami, torami kolejowymi, wiaduktami i ciekami wodnymi, np. rzekami, czy kanałami, dzięki czemu w trakcie prac budowalnych ruch nie zostanie wstrzymany. W taki sposób wykonane będą przekroczenia: ul. Obrębowej, ul. Marmurowej, ul. Skierdowskiej oraz ul. Modlińskiej.
W sposób bezwykopowy zostanie przekroczona także Wisła oraz Rezerwat Ławice Kiełpińskie. Do przejścia pod dnem rzeki i rezerwatem na długości ok. 1149 metrów wykorzystana zostanie technologia sterowanego przewiertu horyzontalnego, tzw. HDD. Pozwoli ona ominąć cenny przyrodniczo teren Rezerwatu i zachować ciągłość żeglugi rzecznej.
Budowa gazociągu
Prace budowlane rozpoczną się od odhumusowania, tj. zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi i odłożenia jej wzdłuż placu budowlano-montażowego. Odhumusowany będzie cały pas inwestycji na szerokości do 32 metrów, a na terenach leśnych do 15 metrów. Następnie wzdłuż trasy zostaną rozwiezione rury oraz wykonany wykop, w którym będą układane rury po ich uprzednim zespawaniu.
Gazociąg będzie ułożony w wykopie na głębokości minimum 1,2 m. Po ułożeniu całego gazociągu i wybudowaniu obiektów naziemnych wykop zostanie zasypany. W kolejnym etapie będą przeprowadzone próby techniczne. Po ich zakończeniu i przeprowadzeniu odbiorów technicznych gazociąg zostanie przekazany do użytkowania, a teren odtworzony. Gazociąg po wybudowaniu nie będzie widoczny ani w żaden sposób uciążliwy dla otoczenia. Zostanie jedynie oznakowany obowiązkowymi żółtymi słupkami znacznikowymi.
Budowa całego gazociągu ma być zakończona w drugim kwartale 2025 roku.
Nasadzenia drzew
W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął szereg czynności, które ograniczą ingerencję budowy na środowisko. Dzięki dodatkowym nakładom w wysokości ok. 36 mln zł udało się ograniczyć wycinkę drzew o ok. 30%. Zaplanowano również nasadzenia nowej zieleni w gminach i dzielnicach. GAZ-SYSTEM podpisał już z Urzędem Dzielnicy Białołęka porozumienie na nowe drzewa. 39 grabów, klonów, wiśni i wiązów pojawi się przy ul. Światowida w rejonie ul. Łączącej oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 356 przy ul. Głębockiej. Nasadzenia będą spełniać wymagania m.st. Warszawy w zakresie zieleni zaplanowano, a prace zaplanowano na lata 2024 - 2025.
Po zakończeniu budowy, na podstawie uzyskanej decyzji środowiskowej, planowane jest także nasadzenie do 5600 szt. sadzonek drzew oraz 2,3 ha krzewów wzdłuż całej inwestycji.
Kajaki na lato
GAZ-SYSTEM zaangażował się również we wsparcie inicjatyw lokalnych i został sponsorem bezpłatnej wypożyczalni kajaków prowadzonej przez Klub Sportowy Spójnia Warszawa. W ramach akcji pn. GAZ-SYSTEM dla Białołęki w każdą niedzielę od 4.06.2023 do 3.09.2023 w godz. 10:00-16:00 w Warszawie przy ul. Modlińskiej 16 (przystań kajakowo-wioślarska) można bezpłatnie wypożyczyć dwuosobowy kajak.
GAZ-SYSTEM będzie również corocznie odprowadzał podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Środki te zasilą budżety gmin i będą wykorzystywane na potrzeby lokalnej społeczności np. na rozwój lokalnej infrastruktury.
Gazociąg Warszawski - najważniejszy gazociąg dla stolicy i okolic
Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy umożliwiając przesył ponad 2 mld m3 gazu rocznie. Pozwoli również na przyłączenie do sieci gazowej nowych odbiorców - np. elektrociepłowni i ciepłowni, co z kolei przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Dodatkową korzyścią będzie poprawa jakości powietrza w stolicy i okolicznych gminach, dzięki wykorzystaniu niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz ziemny.
Więcej informacji o inwestycji jest dostępnych na stronie www.gazociagwarszawski.pl
Kontakt dla mieszkańców:
Infolinia: tel. 885-888-251
Email: gazociag.warszawski@gaz-system.pl
Strona www: gazociagwarszawski.pl