REKLAMA

Białołęka

Artykuł sponsorowany

 

Rozpoczęła się budowa Gazociągu Warszawskiego

  8 sierpnia 2023

alt='Rozpoczęła się budowa Gazociągu Warszawskiego'

Na terenie Białołęki ruszyła budowa Gazociągu Warszawskiego, który zapewni mieszkańcom aglomeracji warszawskiej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu br. i potrwają do I kwartału 2025 r.

REKLAMA

Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km, a jego trasa prowadzi od Tłoczni Gazu w gminie Nieporęt aż do miejscowości Mory w gminie Ożarów Mazowiecki. Na terenie Białołęki zaplanowano odcinek o długości ok. 2,2 km, a jego trasa w przeważającej części poprowadzona jest wzdłuż granicy z gminą Jabłonna.

Trasa będzie przecinała m.in. teren lasów pod zarządem Nadleśnictwa Jabłonna, a następnie - ul. Obrębową, ul. Marmurową, ul. Skierdowską, ul. Modlińską oraz ul. Kępa Tarchomińska. Następnie poprowadzona będzie pod wałem przeciwpowodziowym i dnem Wisły aż do Łomianek.

Gazociąg Warszawski - głęboko pod ziemią

Na trasie gazociągu zaprojektowano szereg przekroczeń bezwykopowych. Umożliwią one poprowadzenie gazociągu głęboko pod ziemią, z korzyścią dla środowiska, zwłaszcza na terenach zalesionych.

Wykorzystanie technologii pozwoli też w mniej uciążliwy sposób przekroczyć przeszkody terenowe - skrzyżowania z drogami, torami kolejowymi, wiaduktami i ciekami wodnymi, np. rzekami, czy kanałami, dzięki czemu w trakcie prac budowalnych ruch nie zostanie wstrzymany. W taki sposób wykonane będą przekroczenia: ul. Obrębowej, ul. Marmurowej, ul. Skierdowskiej oraz ul. Modlińskiej.

W sposób bezwykopowy zostanie przekroczona także Wisła oraz Rezerwat Ławice Kiełpińskie. Do przejścia pod dnem rzeki i rezerwatem na długości ok. 1149 metrów wykorzystana zostanie technologia sterowanego przewiertu horyzontalnego, tzw. HDD. Pozwoli ona ominąć cenny przyrodniczo teren Rezerwatu i zachować ciągłość żeglugi rzecznej.

Wstąp do księgarni

Budowa gazociągu

Prace budowlane rozpoczną się od odhumusowania, tj. zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi i odłożenia jej wzdłuż placu budowlano-montażowego. Odhumusowany będzie cały pas inwestycji na szerokości do 32 metrów, a na terenach leśnych do 15 metrów. Następnie wzdłuż trasy zostaną rozwiezione rury oraz wykonany wykop, w którym będą układane rury po ich uprzednim zespawaniu.

Gazociąg będzie ułożony w wykopie na głębokości minimum 1,2 m. Po ułożeniu całego gazociągu i wybudowaniu obiektów naziemnych wykop zostanie zasypany. W kolejnym etapie będą przeprowadzone próby techniczne. Po ich zakończeniu i przeprowadzeniu odbiorów technicznych gazociąg zostanie przekazany do użytkowania, a teren odtworzony. Gazociąg po wybudowaniu nie będzie widoczny ani w żaden sposób uciążliwy dla otoczenia. Zostanie jedynie oznakowany obowiązkowymi żółtymi słupkami znacznikowymi.

Budowa całego gazociągu ma być zakończona w drugim kwartale 2025 roku.

REKLAMA

Nasadzenia drzew

W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął szereg czynności, które ograniczą ingerencję budowy na środowisko. Dzięki dodatkowym nakładom w wysokości ok. 36 mln zł udało się ograniczyć wycinkę drzew o ok. 30%. Zaplanowano również nasadzenia nowej zieleni w gminach i dzielnicach. GAZ-SYSTEM podpisał już z Urzędem Dzielnicy Białołęka porozumienie na nowe drzewa. 39 grabów, klonów, wiśni i wiązów pojawi się przy ul. Światowida w rejonie ul. Łączącej oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 356 przy ul. Głębockiej. Nasadzenia będą spełniać wymagania m.st. Warszawy w zakresie zieleni zaplanowano, a prace zaplanowano na lata 2024 - 2025.

Po zakończeniu budowy, na podstawie uzyskanej decyzji środowiskowej, planowane jest także nasadzenie do 5600 szt. sadzonek drzew oraz 2,3 ha krzewów wzdłuż całej inwestycji.

REKLAMA

Kajaki na lato

GAZ-SYSTEM zaangażował się również we wsparcie inicjatyw lokalnych i został sponsorem bezpłatnej wypożyczalni kajaków prowadzonej przez Klub Sportowy Spójnia Warszawa. W ramach akcji pn. GAZ-SYSTEM dla Białołęki w każdą niedzielę od 4.06.2023 do 3.09.2023 w godz. 10:00-16:00 w Warszawie przy ul. Modlińskiej 16 (przystań kajakowo-wioślarska) można bezpłatnie wypożyczyć dwuosobowy kajak.

GAZ-SYSTEM będzie również corocznie odprowadzał podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Środki te zasilą budżety gmin i będą wykorzystywane na potrzeby lokalnej społeczności np. na rozwój lokalnej infrastruktury.

Gazociąg Warszawski - najważniejszy gazociąg dla stolicy i okolic

Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy umożliwiając przesył ponad 2 mld m3 gazu rocznie. Pozwoli również na przyłączenie do sieci gazowej nowych odbiorców - np. elektrociepłowni i ciepłowni, co z kolei przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Dodatkową korzyścią będzie poprawa jakości powietrza w stolicy i okolicznych gminach, dzięki wykorzystaniu niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz ziemny.

Więcej informacji o inwestycji jest dostępnych na stronie www.gazociagwarszawski.pl

Kontakt dla mieszkańców:
Infolinia: tel. 885-888-251
Email: gazociag.warszawski@gaz-system.pl Strona www: gazociagwarszawski.pl

 

REKLAMA

Komentarze (11)

# Tarcho

09.08.2023 11:42

Nie dość że czajka, to jeszcze tera nas zagazujo!

# Dość z prostactwem

09.08.2023 22:30

Ale zabawny komentarz, hahaha boki zrywać ...do #Tarcho

# Mariaaaa

09.08.2023 22:44

Na Henrykowie wycięli mnóstwo drzew, praktycznie pół szerokości lasu. Ciekawe, czy posadzą nowe.
Najpierw wycinka pod gazociąg, a za chwilę obok pod tory do CPK i zostaniemy z betonem.

REKLAMA

# Magdalenaaaa

10.08.2023 21:24

#Mariaaaa napisał(a) 09.08.2023 22:44
Na Henrykowie wycięli mnóstwo drzew, praktycznie pół szerokości lasu.
To jakiś wątły ten lasek.

# Rif92jr

28.08.2023 19:41

Wszystko co najgorsze to na białołęce! Nie polecam tej dzielnicy! Same ćpuny i alkoholicy!!!!!!!!!!!

# Warszawiak11

30.08.2023 13:11

Cała Warszawa sra na Białołękę! Tysiące ton goowna na godzinę!

REKLAMA

# Eeela

30.08.2023 20:38

Cała warszaffka bawi się na bialomece! Kupy całej warszaffki sa przetwarzane na bialomece! Bombelki z całej warszaffki zwozone do babć i dziadków na bialomeke blokując przy tym szkoły i miejsca bombelkow mieszkającym na bialomece.

# Bialomeka stan umyslu

30.08.2023 20:42

Smrod z kup, a teraz jeszcze gaz! Brawo bialomeka! Oby tak dalej, czy to w ogóle warszawa? Bo chyba już dawno nie...

# Co na to władza!?

30.08.2023 20:42

Co na to burmistrz?

REKLAMA

# Nejei

01.09.2023 09:52

W końcu wszystkie dziadki będą mogli szybko dostać się na bialomeke!

# Monsterr

02.09.2023 07:58

Odchody z całego miasta płyną na Tarchomin, a teraz jeszcze gaz??? Co za przeklęta dzielnica.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno
Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe