REKLAMA

Białołęka

wypoczynek »

 

Jak wyglądały najstarsze piłki i pierwsze korki? Piłkarski świat w Galerii Północnej

  19 stycznia 2024

alt='Jak wyglądały najstarsze piłki i pierwsze korki? Piłkarski świat w Galerii Północnej'
materiały organizatora wystawy

W Galerii Północnej można obejrzeć ponad 100 piłkarskich pamiątek, w tym piłkę, którą kopał król strzelców mundialu Grzegorz Lato czy 70-letnie korki.

REKLAMA

Do 27 stycznia w Galerii Północnej przy Światowida 17 na Tarchominie można oglądać ponad 100 unikalnych eksponatów związanych z historią polskiej i światowej piłki nożnej, w tym z największymi globalnymi rozgrywkami. Wszystko za sprawą wystawy "Magia Futbolu", która w Warszawie pokazywana jest po raz pierwszy.

Galeria Północna: pamiątki piłkarskie na Tarchominie

Najstarsze zgromadzone na niej pamiątki liczą sobie ponad 70 lat. Salon Audi Warszawa - wygoda i profesjonalizm Salon Audi Warszawa - wygoda i profesjonalizm
Samochody marki Audi od lat zaliczane są do kategorii marek premium. W związku z tym oprócz wysokiej jakości wykonania, czy bogatego wyposażenia, Audi dba także o profesjonalne podejście do klienta. Na co mogą liczyć osoby odwiedzające salon Audi Warszawa?
Nie brakuje przedmiotów z lat sześćdziesiątych, związanych z sukcesami polskiej kadry w latach siedemdziesiątych, a także nowszych - z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Wśród eksponatów znaleźć można chociażby gigantyczne rękawice bramkarskie Petera Schmeichela, koszulki najlepszych zawodników, pożądane przez kolekcjonerów proporczyki, m.in. z Euro w 1988 i 1996 roku, a także "korki" z różnych epok, w tym jedne z pierwszych, które zostały stworzone przez Niemców na Mistrzostwa Świata w 1954 roku.

Na wystawie prezentowana jest także największa na świecie kolekcja maskotek z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Tylko w Galerii Północnej można teraz zobaczyć oryginalnego lwa Willi'ego z 1966 roku, Pique z 1986 roku, Ciao z 1990 roku czy lwa Goliatha z 1996 roku. Podziwiać również można pięć olbrzymich maskotek w tym m.in. Fuleco z Mundialu w Brazylii w 2014 roku.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polski akcent na futbolowej wystawie na Tarchominie

Ciekawostką ekspozycji są też piłki z różnych epok, co pozwala odwiedzającym prześledzić ich rozwój - od szytych ręcznie, aż po te najnowsze. Niepowtarzalna wystawa gromadzi także piłki z największych światowych imprez. Z bliska można zobaczyć chociażby tę, którą grano na kobiecym Mundialu w USA. Cała ekspozycja podzielona została na cztery osobne historie: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, ważne wydarzenia w dziejach globalnego futbolu oraz - co szczególnie ucieszy polskich kibiców - dzieje rodzimego futbolu. W tej ostatniej części twórcy wystawy przypominają największe sukcesy reprezentacji, które do dziś rozpalają wyobraźnię kibiców. Wśród budzących sentyment pamiątek jest m.in. piłka z Mistrzostw Świata w 1974 roku, kiedy to Grzegorz Lato został królem strzelców. Fani futbolu zobaczą tu także piłkę z podpisami zawodników Górnika Zabrze z meczu z Manchester City z 1971 roku, który obrósł legendą i przyciągnął na Stadion Śląski ponad 90 tys. widzów, a także miniaturę autobusu, którym reprezentacja kraju podróżowała podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku.

Bezpłatnie z przewodnikiem lub bez - tylko w Galerii Północnej

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można oglądać ją samodzielnie lub z przewodnikiem. Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się 20 i 27 stycznia w godz. 12:00-18:00 (z przerwami). Aby wziąć udział w zwiedzaniu, nie trzeba się wcześniej zapisywać. Ekspozycja znajduje się na parterze w okolicach sklepu Reserved.

JR

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe