REKLAMA

Wola

kultura »

 

Ordonka i Bodo na Woli. Niezwykłe koncerty chóru Ave

  15 listopada 2023

alt='Ordonka i Bodo na Woli. Niezwykłe koncerty chóru Ave'
materiały Fundacji Ave

- To będzie hit! - zapowiada Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, która zaprasza na koncerty chóru Ave i filharmoników z repertuarem Ordonki i Bodo. Nowe, zaskakujące aranżacje przedwojennych przebojów przygotował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy.

REKLAMA

Będzie można ich posłuchać w sobotę 18 listopada o godz. 15.00 w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" przy ul. Nowolipie 52B oraz w niedzielę 26 listopada roku o godz. 16.00 w Wolskim Centrum Kultury przy ulicy Obozowej 85. Organizatorzy wybrali utwory mniej znane, a niezwykle piękne melodycznie i tekstowo, chociażby przejmującą balladę "Mein Jidisze Mame", nawiązującą do historii wolskich Żydów. Nie zabraknie jednak hitów, jak "Baby, ach te baby" czy "Zimnego drania".

Pietruszyńska, amant i słynna Syrena

- Warto pamiętać, że Hanka Ordonówna urodziła się na Woli jako Marianna Pietruszyńska i o swojej dzielnicy pamiętała do końca życia - mówi Bartłomiej Włodkowski. - Chociaż sama wyrwała się z biednej dzielnicy oraz nizin społecznych i brylowała na światowych salonach, to systematycznie wspomagała biedne dzieciaki z wolskich ulic.

Ma też swoje liczne upamiętnienia - mural i tablicę pamiątkową. W tym roku przypada 100-lecie jej warszawskiego debiutu w kabarecie Qui pro quo. Ten moment w karierze Hanki Ordonówny miał fundamentalne znaczenie - wprowadził ją do wielkiego świata artystycznego. W czasie II wojny światowej, już 1 września, stanęła na posterunku. Skrzyknęła przyjaciół - artystów i... śpiewała z nimi dla żołnierzy wyjeżdżających na front.

Właśnie na Woli Ordonka spotkała się z innym wspaniałym muzykiem. Było to w 1935 roku w najsłynniejszej w Polsce wytwórni płyt Syrena. A ów artysta to przedwojenny amant - Eugeniusz Bodo. To z nim nagrała słynną piosenkę "Rumbolero", która ukazała się na płycie i podbiła serca Polaków. Warto pamiętać, że Bodo zginął w sowieckim obozie dokładnie 80 lat temu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Chór Ave w nowej odsłonie

Mający tradycje sięgające 1939 roku chór Ave, laureat wielu nagród, kojarzy się raczej z repertuarem klasycznym i sakralnym. Do tej pory wykonywał dzieła oratoryjne. Tym razem pokaże się od zupełnie innej strony.

14 solistek i solistów chóru pod okiem Agnieszki Zwierko, znakomitej mezzosopranistki, przygotowało brawurowe interpretacje piosenek Ordonki i Bodo. Towarzyszyć im będzie wokalnie oczywiście cały chór - młodzież i dorośli. A zagra zespół filharmoników w ciekawym składzie instrumentalnym - akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Partię mandoliny wykona solista chóru Piotr Chilmanowicz. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Wstęp wolny, ale konieczna jest rezerwacja miejsc siedzących poprzez specjalny formularz umieszczony na stronie fundacjaave.pl lub telefonicznie: 608-178-447.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA