REKLAMA

Wola

kultura »

 

Ordonka i Bodo na Woli. Niezwykłe koncerty chóru Ave

  15 listopada 2023

alt='Ordonka i Bodo na Woli. Niezwykłe koncerty chóru Ave'
materiały Fundacji Ave

- To będzie hit! - zapowiada Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, która zaprasza na koncerty chóru Ave i filharmoników z repertuarem Ordonki i Bodo. Nowe, zaskakujące aranżacje przedwojennych przebojów przygotował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy.

REKLAMA

Będzie można ich posłuchać w sobotę 18 listopada o godz. 15.00 w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" przy ul. Nowolipie 52B oraz w niedzielę 26 listopada roku o godz. 16.00 w Wolskim Centrum Kultury przy ulicy Obozowej 85. Organizatorzy wybrali utwory mniej znane, a niezwykle piękne melodycznie i tekstowo, chociażby przejmującą balladę "Mein Jidisze Mame", nawiązującą do historii wolskich Żydów. Nie zabraknie jednak hitów, jak "Baby, ach te baby" czy "Zimnego drania".

Pietruszyńska, amant i słynna Syrena

- Warto pamiętać, że Hanka Ordonówna urodziła się na Woli jako Marianna Pietruszyńska i o swojej dzielnicy pamiętała do końca życia - mówi Bartłomiej Włodkowski. - Chociaż sama wyrwała się z biednej dzielnicy oraz nizin społecznych i brylowała na światowych salonach, to systematycznie wspomagała biedne dzieciaki z wolskich ulic.

Ma też swoje liczne upamiętnienia - mural i tablicę pamiątkową. W tym roku przypada 100-lecie jej warszawskiego debiutu w kabarecie Qui pro quo. Ten moment w karierze Hanki Ordonówny miał fundamentalne znaczenie - wprowadził ją do wielkiego świata artystycznego. W czasie II wojny światowej, już 1 września, stanęła na posterunku. Skrzyknęła przyjaciół - artystów i... śpiewała z nimi dla żołnierzy wyjeżdżających na front.

Właśnie na Woli Ordonka spotkała się z innym wspaniałym muzykiem. Było to w 1935 roku w najsłynniejszej w Polsce wytwórni płyt Syrena. A ów artysta to przedwojenny amant - Eugeniusz Bodo. To z nim nagrała słynną piosenkę "Rumbolero", która ukazała się na płycie i podbiła serca Polaków. Warto pamiętać, że Bodo zginął w sowieckim obozie dokładnie 80 lat temu.

Zapraszamy na zakupy

Chór Ave w nowej odsłonie

Mający tradycje sięgające 1939 roku chór Ave, laureat wielu nagród, kojarzy się raczej z repertuarem klasycznym i sakralnym. Do tej pory wykonywał dzieła oratoryjne. Tym razem pokaże się od zupełnie innej strony.

14 solistek i solistów chóru pod okiem Agnieszki Zwierko, znakomitej mezzosopranistki, przygotowało brawurowe interpretacje piosenek Ordonki i Bodo. Towarzyszyć im będzie wokalnie oczywiście cały chór - młodzież i dorośli. A zagra zespół filharmoników w ciekawym składzie instrumentalnym - akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Partię mandoliny wykona solista chóru Piotr Chilmanowicz. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Wstęp wolny, ale konieczna jest rezerwacja miejsc siedzących poprzez specjalny formularz umieszczony na stronie fundacjaave.pl lub telefonicznie: 608-178-447.

(red)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023