REKLAMA

Forum › Bemowo

REKLAMA

# zawiedziona

04.07.2022 09:51

A na Kaliskiego zostaje 1 autobus ... to chyba żart.
Dzieci z Grotów do szkoły nie dojadą :(

# Panjan

04.07.2022 11:17

Skrócenie 122 to prawdziwy skandal! Jak się dostać z WAT na Bielany lub Żoliborz bez przesiadki? Jeżeli metro ma być czynnikiem skutkującym likwidacją normalnej siatki połączeń komunikacji publicznej to jestem przeciwko dalszej budowie metra. Przecież mieszkańcy Warszawy nie przemieszczają się tylko do centrum lub wzdłuż linii metra.

# Urszula B

04.07.2022 11:24

Śmieszne!! Przecież Dąbrowski jest w PO...jak ma się sfotografować z kolegami z PO na konwencji czy przy otwarciu stacji metra to jest ok. i się do nich przyznaje. Ale jak zabiera z nimi nam autobusy i widzi że mieszkańcą to się nie podoba ...to odrazu jacy źli są włodaże miasta. Przecież to Pan jest w PO i z nimi rządzi.

REKLAMA

# Erwin

04.07.2022 12:05

Skrócenie 197 to zbrodnia na mieście. Często jeżdżę prawie całą trasę (IMiGW - PKP Ursus-Niedźwiadek) i wiem, że jest spora grupa osób, które wsiadają jeszcze na Bielanach, a jadą do samego końca, a z Gierdziejewskiego na Marymoncką i Podleśną wracają ludzie z pracy.

# Jelonkowy

04.07.2022 12:12

Przepłaceni radni dzielnicy są bezużyteczni i nic nie mogą. ZTM pokazał im gdzie ich miejsce - na śmietniku. Dzięki otworzeniu metra na Bemowie część mieszkańców Jelonek do nabliższej galerii handlowej nie dojadą bez przesiadki. A najlepsze, że jedna może nie wystarczyć - autobus, tramwaj, a później metro. Radni dali po raz kolejny pokaz niekompetencji.

# Marek W.

04.07.2022 12:15

Popieram pana wyżej. Ja się pakuję do 197 przed ciepłownią i wysiadam na ciołka. 15-17 minut dojazd. Teraz z przesiadkami będzie o wiele dłużej. Rozumiem, że zmieni się częstotliwość kursowania 716 przynajmniej co 15 minut a nie 30, skoro ma dowozić ludzi do 197 na fort wola......

REKLAMA

# Erwin

04.07.2022 13:39

#Marek W. napisał(a) 04.07.2022 12:15
Popieram pana wyżej. Ja się pakuję do 197 przed ciepłownią i wysiadam na ciołka. 15-17 minut dojazd. Teraz z przesiadkami będzie o wiele dłużej. Rozumiem, że zmieni się częstotliwość kursowania 716 przynajmniej co 15 minut a nie 30, skoro ma dowozić ludzi do 197 na fort wola......
Nic podobnego, szanowny panie. Na stronie z rozkładami WTP na przyszłe dni już po zmianach widać wyraźnie - dwa razy na godzinę 716.

# Pan M

04.07.2022 16:23

Czy załamanie rąk to jedyne co potrafi przewodniczący zapraszający swego czasu na konsultacje. Szanowny Panie, co pan na nich osiągnął? Przed konsultacjami postawiłem publiczne pytanie na tym portalu: czemu mają one służyć i czym skutkować? Kłótniami ludzi bez jakiejkolwiek wiedzy na temat tworzenia siatki połączeń transportu publicznego, zajmującymi miejsca po obu stronach linii sporu? Nie wbijałem wówczas ostrza krytyki w fatalne propozycje mieszkańców, czy młodzieżowej Rady - chcieli dobrze i nie mogąc liczyć na ignorantów z ZTM-u, sami złożyli propozycje. Niestety łatwe do podważenia. Pisałem o tym. Dlatego zakładam, że dziś są to krokodyle łzy Panie Dąbrowski. Tak, obawiam się, że nie chodziło Wam o znalezienie dobrego rozwiązania, bo takie przedstawiałem już niemal dekadę temu - odnosząc się przy każdej przepychance do faktów i fatalnych propozycji ZTM-u. Nawet z wyliczeń ZTM wyszło, że moje rozwiązanie jest tańsze niż propozycja ich autorstwa, która ciągle wymaga korekty, zmian rozkładów etc. Ta permanentna rewolucja w układzie komunikacyjnym to także koszty społeczne. Tymczasem na konsultacjach zorganizowanych wiele lat temu, moja koncepcja została podsumowana gromkimi brawami mieszkańców dzielnicy. Była więc również akceptowalna społecznie. Gdyby był Pan zainteresowany dobrym transportem na Bemowie i Jelonkach pomimo fatalnego przebiegu metra o czym pisałem od chwili wykoślawienia linii pod Górczewską i skierowania jej miast na Tarchomin via Żerań - na Targówek i Bródno, pochyliłby się Pan nad tym opracowaniem. Zaprosił mieszkańców, zaproponował głosowanie czy rozwiązanie ZTM, czy moje. A dziś? Niespójne propozycje mieszkańców do rzucania którymi namawialiście (konsultacje) zostały spacyfikowane bełkotem urzędników. Tak, bełkotem, bo propozycje ZTM są tak głęboko sprzeczne, że same się wykluczają. Ale przeszły, chociaż nie mają żadnego uzasadnienia. Brawo bemowscy stratedzy od bicia piany.

# Iza

04.07.2022 16:24

To samo niestety dotyczy wszystkich osiedli wokół UL. ELEKCYJNEJ (Batalionu Parasol, Baonu Zośka, Pustola, Garbińskiego), gdzie mieszkają na ogół ludzie starsi. Mają kawał drogi do metra i nie mają, jak się do niego dostać. Likwidując z ul..Gorczewskiej i Elekcyjnej autobus 109 pozbawia się możliwości dotarcia i do metra i powrotu z zakupami z Wola Parku. Tym bardziej, że metro i tak jedzie pod głownymi ulicami, do których też trzeba dojechać. Autobus 109 dojeżdżał pod szpital, pod przychodnię i prawie pod szkołę!!!! Nie wspominając o dojeździe do Dworca Centralnego!!!! Czyli wynika z tego, że metro jest tylko dla ludzi mieszkajacych w jego pobliżu, a reszta z zakupami, walizkami, dziećmi i staruszkowie są odcięci od komunikacji. Metro skomplikowało i pogorszyło skoro odcina się do niego dostęp komunikacją

REKLAMA

# back

04.07.2022 16:36

Właśnie się zastanawiałem, co tak od rana grzmi na Bemowie :)

# Erwin

04.07.2022 16:42

#Iza napisał(a) 04.07.2022 16:24
To samo niestety dotyczy wszystkich osiedli wokół UL. ELEKCYJNEJ (Batalionu Parasol, Baonu Zośka, Pustola, Garbińskiego), gdzie mieszkają na ogół ludzie starsi. Mają kawał drogi do metra i nie mają, jak się do niego dostać. Likwidując z ul..Gorczewskiej i Elekcyjnej autobus 109 pozbawia się możliwości dotarcia i do metra i powrotu z zakupami z Wola Parku. Tym bardziej, że metro i tak jedzie pod głownymi ulicami, do których też trzeba dojechać. Autobus 109 dojeżdżał pod szpital, pod przychodnię i prawie pod szkołę!!!! Nie wspominając o dojeździe do Dworca Centralnego!!!! Czyli wynika z tego, że metro jest tylko dla ludzi mieszkajacych w jego pobliżu, a reszta z zakupami, walizkami, dziećmi i staruszkowie są odcięci od komunikacji. Metro skomplikowało i pogorszyło skoro odcina się do niego dostęp komunikacją
A swoją drogą - czy ktoś kiedyś widział jadącą metrem babcię z wózkiem-lolkiem na kółkach, z którego wystaje natka pietruszki? Ja nigdy, a jeżdżę prawie codziennie od szesnastu lat. Staruszkowie się boją metra, bo jest dezorientujące :) Tak więc - masz 70 lat? Siedź na d00pie w domu dziadu. Taka logika urzędu.

# TGM

04.07.2022 16:46

#Erwin napisał(a) 04.07.2022 16:42
Taka logika urzędu.

Raczej aktwistów, którzy dostali kawałek władzy w mieście

REKLAMA

# Rychu

04.07.2022 17:04

#Urszula B napisał(a) 04.07.2022 11:24
Śmieszne!! Przecież Dąbrowski jest w PO...jak ma się sfotografować z kolegami z PO na konwencji czy przy otwarciu stacji metra to jest ok. i się do nich przyznaje. Ale jak zabiera z nimi nam autobusy i widzi że mieszkańcą to się nie podoba ...to odrazu jacy źli są włodaże miasta. Przecież to Pan jest w PO i z nimi rządzi.
A od kiedy to radni czy burmistrzowie zarządzają rozkładami jazdy autobusów?

# Rychu

04.07.2022 18:18

#Pan M napisał(a) 04.07.2022 16:23
Czy załamanie rąk to jedyne co potrafi przewodniczący zapraszający swego czasu na konsultacje. Szanowny Panie, co pan na nich osiągnął? Przed konsultacjami postawiłem publiczne pytanie na tym portalu: czemu mają one służyć i czym skutkować? Kłótniami ludzi bez jakiejkolwiek wiedzy na temat tworzenia siatki połączeń transportu publicznego, zajmującymi miejsca po obu stronach linii sporu? Nie wbijałem wówczas ostrza krytyki w fatalne propozycje mieszkańców, czy młodzieżowej Rady - chcieli dobrze i nie mogąc liczyć na ignorantów z ZTM-u, sami złożyli propozycje. Niestety łatwe do podważenia. Pisałem o tym. Dlatego zakładam, że dziś są to krokodyle łzy Panie Dąbrowski. Tak, obawiam się, że nie chodziło Wam o znalezienie dobrego rozwiązania, bo takie przedstawiałem już niemal dekadę temu - odnosząc się przy każdej przepychance do faktów i fatalnych propozycji ZTM-u. Nawet z wyliczeń ZTM wyszło, że moje rozwiązanie jest tańsze niż propozycja ich autorstwa, która ciągle wymaga korekty, zmian rozkładów etc. Ta permanentna rewolucja w układzie komunikacyjnym to także koszty społeczne. Tymczasem na konsultacjach zorganizowanych wiele lat temu, moja koncepcja została podsumowana gromkimi brawami mieszkańców dzielnicy. Była więc również akceptowalna społecznie. Gdyby był Pan zainteresowany dobrym transportem na Bemowie i Jelonkach pomimo fatalnego przebiegu metra o czym pisałem od chwili wykoślawienia linii pod Górczewską i skierowania jej miast na Tarchomin via Żerań - na Targówek i Bródno, pochyliłby się Pan nad tym opracowaniem. Zaprosił mieszkańców, zaproponował głosowanie czy rozwiązanie ZTM, czy moje...
Przedstawisz się nam z imienia i nazwiska, tytanie intelektu?

# Szkoda słów

04.07.2022 19:24

Rychu ty może się orzedstaw z imienia i nazwiska

REKLAMA

# Pan M

04.07.2022 19:43

Dobre sobie. Anonimowy #Rychu wzywa do okazania publicznie danych personalnych... A trzy miesiące temu napisałem, że zawsze konstruktywna krytyka wymierzona na tym portalu w działalność wiecznych społeczników i samorządowców na urzędach - od urzędu miasta - po dzielnice, uruchamia hejt lub przynajmniej wycieczki personalne. Czyli tradycyjnie, nie chodzi o sprawę ...
No więc nic z tego . RODO.

# qvertz

04.07.2022 19:47

Takie są skutki lewackich rządów w Warszawie.

# jkk

04.07.2022 20:00

Nie korzystam z warszawskiego metra, raz się przejechałem dla samej frajdy. Z metra można korzystać w Tokio, gdzie są wspaniałe komunikacyjne rozwiązania dla mieszkańców aglomeracji w której żyje 37 mln ludzi. W Warszawie jest raptem 1,5 linii metra i władze miasta chcą aby wszyscy mieszkańcy zaczęli korzystać z metra. Aby mogło tak się stać trzeba stworzyć, co najmniej, kilka linii metra. Na to potrzeba jeszcze kilkadziesiąt lat. Uzbrojmy się zatem w cierpliwość a do tego czasu zmuszeni będziemy korzystać z alternatywnych środków transportu: samochodów osobowych, rowerów, hulajnóg, o własnych nogach nie wspominając. Koncepcja ZTM zakładająca, że autobusy i tramwaje odwiozą nas do najbliższej stacji metra i zawiozą do celu podróży z najbliższej jemu stacji, wydaje się być nietrafioną.

REKLAMA

# pZz

04.07.2022 20:31

Nie zal mi was. Polowo obywateli nie glosuje, a druga polowa wybiera od 30 lat tych samych zlodziei i nieudacznikow. Czekam jeszcze na podwyzke cen biletow.

# Stachu

04.07.2022 20:37

#Pan M napisał(a) 04.07.2022 19:43
Dobre sobie. Anonimowy #Rychu wzywa do okazania publicznie danych personalnych... A trzy miesiące temu napisałem, że zawsze konstruktywna krytyka wymierzona na tym portalu w działalność wiecznych społeczników i samorządowców na urzędach - od urzędu miasta - po dzielnice, uruchamia hejt lub przynajmniej wycieczki personalne. Czyli tradycyjnie, nie chodzi o sprawę ...
No więc nic z tego . RODO.

A ja napisałem encyklopedię Larousse'a.

# Urszula B

04.07.2022 22:11

#Rychu
Jest Pan chyba ingmorantem jeśli uważa Pan że taki Trzaskowski, Dąbrowski czy inny jegomość z jakąś pozycją w partii nie ma wpływu na urzędy lub jednostki samorządowe gdzie mają swoich ludzi w zarządach. Przecież polityka to jest kupszczenie przysługami za nasze pieniądze.

# Orto Graff

04.07.2022 22:45

#Urszula B napisał(a) 04.07.2022 11:24
...jacy źli są włodaże miasta...
Urszulo B. (jak Bysior), do szkoły (podstawowej) wrrróć!!!

# Arleta

05.07.2022 08:44

Ogromne zamieszanie i szukanie właściwej trasy.Ci,co to wprowadzili,powinni zostać ukarani za dezorganizację.Ludzie jeżdżą od lat ustalonymi trasami.Juz nie będę dojeżdżać do os. Górczewska 122, wracam do samochodu i innym też radzę.Zablokujmy drogi dojazdowe autami, może coś pomoże.

# dddd

05.07.2022 11:01

Szanowni dyskutanci.
NIe zamierzam bronić decyzji ZTM, poieważ również uważam, iż większośc jest bez sensu. Natomiast najłatwiej jest narzekać. W tzw. konsultacjach wzięko udzial bardzo niewiele osób - mieszkańców dzielnicy. Populacja to ponad 120 tys. Oczywiście, że zaraz padną argumenty, iż konsultsacje są dla tzw. picu. Ale to nie tak. Jakby wzięło w nich udział 100 tysięcy osób i większośc by była przeciw takim rozwiązanieom, to wówczas można podejmować dalsze działania. Jeżeli w tak istotnej sprawie zainteresowaie wykazuje mniej, niż 5 tysięcy, to wnosek nasuwa sę sam - większość ma to wszystko głęboko gdzieś. Bo to dla decydentów żadna siła.

# dddd

05.07.2022 11:04

#Urszula B napisał(a) 04.07.2022 11:24
Śmieszne!! Przecież Dąbrowski jest w PO...jak ma się sfotografować z kolegami z PO na konwencji czy przy otwarciu stacji metra to jest ok. i się do nich przyznaje. Ale jak zabiera z nimi nam autobusy i widzi że mieszkańcą to się nie podoba ...to odrazu jacy źli są włodaże miasta. Przecież to Pan jest w PO i z nimi rządzi.
Jarosląw Dąbrowski nie jest w PO.

# Pan M

05.07.2022 12:33

I tu pojawia się odwieczne pytanie: co było wcześniej - kura czy jajko? Ja nie winiłbym za ten stan rzeczy mieszkańców. Wygaszenie zaangażowania społecznego jest naturalną konsekwencją sposobu uprawiania polityki w kraju, mieście, dzielnicy. Gdy kolejne tzw. konsultacje społeczne dotyczące w tym przypadku transportu publicznego nie przynoszą żadnego efektu, w oczywisty sposób minimalizują społeczne zainteresowanie sprawami na które nie ma się wpływu. Myślę, że do takiej sytuacji w tym konkretnym przypadku, przyczyniło się podejście lokalnych struktur samorządowych. Sygnały że dzieje się źle pojawiały się od lat. I przez te lata nie wypracowano żadnego stanowiska. Brak zainteresowania konsultacjami nie wziął się znikąd.
PS.
Jeśli Jarosław Dąbrowski nie jest z PO, tym bardziej powinien reprezentować interes społeczny, a nie polityczny stołecznego ratusza. Tak myślę.

# Anonim

05.07.2022 13:33

#Panjan napisał(a) 04.07.2022 11:17
Skrócenie 122 to prawdziwy skandal! Jak się dostać z WAT na Bielany lub Żoliborz bez przesiadki? Jeżeli metro ma być czynnikiem skutkującym likwidacją normalnej siatki połączeń komunikacji publicznej to jestem przeciwko dalszej budowie metra. Przecież mieszkańcy Warszawy nie przemieszczają się tylko do centrum lub wzdłuż linii metra.
Dlatego wiele osób z Pragi Południe prostestuje przeciwko M3 by Ratusz, bo jestem o to przekonany, że takie linie jak 151, 158, 182, czy wszelkie z Gocławia do centeum nie przetrwają, a 143 i 5xx skrócą do okolicznych pętli. Załóżmy podróż takiego Marka Kowalskiego, studenta PW w 2028 roku, mieszka przy planowanej stacji Nowaka-Jeziorańskiego, obecnie do Politechniki jedzie swoim 151 przy dobrych warunkach drogowych 15-18 minut. Gdy dostanie M3, sam dojazd na Stadion Narodowy zajmie mu około 12 minut, na tym węźle, załóżmy że stanie w metrze przy schodach ruchomych, czas dojścia na peron linii metra M2 wyniesie z 2 minuty, następnie czeka na metro linii M2 kolejne 2 minuty, niestety pociąg jest przeładowany, więc czeka na kolejny, za 2 i pół minuty, wjeżdża inny pociąg do którego wsiada, jedzie 6 minut na Świętokrzyską, następnie czas dojścia na peron M1 trwa z 3 minuty z powodu ogromnych korków, znowu nie dał rady wejść do pierwszego możliwego składu, który był za minutę od jego przyjścia, tylko za kolejne 2 i pół, zakładam powstanie stacji Plac Konstytucji, a więc jedzie do Politechniki 5 minut, gdzie w końcu jest jego cel docelowy. Podróż z przesiadkami trwała 12+2+2+2,5+6+3+1+2,5+5=36, czyli czas jazdy w relacji Nowaka-Jeziorańskiego, wydłuży się ponad o 200%. Co zrobi Marek Kowalski? Przesiądzie się na auto rodziców, albo stanie się użytkownikiem carsharingu, to są prawdziwe realia zmian, które zrobią. Metro musi być mądrze zaprojektowane, a nie bo jakiś urzędnik strzeli sobie przed stacją przy swoim mieszkaniu sweetfocie...

# lfd

05.07.2022 13:35

To odcieli pół Bemowa od dojazdu do metra, ratusza i dojazdu do sieci sklepów po Tesco przy Połczyńskiej. Rafałowi i spółce ciągle mało pieniędzy.

# Pan M

05.07.2022 13:54

#lfd napisał(a) 05.07.2022 13:35
To odcieli pół Bemowa od dojazdu do metra, ratusza i dojazdu do sieci sklepów po Tesco przy Połczyńskiej. Rafałowi i spółce ciągle mało pieniędzy.
No właśnie nie o pieniądze tu chodzi. Rozwiązanie mojego autorstwa choć w stosunku do stanu siatki połączeń z pierwszej połowy lat 90 jest na swój sposób kompromisowe, to jednak bije na głowę to z czym mamy do czynienia od dekady, a dodatkowo jest rozwiązaniem tańszym od wykwitów ignoranctwa ZTM-u. Więc co to jest? Jakaś forma nękania???

# Krzysiek_Bemowo

05.07.2022 13:55

Przystanek przy Pirenejskiej będzie tylko dla nocnych a mimo, że jest na żądanie do i tak znaczna część autobusów się musi zatrzymać to chyba dowód, że jest potrzebny.... najblizszy w ciagu dnia to albo Wrocławska albo Radiowa. Starsi mieszkańczy odcięci od komunikacji, zarówno ci mieszkający w domu emeryta jak i ci, chcący coś załatwić na komisiariacie policji. ZTM ma gdzies uwagi mieszkańców lub zapomniał, że te same argumenty byłu podnoszone przy otwarciu poprzedniego odcinka (wtedy się udało pozostawić 112). Zastanawiam się, czy ktoś z ZTM sprawdził ile osób i na jakiej trasie porusza się daną linią.... Piękna mapka, którą chwali się ZTM zasięgiem komunikacji w miescie to lipa, bo co mi po tym, że mam blisko do komunikacji jak zamiast 15min jazdy potrzebuje minimum 40, bo musze się dwa razy przesiąć. Może jednak zostawić układ komunikacyjny na 2 miesiące po wakacjach w stanie nie zmienionym a wtedy będzie widać gdzie faktycznie jest znacznie luźniej i wtedy sukcesywnie korygować...

# Pan M

05.07.2022 14:12

@Anonim: Pisałem, mówiłem, trąbiłem o tym już półtorej dekady temu, gdy ekipa Kaczyńskiego wykoślawiła drugą linię pod Górczewską, gdy postanowiono linię pierwszą ciągnąć pod hutę zamiast od Placu Wilsona prosto - pod Mickiewicza oraz osiedlami Potok i Ruda na Tarchomin, a także gdy uznano po przyklepaniu M1 w obecnej formie, że M2 zamiast pod Jagiellońską i Modlińską na rzeczony Tarchomin, od Wileńskiego zakręcona niczym świński ogon pobiegnie na pobliski Targówek (zamiast tramwaju), Zacisze i Bródno. Prognozowałem że wszystkie te osiedla stracą na jakości połączeń. Mówiłem i pisałem to dekadę temu. Gdzie byli wówczas "samorządowi misjonarze" i urzędnicy którzy dziś przyznają że to złe rozwiązania? Odmieniali w populistycznym tonie słowo metro na wszystkie możliwe sposoby. No to jest metro.
PS.
Byłbym zapomniał: idiotyczne odtwarzanie tramwaju na Kasprzaka wraz z przebudową węzła przy Redutowej które neguję od około 10 lat, również się zemści. Zapewne przyczyni się do skrócenia 105-tki i przekształcenia jej w lokalną linię Osiedle Górczewska - Cmentarz Wolski, która będzie funkcjonować do czasu całkowitego wygaszenia popytu na tym odcinku. Zatem radość Pana Wiceburmistrza z faktu ocalenia linii jest przedwczesna...

# 696

05.07.2022 15:38

Porażająca niekompetencja urzędników opłacanych z naszych podatków. Komu przeszkadzało np 112. To był jedyny autobus bezpośrednio dojeżdżający do Centrum Handlowego przu Połczyńskiej 121. W tym roku ma być tam otwarty jeden z największych Leroy Merlin w Warszawie, ponadto Media Expert, a Brickomann tam już funkcjonuje.
Jak mają tam dojechać przyszli pracownicy i klienci. Ktoś o tym pomyślał czy tylko o wożeniu się samochodami za państwowe pieniądze?

# Stary Polak

05.07.2022 16:26

Requiem dla konsultacji społecznych - co byśmy nie zgłosili to i tak panowie urzędnicy wiedzą lepiej , pozostaje jedynie rozstrzyganie takich spraw w referendum . Aha , chcieliście mieć Trzaskowskiego ? No to macie , a pisac skargi możecie na Berdyczów

# ZelaznA

05.07.2022 16:46

W artykule zabrakło informacji, że te zmiany mają być już OD16 LIPCA.

# Anonim

05.07.2022 16:56

#696 napisał(a) 05.07.2022 15:38
Porażająca niekompetencja urzędników opłacanych z naszych podatków. Komu przeszkadzało np 112. To był jedyny autobus bezpośrednio dojeżdżający do Centrum Handlowego przu Połczyńskiej 121. W tym roku ma być tam otwarty jeden z największych Leroy Merlin w Warszawie, ponadto Media Expert, a Brickomann tam już funkcjonuje.
Jak mają tam dojechać przyszli pracownicy i klienci. Ktoś o tym pomyślał czy tylko o wożeniu się samochodami za państwowe pieniądze?
Kogoś obchodzi otwarcie jakiegoś Leroya, gdy jest tyle alternatyw. :)

# Anonim

05.07.2022 17:03

#Pan M napisał(a) 05.07.2022 14:12
@Anonim: Pisałem, mówiłem, trąbiłem o tym już półtorej dekady temu, gdy ekipa Kaczyńskiego wykoślawiła drugą linię pod Górczewską, gdy postanowiono linię pierwszą ciągnąć pod hutę zamiast od Placu Wilsona prosto - pod Mickiewicza oraz osiedlami Potok i Ruda na Tarchomin, a także gdy uznano po przyklepaniu M1 w obecnej formie, że M2 zamiast pod Jagiellońską i Modlińską na rzeczony Tarchomin, od Wileńskiego zakręcona niczym świński ogon pobiegnie na pobliski Targówek (zamiast tramwaju), Zacisze i Bródno. Prognozowałem że wszystkie te osiedla stracą na jakości połączeń. Mówiłem i pisałem to dekadę temu. Gdzie byli wówczas "samorządowi misjonarze" i urzędnicy którzy dziś przyznają że to złe rozwiązania? Odmieniali w populistycznym tonie słowo metro na wszystkie możliwe sposoby. No to jest metro.
PS.
Byłbym zapomniał: idiotyczne odtwarzanie tramwaju na Kasprzaka wraz z przebudową węzła przy Redutowej które neguję od około 10 lat, również się zemści. Zapewne przyczyni się do skrócenia 105-tki i przekształcenia jej w lokalną linię Osiedle Górczewska - Cmentarz Wolski, która będzie funkcjonować do czasu całkowitego wygaszenia popytu na tym odcinku. Zatem radość Pana Wiceburmistrza z faktu ocalenia linii jest przedwczesna...
Wraz z otwarciem trasy tramwajowej na Kasprzaka 105 praktycznie na pewno zostanie zlikwidowana, a w zamian 171 pojedzie Lazurową i Połczyńską do Cmentarza Wolskiego, niestety pasażerowie 105 nie są jedynymi ofiarami zmian, pozostałymi będą mieszkańcy Wolskiej, którzy stracą 11 i 27, a także bodajże 10 i raczej nie dostaną nic w zamian, no chyba że wydłużą 155, gdzie wreszcie ta linia nabierze jakiegoś sensu.

# Pan M

05.07.2022 17:17

#696 napisał(a) 05.07.2022 15:38
Porażająca niekompetencja urzędników opłacanych z naszych podatków. Komu przeszkadzało np 112. To był jedyny autobus bezpośrednio dojeżdżający do Centrum Handlowego przu Połczyńskiej 121. W tym roku ma być tam otwarty jeden z największych Leroy Merlin w Warszawie, ponadto Media Expert, a Brickomann tam już funkcjonuje.
Jak mają tam dojechać przyszli pracownicy i klienci. Ktoś o tym pomyślał czy tylko o wożeniu się samochodami za państwowe pieniądze?
To nie był jedyny autobus. Były jeszcze linie 197 i 713. To właśnie ta ostatnia za sprawą dużej częstotliwości kursów w godzinach szczytu, cieszyła się największą popularnością wśród pracowników, komunikując ich zakłady pracy z autobusem 189 przy Dźwigowej lub tramwajami w kierunku Woli i Bielan. 112 natomiast powinno kursować z Bródna na Niedźwiadek przez "Nowolazurową", a 197 po trasie 194/394/197.

# Agnieszka l-s

05.07.2022 17:22

To ja już dziękuję za metro na Bemowie. Nie mam jak dojechać z Lazurowej. Ja oraz kilka tysięcy mieszkańców z licznych osiedli. Dlaczego zabrano 190?

# Pan M

05.07.2022 17:26

@Anonim: Krew mnie zalewa, jak pomyślę, że pomimo fatalnego przebiegu drugiej linii metra na Woli i Bemowie, można było w prosty sposób utrzymać kluczowe połączenia minimalizując jednocześnie koszty. Ba, poprawiając układ w stosunku do tego kosztownego i kalekiego systemu, który funkcjonuje na Bemowie od dekady, a na pewno od czasu uruchomienia stacji Rondo Daszyńskiego. To co wówczas zrobił ZTM i obecnie w myśl zasady leczenia kaca klinem forsuje dalej, to jest jakaś kompletna schizofrenia - pozostająca w sprzeczności nawet z ich oficjalną narracją!

# Pan M

05.07.2022 17:28

#Agnieszka l-s napisał(a) 05.07.2022 17:22
To ja już dziękuję za metro na Bemowie. Nie mam jak dojechać z Lazurowej. Ja oraz kilka tysięcy mieszkańców z licznych osiedli. Dlaczego zabrano 190?
Pozwoli Pani że zapytam: na jakiej trasie korzysta Pani z linii 190? Czy jest to relacja docelowa?

# Oburzona Dora

05.07.2022 17:53

Te osoby, ktoŕe likwidowaly lub poskracaly linie autobusowe to zapomnialy, ze nie kazdy moze metrem jezdzic ze wzgledu na rozne stany chorobowe.

# Jelonek112

05.07.2022 18:14

Pogięło ich. Jak Bemowo Jelonki mają dojechać do szpitala na Bródnie?? Było 112 bezpośrednio. Młodzież jeździła do szkół na Bielanach, jednym bezpośrednim autobusem -112. Tak samo ludzie do pracy. Największy problem ze 112 był od CHMarki - zanim wyjechał z centrum na trasę to stał w korkach właśnie na terenie centrum handlowego. 112 powinno mieć trasę od Karolina do szpitala Bródnowskiego.

# Pan M

05.07.2022 18:37

112 - z Niedźwiadka na Bródno z przystankiem koło Szpitala Bródnowskiego.

# Jelonek112

05.07.2022 19:13

#Pan M napisał(a) 05.07.2022 18:37
112 - z Niedźwiadka na Bródno z przystankiem koło Szpitala Bródnowskiego.
Może być i tak. Tylko co nam teraz pozostało??? Jakaś petycja??? Masowe listy do zarządu? Zmusić naszych radnych???

# Pan M

05.07.2022 19:31

Podpiszę. Działać nie mam zamiaru. Zbyt wiele hejtu ze strony wszystkich polityków i ich prydupników. Kilka lat temu przygotowałem układ tras dla Woli, Bemowa i Włoch skorygowany po ostatnich wyczynach ZTM. Tańszy, lepszy, prosty. Przyznał to były dyrektor Witek, ale ... Sprawa stanęła w martwym punkcie mimo poparcia społecznego. Samorządowcy Bemowa też woleli zaprosić na konsultacje, żeby każdy mógł przedstawić swoją niespójną propozycję skazaną na porażkę. Z kolei błędy tego co wprowadza ZTM są bezdyskusyjne. Pojawia się tradycyjne pytanie: czy to sabotaż, czy idiotyzm?

# Jagoda Dłutek

05.07.2022 19:40

Co najmniej od trzech lat osoby niepełnosprawne i rodzice dzieci proszą Urząd bemowski o mały autobus przez ulicę Pełczyńskiego który byłby dla niech wybawieniem pozwoliłby na wizyty u lekarza lub poprostu o podjechaniu do sklepu ale Ratusz milczy ponoć dlatego że ulica jest za wąska a na ul Konarskiego może jeździć i to został uruchomiony równocześnie z otwarciem metra czym różnią się mieszkańcy ul.Pełczyńskiego ? Czy ktoś może o nas pomyśleć?

# Pan M

05.07.2022 20:05

#Jagoda Dłutek napisał(a) 05.07.2022 19:40
Co najmniej od trzech lat osoby niepełnosprawne i rodzice dzieci proszą Urząd bemowski o mały autobus przez ulicę Pełczyńskiego który byłby dla niech wybawieniem pozwoliłby na wizyty u lekarza lub poprostu o podjechaniu do sklepu ale Ratusz milczy ponoć dlatego że ulica jest za wąska a na ul Konarskiego może jeździć i to został uruchomiony równocześnie z otwarciem metra czym różnią się mieszkańcy ul.Pełczyńskiego ? Czy ktoś może o nas pomyśleć?
Co tam Konarskiego - za chwilę odpowiedzą że to tymczasowe rozwiązanie bo nie było innej możliwości (bzdura - bo była i to nawet przy ich chorej koncepcji), ale weźmy choćby ulicę Coopera. I można. Tak więc absolutnie słuszny głos krytyki.

# ADAq

05.07.2022 21:01

W Warszawie rządzi PO. Pan Dąbrowski zapisał się do tej partii. Zamiast interweniować u dawnych i ponownie nowych kolegów gra na siebie krytykując organ podległy prezydentowi Trzaskowskiemu. Jego gadanie jest policzkiem dla ludzi myślących.

# Tusia

05.07.2022 21:50

Zmiany tras autobusów na Bemowie są bez sensu.Prosimy je zmienić!!!!!!

# Marcin M

05.07.2022 21:50

ZTM ucina co się,bo nie ma kierowców,a powód słabe zarobki.
Jeszcze trochę i stanie cała komunikacja w Warszawie,to w tedy będzie ciekawie.

# Anonim

05.07.2022 23:05

#Jagoda Dłutek napisał(a) 05.07.2022 19:40
Co najmniej od trzech lat osoby niepełnosprawne i rodzice dzieci proszą Urząd bemowski o mały autobus przez ulicę Pełczyńskiego który byłby dla niech wybawieniem pozwoliłby na wizyty u lekarza lub poprostu o podjechaniu do sklepu ale Ratusz milczy ponoć dlatego że ulica jest za wąska a na ul Konarskiego może jeździć i to został uruchomiony równocześnie z otwarciem metra czym różnią się mieszkańcy ul.Pełczyńskiego ? Czy ktoś może o nas pomyśleć?
W Warszawie brakuje małych busików do obsługi wąskich uliczek, w wielu miejscach by poprawiły obsługę i są dużo tańsze od autobusów. Można je spotkać w Berlinie, w Krakowie, czy w małych miasteczkach. Prawdopodobnie ZTM jeszcze ich nie uruchomił bo brakuje kierowców, przed covidem była nawet plotka, że miał być przetarg na 50 busików, które miał obsługiwać przewoźnik prywatny, no cóż...

# Anonim

05.07.2022 23:07

#Marcin M napisał(a) 05.07.2022 21:50
ZTM ucina co się,bo nie ma kierowców,a powód słabe zarobki.
Jeszcze trochę i stanie cała komunikacja w Warszawie,to w tedy będzie ciekawie.
Tabor też już wysłużony, ale zamiast postawić na dużo tańszy i lepiej sprawdzony gaz CNG, wybrali elektryki, które są dużo droższe i wymagają ładowarek i dzięki temu mogą wycofać starsze autobusy bez zastępstwa za nie...

# Pan M

06.07.2022 00:23

@Anonim: Tabor nie jest wyeksploatowany. Autobusy jako pojazdy użytkowe powinny pracować 20 - 25 lat. I pracują, ale poza Warszawą, gdzie trafiają stołeczne autobusy w sile wieku robiąc miejsce pod wydatki na nowy tabor. Odnoszę bowiem wrażenie, że warszawski transport publiczny nie służy już pasażerom, ale producentom taboru i branży budownictwa infrastrukturalnego. Ten system nastawiony na drenaż środków publicznych w duchu kapitalizmu inkluzywnego, wydaje na świat przeskalowane i niefunkcjonalne inwestycje komunikacyjne (np. węzeł przy Redutowej), a z wymiany taboru na skalę przemysłową uczynił podstawowy cel działalności. W polskich realich, kiedy samorządowcy w moim odczuciu stali się już zwykłymi lobbystami, mało kto pamięta, że komunikacja ma jeździć, a nie kupować. Lata medialnego bełkotu o przesuwaniu środków z eksploatacji na wydatki bezpodstawnie zwane inwestycjami, pozwoliły zapomnieć o tej oczywistości. Proszę więc nie powielać tej narracji. Transport publiczny ma służyć Warszawiakom, a nie choćby hiszpańskiemu Solarisowi.

# Pan M

06.07.2022 00:35

#Anonim napisał(a) 05.07.2022 23:05
W Warszawie brakuje małych busików do obsługi wąskich uliczek, w wielu miejscach by poprawiły obsługę i są dużo tańsze od autobusów. Można je spotkać w Berlinie, w Krakowie, czy w małych miasteczkach. Prawdopodobnie ZTM jeszcze ich nie uruchomił bo brakuje kierowców, przed covidem była nawet plotka, że miał być przetarg na 50 busików, które miał obsługiwać przewoźnik prywatny, no cóż...
Czy Pan jest rzecznikiem interesu tego przewoźnika? Otóż żadnych busików nie brakuje, a autobusami klasy MIDI dysponuje kilku warszawskich przewoźników. Problemem jest zarządzanie tymi zasobami na poziomie ZTM i brak woli politycznej do uruchomienia linii lokalnej pokroju 249 na Pełczyńskiego. O wystarczającej liczbie małych autobusów Bemowo boleśnie się przekona już za chwilę, gdy w miejsce normalnych linii obsługiwanych taborem klasy MAXI lub przegubowym klasy MEGA, pojawi się pierdyliard kosztownych i zbędnych dowozówek z małymi autobusikami jak na 201.

# Ja z Bemowa I

06.07.2022 00:39

Zabrać 112, to trzeba być...., Od lat ten autobus istnieje i zawsze cieszy się popularnością pomimo tego że rozkład swoje a on swoje. Ciekawe jak ZTM chce mi zrekompensować dojazd z Bemowa na Annopol? Ostatnio testowałem dojazd do rembielinskiej, 112 plus tramwaj 2 przystanki 30 minut.
Dojazd do metra, metro, znowu autobus 55 minut

# Pan M

06.07.2022 00:54

#Marcin M napisał(a) 05.07.2022 21:50
ZTM ucina co się,bo nie ma kierowców,a powód słabe zarobki.
Jeszcze trochę i stanie cała komunikacja w Warszawie,to w tedy będzie ciekawie.
Ależ nie! Rozwiązanie ZTM-u absorbuje większą liczbę taboru i personelu, niż propozycja mojego autorstwa - pisałem o tym wyżej. Zresztą ich projekt nie dosyć że irracjonalny w założeniu, to jeszcze jest fatalnie wykonany - co generuje dodatkowe koszty i niezadowolenie społeczne. Prosta sprawa: gdyby linie typu 700 docierające do metra od ulicy Górczewskiej skierować do pętli na Cmentarzu Wolskim, a linie 713 i 716 na Nowe Bemowo, dowozówki byłyby zbędne, a problem dzikiej pętli na Konarskiego rozwiązany. Zresztą ogólny poziom bezmyślności tego projektu jest porażający ...

# Anonim

06.07.2022 01:58

@Pan M
Chciałbym dostać hajs od ZTM za wpisy, ale do rzeczy. Busiki to nie tylko długość, ale i szerokość. O ile długość tych autobusów MIDI wystarcza na małe osiedla i ich drogi, tak nie wjadą one wszędzie. Tu trzeba autobusów MINI, które są węższe. Nie powinny zastąpić autobusów MIDI, lecz jeździć po rejonach na których obecnie autobusy nie jeżdżą, np. uliczki na Śródmieściu, na Białołęce, czy chociażby Pełczyńskiego.

# Anonim

06.07.2022 02:01

#Pan M napisał(a) 06.07.2022 00:23
@Anonim: Tabor nie jest wyeksploatowany. Autobusy jako pojazdy użytkowe powinny pracować 20 - 25 lat. I pracują, ale poza Warszawą, gdzie trafiają stołeczne autobusy w sile wieku robiąc miejsce pod wydatki na nowy tabor. Odnoszę bowiem wrażenie, że warszawski transport publiczny nie służy już pasażerom, ale producentom taboru i branży budownictwa infrastrukturalnego. Ten system nastawiony na drenaż środków publicznych w duchu kapitalizmu inkluzywnego, wydaje na świat przeskalowane i niefunkcjonalne inwestycje komunikacyjne (np. węzeł przy Redutowej), a z wymiany taboru na skalę przemysłową uczynił podstawowy cel działalności. W polskich realich, kiedy samorządowcy w moim odczuciu stali się już zwykłymi lobbystami, mało kto pamięta, że komunikacja ma jeździć, a nie kupować. Lata medialnego bełkotu o przesuwaniu środków z eksploatacji na wydatki bezpodstawnie zwane inwestycjami, pozwoliły zapomnieć o tej oczywistości. Proszę więc nie powielać tej narracji. Transport publiczny ma służyć Warszawiakom, a nie choćby hiszpańskiemu Solarisowi.
Choć z drugiej strony dostajemy pieniądze za te autobusy jak te jadą do nowych właścicieli. Choć gdyby komunikacja miejska była tylko na prywatnych przewoźnika, to w ogóle nie trzeba się martwić co zrobić z danym taborem, a nawet zajezdniami autobusowymi, wówczas ten hajs można przeznaczyć na tramwaje, czy częstsze kursy autobusów.

# Anonim

06.07.2022 02:05

@Pan M
Właśnie przez to, że to są podmiejskie linie, to ZTM tego nie zrobi.

# Pan M

06.07.2022 07:08

#Anonim napisał(a) 06.07.2022 02:05
@Pan M
Właśnie przez to, że to są podmiejskie linie, to ZTM tego nie zrobi.
Nie dlatego że podmiejskie, tylko dlatego że jest brak takiej woli. Organizatorem w świetle ustawy o publicznym transporcie zbiorowym jest samorząd na terenie którego funkcjonuje połączenie. Zatem płatnikiem za połączenie na terenie miasta byłaby Warszawa. Samorządy ościenne nic na tym nie tracą. Zyskuje ZTM, bo koszt utrzymania jednej dłuższej linii, jest mniejszy niż dwóch krótszych.

# Rambo88pl

06.07.2022 07:43

Wiedziałem ze to się tak skończy, ja tam nigdy nie byłem za tą budową metra. Bo wiedziałem ze pozabierają nam lepsze połaczenia z pozostałymi częściami miasta.

# Pan M

06.07.2022 07:49

@Anonim:
Wolne żarty. Przewoźnik prywatny również ponosi koszty utrzymania zaplecza i skrupulatnie przerzuca je na miasto w cenie za wozokilometr. Z kolei środki na eksploatację można uruchomić zawsze - to jest decyzja polityczna. Ale nie ma takiej woli, bo w Polsce od kilkunastu lat funkcjonuje system społeczno-ekonomiczny zwany kapitalizmem inkluzywnym - czyli utrzymywanie kapitalizmu centralnie zarządzanego (korporacyjnego) przez administrację publiczną państwa i samorządów, wraz z uciskiem fiskalnym społeczeństwa. To taki sposób na postkapitalistyczną recesję wymuszony przez nieelastyczne duże podmioty. Dlatego twierdzę, że miasto przesuwając środki na tabor (bo dla mieszkańców) i jednocześnie psując siatkę połączeń (bo koszty) nie działa mimo tej narracji w interesie mieszkańców, a jedynie reprezentuje interes branży producentów środków transportu zbiorowego oraz branży budownictwa infrastrukturalnego. Model operatorski bazujący wyłącznie na przewoźnikach prywatnych nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zwiększa ryzyko zmowy cenowej, ale też w żaden sposób nie chroni przed tym patologicznym mechanizmem drenażu kieszeni podatników. Ostatecznie to ZTM z ramienia miasta realizuje postulat kapitalizmu inkluzywnego (polecam artykuł : "Inclusive Capitalism: Oxymoron Or The Perfect Balance") wymuszając na operatorach wiek taboru. Nie pałką go, to kijem. W ten sposób autobusy A701 - A753 trafiły do Łodzi. Stwierdzenie "że dostajemy pieniądze jak autobusy jadą do nowych właścicieli" to demagogia na poziomie tej, uprawianej przez rzeczników. Pełnosprawne autobusy są wystawiane mniej więcej po cenie złomu. Pojazdy które powinny pracować kolejne 10 czy 15 lat, ustępują miejsca taborowi mniej wygodnemu dla pasażera i pochłaniają część budżetu, która powinna być przeznaczona na eksploatację. To jest działanie wbrew interesowi pasażera!

# Watowka

06.07.2022 07:50

#Urszula B napisał(a) 04.07.2022 11:24
Śmieszne!! Przecież Dąbrowski jest w PO...jak ma się sfotografować z kolegami z PO na konwencji czy przy otwarciu stacji metra to jest ok. i się do nich przyznaje. Ale jak zabiera z nimi nam autobusy i widzi że mieszkańcą to się nie podoba ...to odrazu jacy źli są włodaże miasta. Przecież to Pan jest w PO i z nimi rządzi.
Wolisz pie.. o polityce a nie waznych rzeczach.

# Watowka

06.07.2022 08:01

Moj postulat zabrac samochody sluzbowe tym z rzadu, dodatkowo wszystkim innym zajmujacym panstwowe stanowiska kilometrówki. Kolejny krok zakaz wprowadzania rowerów do komunikacji miejskiej. A Panom z pewnej firmy konsultingowej ZTM dać wrotki

# Pan M

06.07.2022 08:10

#Anonim napisał(a) 06.07.2022 01:58
@Pan M
Chciałbym dostać hajs od ZTM za wpisy, ale do rzeczy. Busiki to nie tylko długość, ale i szerokość. O ile długość tych autobusów MIDI wystarcza na małe osiedla i ich drogi, tak nie wjadą one wszędzie. Tu trzeba autobusów MINI, które są węższe. Nie powinny zastąpić autobusów MIDI, lecz jeździć po rejonach na których obecnie autobusy nie jeżdżą, np. uliczki na Śródmieściu, na Białołęce, czy chociażby Pełczyńskiego.
Pan raczy żartować. Ulicą Pełczyńskiego mogłyby kursować standardowe lub nawet przegubowe pojazdy. Tylko po co. Mniejszy tabor na Górcach miałby przede wszystkim odpowiadać potokom pasażerskim, a nie parametrom ulic. Jeśli chodzi o dywagacje na temat ogólnej dostępności ulic dla komunikacji publicznej, to w niektórych przypadkach
zasada obecności transportu zbiorowego na każdej ulicy jest wręcz szkodliwa - casus ulicy Sterniczej.

# Pan M

06.07.2022 08:13

#Watowka napisał(a) 06.07.2022 08:01
Moj postulat zabrac samochody sluzbowe tym z rzadu, dodatkowo wszystkim innym zajmujacym panstwowe stanowiska kilometrówki. Kolejny krok zakaz wprowadzania rowerów do komunikacji miejskiej. A Panom z pewnej firmy konsultingowej ZTM dać wrotki
To już ignoranctwo ZTM osiągnęło taki poziom, że muszą korzystać z zewnętrznych firm konsultingowych???

# Cecyla

06.07.2022 08:48

#pZz napisał(a) 04.07.2022 20:31
Nie zal mi was. Polowo obywateli nie glosuje, a druga polowa wybiera od 30 lat tych samych zlodziei i nieudacznikow. Czekam jeszcze na podwyzke cen biletow.
Tak to prawda znowu wybrane Po, Ale to co się dzieje z komunikacją na Bemowie to zemsta tych z Po na Bemowie za to że ich nie wybiera. Tak,bo Po od lat przegrywa na Bemowie i się na nim mści. Zabrali 507,E2 184 i teraz wszysto zniszczą. Na metro Bemowo miało być JEDNO wejście . Przez ok 8 lat pewien mieszkaniec walczył by było tak jak teraz wybudowali ,ale to była walka z urzędnikami Warszawy. Tylko dzięki
Niemu jest funkcjonalnie.Na Bemowie pogrodzili ulice pod budowę metra od samego początku budowy 2 nitki, choć nic tam nie robili ,bo metro było budowane wtedy na Pradze. Chodziło o umęczenie mieszkańców Bemowa i teraz chodzi o to samo. P O nie kocha Bemowa i jego mieszkańców.

# Pan M

06.07.2022 09:04

@Cecyla: Dlatego też zadałem publiczne pytanie, czemu ma służyć forsowanie droższych i niefunkcjonalnych rozwiązań ZTM-u na Bemowie? Czy jest to jakaś forma nękania???

# Cecyla

06.07.2022 09:59

Do Pan M napisał(a) 06.07.2022 09:04]
To kolejna odsłona nękania Bemowa i napewno nie ostatnia. Są jeszcze tramwaje do likwidacji.

# Bemo

06.07.2022 10:02

Może warto by bemowscy radni pomyśleli o jakimś pozwie do sądu za takie utrudnianie rozwoju dzielnicy?

# lideksynubeka

06.07.2022 10:31

Dobrze jest.Pokasować wszystkie linie autobusowe.Niech staruchy popylają rowerami. Że nie mogą? Jak to,głosują na lewackich aktywistów,którzy od zawsze zapowiadali,że rower i hulajnoga to szczyt myśli technologicznej POstępu. Widziały gały co brały,więc nie jęczeć. Po zatym nadchodzi nowy straszliwy wirus kowid 22,więc staruchy powinny sie izolować w domach,a nie szlajać się po mieście. Maseczki na ryjach widzę w te upały tylko na starych grzybach

# Pan M

06.07.2022 10:40

#Bemo napisał(a) 06.07.2022 10:02
Może warto by bemowscy radni pomyśleli o jakimś pozwie do sądu za takie utrudnianie rozwoju dzielnicy?
Tras tramwajowych nie zlikwidują, chociaż przydałoby się - choćby kikut Bemowo Ratusz - Osiedle Górczewska i trasę na Kasprzaka i Prostej. No ale nie byłoby czego w kółko remontować i przebudowywać, a infrastruktura transportowa to świetny słup do wyciągania unijnej kasy i zadłużania kraju w duchu kapitalizmu inkluzywnego. Natomiast w liniach mogą oczywiście namieszać. Już mieszają.

# Pan M

06.07.2022 10:43

#Cecyla napisał(a) 06.07.2022 09:59
Do Pan M napisał(a) 06.07.2022 09:04]
To kolejna odsłona nękania Bemowa i napewno nie ostatnia. Są jeszcze tramwaje do likwidacji.
Tras tramwajowych nie zlikwidują, chociaż przydałoby się - choćby kikut Bemowo Ratusz - Osiedle Górczewska i trasę na Kasprzaka i Prostej. No ale nie byłoby czego w kółko remontować i przebudowywać, a infrastruktura transportowa to świetny słup do wyciągania unijnej kasy i zadłużania kraju w duchu kapitalizmu inkluzywnego. Natomiast w liniach mogą oczywiście namieszać. Już mieszają.

# Jelonek 112

06.07.2022 10:58

Jak z Jelonek pd mam dojechać bez 112 do, uwaga, Ratusza Bemowo? Rozumiem że jadę albo na ciepłownia wola i tramwajem albo na pętla Górczewska i też tramwajem. Rewelka!!!!!! Tak samo do stacji metra Bemowo ratusz . do stacji księcia Janusza - to jadę do fort wola i potem 197. Super!!! Jak mam dojechać do szpitala Bródnowskiego bez 112??? A no ... W sumie to nie wiem chbya do metra (JW z przesiadkami) a potem już jak Panisko metrem. Uuuu wow!!!!

# Jelonek też

06.07.2022 11:07

I co wogóle ma metro wspólnego z likwidacją 112 na Bemowie?

# Pan M

06.07.2022 11:30

#Jelonek 112 napisał(a) 06.07.2022 10:58
Jak z Jelonek pd mam dojechać bez 112 do, uwaga, Ratusza Bemowo? Rozumiem że jadę albo na ciepłownia wola i tramwajem albo na pętla Górczewska i też tramwajem. Rewelka!!!!!! Tak samo do stacji metra Bemowo ratusz . do stacji księcia Janusza - to jadę do fort wola i potem 197. Super!!! Jak mam dojechać do szpitala Bródnowskiego bez 112??? A no ... W sumie to nie wiem chbya do metra (JW z przesiadkami) a potem już jak Panisko metrem. Uuuu wow!!!!
Na Jelonkach uraczą nas kosztownymi i zbędnymi liniami dowodowymi. Tymczasem taką funkcję mogło spokojnie pełnić 112 lokalnie wykorzystywane w dojazdach do metra, a w dłuższych relacjach jak wcześniej.

# Pan M

06.07.2022 11:31

Errata: oczywiście miało być "liniami dowozowymi"

# Lula

06.07.2022 11:57

Odkąd jestem na emeryturze moj świat zamyka sie na Bemowie, pandemia ograniczyła wyjazdy do innych dzielnic do kilku w roku gdy moglabym po kilku przesiadkach skorzystać z tego wspanialego metra. Już go nie lubię, bo to ono spowodowało cały ten galimatias zmian. Ludzie starsi nie lubią przesiadek z wiadomych względów, a do tego prowadzą te zmiany. Gdyby chociaż rozklady byly do nich dopasowane, ale nie autobusy nadal jeżdżą stadami! Z konsultacjami społecznymi ( bylam, protestowalam) jest jak z wyborami: głosujesz na PO a i tak wygrywa PIS. Takie mydlenie oczu, że od ludzi coś zależy. Panie Dabrowski jest pan "miękiszonem" skoro dopuścił pan do tak niedobrych zmian. Ps. słowo miękiszon, wymyslone przez wyjatkowo obrzydliwego typa, nie chcialo mi przejść przez gardło, ale jest niestety adekwatne.

# Bez różnicy

06.07.2022 12:09

No ale w Warszawie wygrało PO i czy sposób sprawowania lokalnej władzy różni się od tego PiS- owskiego na poziomie krajowym, albo PSL-owskiego czy SLD-owskiego w ich samorządach? Ma Pani dowód jak zostały potraktowane uwagi mieszkańców.

# Annonim

06.07.2022 12:39

#Pan M napisał(a) 05.07.2022 19:31
Podpiszę. Działać nie mam zamiaru. Zbyt wiele hejtu ze strony wszystkich polityków i ich prydupników. Kilka lat temu przygotowałem układ tras dla Woli, Bemowa i Włoch skorygowany po ostatnich wyczynach ZTM. Tańszy, lepszy, prosty. Przyznał to były dyrektor Witek, ale ... Sprawa stanęła w martwym punkcie mimo poparcia społecznego. Samorządowcy Bemowa też woleli zaprosić na konsultacje, żeby każdy mógł przedstawić swoją niespójną propozycję skazaną na porażkę. Z kolei błędy tego co wprowadza ZTM są bezdyskusyjne. Pojawia się tradycyjne pytanie: czy to sabotaż, czy idiotyzm?
Pan Marcin Banach, jak mniemam?

# boleks

06.07.2022 13:49

#Erwin napisał(a) 04.07.2022 16:42

A swoją drogą - czy ktoś kiedyś widział jadącą metrem babcię z wózkiem-lolkiem na kółkach, z którego wystaje natka pietruszki? Ja nigdy, a jeżdżę prawie codziennie od szesnastu lat. Staruszkowie się boją metra, bo jest dezorientujące :) Tak więc - masz 70 lat? Siedź na d00pie w domu dziadu. Taka logika urzędu.
Staruszkowie boją się metra, co za durny argument nieraz poruszany bez pomyślunku. Znam trochę osób 70+ i żaden jakoś się nie boi.

# 154

06.07.2022 18:50

Trasa jedynego autobusu łączącego Bemowo z Ochotą też pokrywała się z linią metra?

# 184, 523

06.07.2022 18:56

#154 napisał(a) 06.07.2022 18:50
Trasa jedynego autobusu łączącego Bemowo z Ochotą też pokrywała się z linią metra?
Nie jedynego.

# Cycu Warszawa

06.07.2022 19:10

Linia 109, 112, 171 i 190 zmienić trasę. Wstyd i Hańba
Linia 122 i 197 jest ludziom potrzebna.
Zostawcie te linie w spokoju
Powinniście dać idealny dojazd.

# Pit

06.07.2022 21:35

A później jest zdziwienie, że ludzie wybierają samochód zamiast korzystać z transportu publicznego. Po tych zmianach niestety dołączę do tego grona.

# dzuki

06.07.2022 23:34

Tak naprawdę skrócenie linii , co daje mniej brygad ,mniej autobusów, oraz kierowców mniej do ich obsługi , miasto cierpi na wieczne braki personelu więc radzi sobie w ten sposób . Żydwskie głowy .

# PB99

07.07.2022 08:05

A jak były konsultacje ZTM (wiem że to fikcja .. ale były) to chętnych do skarg i wniosków nie było ...
Mieszkańcy cieszyli sie ze metro będzie .. i cisza nikt nie protestował ..
A ZTM głośno informował co chce likwidować .. ale jak coś .. Dyrektor ZTM organizuje spotkania w poniedizałki 15-17 - jak ktos chce może sie umówić :)

# Anonim Gal

07.07.2022 08:39

Taki 112 z Niedźwiadka na Brodno to byłaby naprawdę dobra linia. 4 dzielnice byłyby połączone bezpośrednio. Ludzie z Ursusa, Bemowa a także Piastowa czy Pruszkowa ( przez Ursus) mieliby dojazd do szpitala Bródnowskiego oraz do metra (ratusz Bemowo, a potem stacja na Morach). Tak 112 mogłoby wtedy być też linią dowozowa jednocześnie. Nie potrzeba wtedy tych nowych co proponują z os. Górczewska na Ursus.

# Elomelo

07.07.2022 12:30

Bardzo dobrze, glosowalo sie na trzaskowskiego szambiarza i na cale Peło to teraz z buta łazić! Hahahahahaha

# Pan M

07.07.2022 12:47

#Anonim Gal napisał(a) 07.07.2022 08:39
Taki 112 z Niedźwiadka na Brodno to byłaby naprawdę dobra linia. 4 dzielnice byłyby połączone bezpośrednio. Ludzie z Ursusa, Bemowa a także Piastowa czy Pruszkowa ( przez Ursus) mieliby dojazd do szpitala Bródnowskiego oraz do metra (ratusz Bemowo, a potem stacja na Morach). Tak 112 mogłoby wtedy być też linią dowozowa jednocześnie. Nie potrzeba wtedy tych nowych co proponują z os. Górczewska na Ursus.
... ani na Nowe Bemowo. Zgadza się.Takie było założenie - tyle że nie przez Mory, a przez Nowolazurową (przez Mory 716 zamiast 197) Generalnie koncepcja opierała się na kilku liniach priorytetowych (105 -korekta trasy, 112, 127 - korekta trasy, 189, 523 - korekta trasy na Woli, E2 - korekta trasy, E5 - po trasie obecnej 105) i podstawowych (122 - korekta trasy, 167 - korekta trasy w tym powrót na Nowe Bemowo i Chomiczówkę, 184, 197) wraz z niemal całkowitą likwidacją całej radosnej twórczości ZTM-u czyli linii o skomplikowanym przebiegu, powstałych z połączenia kilku linii lokalnych o dużym współczynniku wydłużenia drogi i niekorzystnym czasie przejazdu np. 154 (vide vs. 189 w relacji Jelonki - Okęcie ). Z lokalnych linii utrzymane byłyby tylko 129 (na trasie Nowe Bemowo - "Fort Bema" - Koło - Olbrachta plus kryterium uliczne Strąkowa - Człuchowska - Powstańców - Plac Kasztelański - Strąkowa bez czasu wyrównawczego), 149 i 249 (z włączoną obsługą Pełczyńskiego). No i teraz najbardziej pikantny szczegół dla czytających i argument przetargowy dla ZTM - czyli linie do likwidacji (bez obaw, nowy układ poprawia sytuację choć kosi wiele komunikacyjnych bubli lub linii zdewaluowanych):
109, 154, 190, 194, 201, 220, 320.

# Pan M

07.07.2022 12:57

Errata: 112 i 197 oczywiście również korekta trasy - w pierwszym przypadku wycofanie linii z CH. Marki oraz wycofanie z Karolina i skierowanie do pętli Ursus-Niedźwiadek, a w drugim zastąpienie linią 197 na odcinku Ulrychów - Jelonki linii 154, 190, wypełnienie łuki po dawnej 394, substytucja skróconej 129 i obsługi Ursusa .

# jbb

07.07.2022 13:50

Od kiedy niby te zmiany?
Na razie 112 i 197 jeżdzą normalnie.
Na stronie ztm tez brak info o tych rzekomych zmianach...

# Załamana

07.07.2022 17:04

Rozumiem że ze Starego Bemowa by dojechać w kierunku Bielan/ Młocin trzeba bedzie teraz planować podróż 2 razy dłuższą bo jedynie zostaje 523 z którego trzeba się przesiadać do tramwaju gdyż 171 i 190 też zmieniają trasy a 220 dalej będzie jeździc do Nowego Bemowa... tragedia zwlaszcza ze 220 wiecznie jest opóźnione. Według mnie Stare Bemowo oberwało najbardziej przez to metro... metro metrem ale że starego bemowa jest spory kawałek do niego, a teraz mamy dojeżdżać wszędzie 523, 20 i 167 i 220?... już widzę jak będą te autobusu zapchane ludźmi z WATu. Bo już nie liczę 149 które dojeżdża tylko do metra... Żart jakiś, były dobre połączenia w każdą stronę to już przeszkadzało... najlepiej byśmy tylko jeździli metrem które jedzie tylko w kierunku - do centrum...

# Pan M

07.07.2022 17:44

@Załamana: Na Starym Bemowie jest źle, ale ciągle są dwie linie do Śródmieścia (tramwaj 20 na Śródmieście Północne i Stare Miasto oraz autobus 523 na Śródmieście Południowe). Nowe Bemowo praktycznie utrzymuje wszystkie połączenia tramwajowe na w ciąg Alei Solidarności, Alej Jerozolimskich, dodatkowo autobus 184 na Dworzec Zachodni i Ochotę. Tymczasem Jelonki Południowe nie będą miały żadnej linii do Śródmieścia !!! Rozwiązanie ZTM - u jest głęboko schizofreniczne i niespójne nawet z lansowaną przez nich oficjalnie ideologią (bo ciężko to nazwać polityką transportową).

# miećwieć

07.07.2022 19:48

Jedyna dobra wiadomośc to fakt uruchomienia kawałka linii metra. Ale już nie tak długiego jak planowano wcześniej, więc też częściowa porażka.
Dla uzupełnienia obrazu transportu publicznego w Warszawie brakuje tylko lotnych brygad dających koncerty na przystankach, najlepiej złożonych z urzędasów i solistów z ZTM do playlisty przygotowanej przez prezydenta.
Tylko czy jest taki repertuar, który złagodzi gniew i oburzenie mieszkańców i kto tego będzie chciał słuchać?

# darq

07.07.2022 23:17

#Pan M napisał(a) 07.07.2022 17:44
Tymczasem Jelonki Południowe nie będą miały żadnej linii do Śródmieścia !!! Rozwiązanie ZTM - u jest głęboko schizofreniczne i niespójne nawet z lansowaną przez nich oficjalnie ideologią (bo ciężko to nazwać polityką transportową).
I to jest pomysł na zrobienie mapki: ile kursów w porannym szczycie odjeżdża z danego zespołu przystankowego (lub stacji metra) do Śródmieścia. Ładnie by to pokazało, którym rejonom Warszawy ZTM funduje wykluczenie komunikacyjne pod pretekstem otwarcia stacji metra kilka kilometrów dalej.

# Pan M

07.07.2022 23:39

@darq: pewnie tak, tylko znając życie ZTM zaraz by wykazał że dojazd jest możliwy przez Rakowiec, z trzema przesiadkami, przez Bielany, albo SKM-ką z Włoch. Tymczasem to co zrobiono teraz nie mieści się nawet w tym kalekim standardzie, bowiem w wielu relacjach pozrywano połączenia nawet z przesiadką. Inne zmiany kłócą się nawet z ich argumentacją, a jeszcze inne to przejaw jakiejś schizofrenii. O błędach w stosunku do wytycznych dla projektowania linii komunikacyjnych nawet nie będę pisał, bo ten wykwit ignoranctwa ZTM nie zasługuje nawet na tak poważną analizę. Nie ma w nim bowiem żadnych głębszych przemyśleń - co gotów jestem wykazać.

# ZelaznA

11.07.2022 10:24

#jbb napisał(a) 07.07.2022 13:50
Od kiedy niby te zmiany?
Na razie 112 i 197 jeżdzą normalnie.
Na stronie ztm tez brak info o tych rzekomych zmianach...

Na stronie wtp jest informacja z początku lipca, że zmiany wszystkich busow oprócz podmiejskich 'za dwa tygodnie' czyli wypada na 16 lipca:
wtp.waw.pl/news y/2022/07/01/ nowe-stacje-metra -m2-na-woli-i-bemowie -zmiany-w-warszawskim -transporcie-publicznym/
(usuń spacje)

# fckgw

13.07.2022 18:31

Teraz wszyscy mieszkańcy Bemowa powinni solidarnie przestać rozliczać PIT w Warszawie. To by ich najprędzej do pionu postawiło. Co ma linia 122 do metra?! Albo 220?!

# Wściekły i spóźniony

17.07.2022 08:58

Niech tych planistów z ZTM coś trafi, wczoraj jadąc do pracy z Bemowa na Bródno wyszedłem specjalnie 20 minut wcześniej i co??? Tramwaj się wlecze a 112 na Conrada ucieka sprzed nosa. Efekt - spóźniony do pracy 5 minut.
Jeżeli dzięki temu, że mamy takie piękne metro ja mam tracić tyle czasu na dojazd do pracy to ja podziękuję za to metro, niech wrócą autobusy a metro do lamusa

# Pan M

17.07.2022 09:58

@Wściekły i spóźniony: Zgadza się. A ja alarmowałem od 15 lat, że budowa źle wytrasowanego metra skończy się katastrofą. Ale lobbyści branży budownictwa infrastrukturalnego przeforsowali budowę dla samej budowy.

# Bemowianka

17.07.2022 13:22

A 201 znowu wraca na trasę przez Deotymy i będzie wozić do metra Ks. Janusza dookoła utykając w porannym korku na Obozowej, skręcie w Deotymy, skręcie w Górczewską i skręcie w Ciołka. Bez sensu. Poza tym z okolic Fortu Bema i Widawskiej tracimy 2 kursy rano. Prosimy o powrót 201 na poprzednią trasę - z Koła skręt w Ciołka i 2 przystanki do Merta Ks. Janusza. Prosimy też o powrót 122 na starą trasę Żoliborz i Wat. Straciliśmy też bezpośrednie połączenie z Wola Parkiem - teraz 171 dojedzie do metra Bemowo i dalej 1 stację metrem " na siłę". P. S. Uprzedzając pytania, byłam na konsultacjach w szkole na Górczewskiej. Odbyły się późnym popołudniem, wczesnym wieczorem - 1 mieszkaniec na 1 urzędnika. Można było wszystko omówić i spisać posulaty w ankiecie - co zrobiłam (spędziałam tam godzinę). Szkoda, że w tym czasie było kilka osób. Jak widać, moje zaangażowanie niestety na nic. Jestem bardzo zawiedziona, ponieważ liczyłam, że taki tryb konsultacji, w których można zaznaczyć często codziennie irytujące, ale być może niedostrzegalne dla Ztmu problemy (jak poranne korki 201) przyniesie efekty.

# Pan M

17.07.2022 16:08

@Bemowianka: Rozumiem Pani irytację, ale to odczucie jest powszechne - proszę mi wierzyć. A zaangażowanie innych osób? A moje zaangażowanie? Dostali pod nos gotowe rozwiązanie - z jednej strony optymalizujące koszty, a z drugiej wypełniające oczekiwania społeczne - przynajmniej w stopniu podstawowym. Przekazałem opis organizacji ruchu wraz z rozwiązaniami technicznymi obsługi w czasie podobnych konsultacji bodajże 3 lata temu na Oławskiej. Również bez efektu pomimo faktu, że wszystkie moje prognozy sprawdziły się i ZTM nie licząc się z kosztami (czytaj marnując publiczne pieniądze) korygował swoje fatalne rozwiązania ostatecznie i tak nie uzyskując właściwego efektu. Proszę się nie dziwić że społeczny entuzjazm gaśnie, skoro z jednej strony ZTM zasypuje nas bublami, a z drugiej - uwagi mieszkańców są systemowo lekceważone. W moim przekonaniu duża w tym również zasługa także lokalnych władz dzielnicy, które nie zdecydowały się na rolę mediatora. Proszę zwrócić uwagę jak wyglądały konsultacje w SP82 blisko dekadę temu (chyba nawet mieliśmy okazję porozmawiać), jak indywidualne w szkole przy Oławskiej, a jak obecne (przyznam się szczerze, że te ostatnie podarowałem sobie za sprawą podejścia urzędników z ZTM). Każdym razem mniej osób, mniej wiary i coraz głupsze pomysły ZTM.
cdn...

# Pan M

17.07.2022 16:09

Cd.
We wrześniu 2016 roku, moją koncepcję na wniosek ówczesnego dyrektora ZTM analizowano i pomimo faktu, że sam ZTM na spotkaniu na Żelaznej przyznał że jest prościej, taniej i lepiej, uznano że zmiany nie będą wprowadzone, "bo koszty"(!). Na nic zdało się tłumaczenie, że moje rozwiązanie ma modułowy charakter i wraz z rozbudową metra o kolejne odcinki, nie trzeba będzie robić każdorazowo "rewolucji" a następnie ciągłych korekt do tychże rewolucyjnych zmian. Nie, nie i jeszcze raz nie. Ma być głupio, źle i drogo, ale "ich racja ma być najmojsza". Lista uwag do tego co nam teraz zafundowano jest dużo dłuższa niż absolutnie słuszne uwagi które Pani spisała powyżej, a błędy ZTMu są tak karygodne, że w zasadzie tylko wyrazy powszechnie uznane za wulgarne mogą wyrazić mój stosunek do nich. Schizofreniczny stek bzdur generujący zbędne koszty i sprzeczny z oczekiwaniami pasażerów.

# Bemowianin

18.07.2022 12:19

#Pan M napisał(a) 17.07.2022 16:09
Cd.
We wrześniu 2016 roku, moją koncepcję na wniosek ówczesnego dyrektora ZTM analizowano i pomimo faktu, że sam ZTM na spotkaniu na Żelaznej przyznał że jest prościej, taniej i lepiej, uznano że zmiany nie będą wprowadzone, "bo koszty"(!).
Bardzo interesuje mnie Pana rozwiązanie. Czy może je Pan tutaj zaprezentować?

# Pan M

19.07.2022 11:07

@Bemowianin: Bardzo chętnie. Szykuje się więc długa powieść w odcinkach. Na początek pozwolę sobie jednak przedstawić idiotyzmy (bo inne słowo tu nie pasuje) na których zasadza się rozwiązanie ZTM. Błędem naturalnie była zmiana przebiegu drugiej linii metra tak na Woli i Bemowie oraz na Pradze. W efekcie trasa meandruje pomiędzy ciągiem Człuchowska - Kasprzaka - Świętokrzyska, a ciągiem Górczewska - Leszno - Aleja Solidarności dezorganizując transport publiczny w prostokątnym układzie siatki ulic. Jednocześnie żadnego z tych ciągów metro nie obsługuje w pełni tworząc odcinkowe białe plamy na mapie transportowej miasta. Pierwszym błędem ZTM - u popełnionym około dekady temu, było wycofanie linii 105 z jej trasy (zamiast objazdu) i skierowanie jej na Mariensztat w miejsce zlikwidowanej 506. Jednocześnie do Śródmieścia zaczęła kursować mniej więcej po historycznej trasie linia 109. Jej przebieg w zasadzie pokrywał się ze zmienionym przez Kaczyńskiego przebiegiem budowanej wówczas drugiej linii metra i to 109 winna być etapowo skracana wraz z rozwojem linii M2. Tymczasem 109 kursujące nad metrem dublowało metro, a 105 zaczęto wygaszać i skracać. Kolejnym błędem było utrzymywanie linii 190 komunikującej w długich relacjach te dzielnice lub osiedla, które bez przesiadki i szybciej zaczęło łączyć metro np. Ulrychów czy Młynów, z Pragą Północ, Osiedlem Targówek czy Zaciszem. Jednocześnie Jelonki Południowe, Osiedle Lazurowa oraz północna część Osiedla Górczewska zostały pozbawione jakiegokolwiek połączenia z Centrum (!). Kolejnym szaleństwem ZTMu, była realizowana dziś wizja likwidacji połączeń w osi północ - południe bez jakiegokolwiek związku z metrem.
(cdn...)

# Pan M

19.07.2022 17:46

Sprostowanie: chodziło oczywiście o południową (a nie północną) część Osiedla Górczewska - czyli obszar po północnej stronie ulicy Człuchowskiej, ograniczony parkiem i ulicami Karabeli oraz Kryształową, znajdujący się w strefie dojścia przystanków Rozłogi i Raginisa. Po skróceniu kursów autobusu 105 do Ronda Daszyńskiego, problem w analogiczny sposób dotknął obszarów w strefach dojścia przystanków Szobera, Batalionów Chłopskich, Człuchowska, Siemiatycka, Sternicza, Lazurowa, Drzeworytników, Tkaczy.

# Oscar

20.07.2022 01:34

#Arleta napisał(a) 05.07.2022 08:44
Ogromne zamieszanie i szukanie właściwej trasy.Ci,co to wprowadzili,powinni zostać ukarani za dezorganizację.Ludzie jeżdżą od lat ustalonymi trasami.Juz nie będę dojeżdżać do os. Górczewska 122, wracam do samochodu i innym też radzę.Zablokujmy drogi dojazdowe autami, może coś pomoże.

Już nie panikuj, ostatnia duża zmiana miała miejsce parę lat temu gdy otworzyli poprzedni odcinek metra. Wiadomo było, że większość tych zmian jest tymczasowa, dla dociągnięcia do metra i jak metro się wydłuży to linie autobusowe się skrócą. Tak więc nie są to "ustalone od lat trasy".

# Pan M

20.07.2022 06:42

@Oscar: I to pokazuje jak nieprofesjonalne jest działanie ZTMu. Nie dosyć że zawiera błędy założenia, to dodatkowo jest sprzeczne ze sztuką inżynierii komunikacyjnej w obszarze planowania systemów transportu publicznego. Podręczniki akademickie prof. Rudnickiego z Krakowa czy prof. Wyszomirskiego z Gdańska jednoznacznie mówią, że układ powinien być stabilny. Dodatkowo powinien w możliwie największym zakresie uwzględniać przyzwyczajenia pasażerów. W Niemczech takie zabawy numerkami są wręcz zabronione, bowiem w licznych analizach zauważono, że stałe przypisanie numeru do danego kierunku okazuje się bardzo pomocne przy zaburzeniach pamięci, co w świetle zjawiska starzenia się społeczeństwie ma fundamentalne znaczenie. Utrwalone przez lata nawyki i skojarzenia - w tym numeru linii z rejonem miasta - są zapisane w pamięci głębokiej jak imiona dzieci czy wnuków i mogą ułatwić orientację seniorom choćby w powrocie do domu w sytuacjach zaniku pamięci. Ale o tym paniusia szefująca ZTMowi oraz zastępy podległych jej ignorantów najwyraźniej nie wiedzą. Tymczasem moje rozwiązanie bazuje na uproszczeniu układu (likwidacja linii 154, 201, 220, 320, a obecnie również 171 i 177), wzroście jego intuicyjności, kilku liniach podstawowych o tradycyjnej numeracji, a w obszarze dostosowania do rozbudowującego się metra - na stopniowym skracaniu i likwidacji linii 109 oraz likwidacji linii 190, bez ciągłego wywracania całego układu komunikacyjnego i późniejszych licznych korekt, co pokazuje miałkość rozwiązań autorstwa ZTM.

# Gosia

21.07.2022 22:16

Metro nie jeździ po trasie wycofanych autobusów!!!! Wycofanie linii i otwarcie metra - jestem na Nie!!!!

# Bardzoglupipomysl

22.07.2022 01:03

#Jagoda Dłutek napisał(a) 05.07.2022 19:40
Co najmniej od trzech lat osoby niepełnosprawne i rodzice dzieci proszą Urząd bemowski o mały autobus przez ulicę Pełczyńskiego który byłby dla niech wybawieniem pozwoliłby na wizyty u lekarza lub poprostu o podjechaniu do sklepu ale Ratusz milczy ponoć dlatego że ulica jest za wąska a na ul Konarskiego może jeździć i to został uruchomiony równocześnie z otwarciem metra czym różnią się mieszkańcy ul.Pełczyńskiego ? Czy ktoś może o nas pomyśleć?
To akurat najgłupszy pomysł jaki słyszałam. Ulica wąska, zakorkowana przez skracajacych sobie trasę z s8 i jeszcze autobusu nam tu brakuje. Jaja

# Pan M

22.07.2022 20:35

Czy głupi pomysł? Na pewno głupi pomysł, to było powiązanie S8 z Lazurową zamiast tylko z Górczewską. Wówczas skrótu przez Pełczyńskiego by nie było. Ale i dziś można problem rozwiązać. Sposobem od siekiery, ale można.

# Pan M

22.07.2022 20:37

#Gosia napisał(a) 21.07.2022 22:16
Metro nie jeździ po trasie wycofanych autobusów!!!! Wycofanie linii i otwarcie metra - jestem na Nie!!!!
O tym właśnie piszę.
Pozdrawiam.

# Jelonek z Jelonków

24.07.2022 16:20

Już napisałam swój sprzeciw w zakresie 112 i 197. Mieszkam w okolicy przystanku Drzeworytników i mamy tu teraz wykluczenie komunikacyjne. Wysłałam do ZTM, Prezydenta Rafała, do um. Bemowo i do Gazety Wyborczej. Czy to coś pomoże?? Pewnie nie. Póki co na stronie umbemowo pojawiły się pierwsze statystyki. Wychodzi na to że nikt nie jeździ autobusami, bo wszyscy jadą metremmetrem. SUKCES!!!! To może całkowicie zlikwidować wszystkie autobusy na Bemowie. Skoro wszyscy jeżdżą metrem, nie opłaca się utrzymywać linii-widm. Jaka oszczędność...

# Pan M

25.07.2022 17:04

Sabotaż czy idiotyzm - takie pytanie ciśnie się na usta po pobieżnej choćby analizie układu autorstwa ZTM. O wadliwych założeniach zmian tak przebiegu drugiej linii metra po korekcie, a także o błędach w działaniach dostosowujących transport naziemny w wadliwy sposób do kolejnych etapów linii M2 wypowiadałem się już wielokrotnie oraz na tym portalu - także w skrócie we wcześniejszych postach. Tak jak przy poprzednich etapach reforma ZTM jest nieprofesjonalna i skończy się kolejnymi zabawami numerkami uprawianymi z uporem maniaka przez ZTM czyli tzw. korektami. Oprócz braku profesjonalizmu autorom obecnej reformy komunikacji, zarzucam schizofreniczny charakter działań oraz - pomimo zdewastowania siatki połączeń - marnowanie środków publicznych ! Pytaniem otwartym zostaje ciągle jeszcze to postawione na wstępie: czy to już sabotaż, czy tylko idiotyzm? No więc zakładając że tylko idiotyzm:
IDIOTYZM 1
Linia 190 została wycofana z obszaru gdzie nie dociera metro, ale pozostała na odcinku Ulrychów - Śródmieście Północne - Dworzec Wileński - Targówek - Zacisze obsługiwanym przez linię metra.
IDIOTYZM 2
W związku z idiotyzmem nr 1 linię 190 skierowano na ul. Znaną, zamiast ją zlikwidować, a na znaną skierować 171 (Znana - Torwar), która ekonomicznie choć kursując z dużą częstotliwością zastąpiłaby linie ongiś kursujące na Olbrachta: B vel 522 vel 520 w kierunku Leszno - Plac Bankowy - Centrum i 155 w kierunku Powiśle - Torwar (zresztą to proponowane przeze mnie połączenie powinno uzyskać historyczny numer 155).
IDIOTYZM 3
Zlikwidowana stara linia171 na odcinku Wola - Torwar wbrew paplaninie ZTM nie uzyskała substytucji połączeniem z przesiadką M2/ nowe 109, bo M2 biegnie pod ulicą Świętokrzyską, a nowe 109 kursuje z Centralnego, Alejami Jerozolimskimi - no więc jak pasażerowie mają się przesiąść? Nowy dzień pieszego pasażera z marszobiegiem z ronda ONZ na Centralny??? A licznik taryfy czasowej bije ...
(cdn.)

# Pan M

25.07.2022 18:09

IDIOTYZM 4
Lokalna linia dowozowa 201 z Bemowa 5 i Fortu Bema zamiast najprostszą drogą docierać do metra, funduje wycieczkę wokół osiedla Koło trasą dłuższą niż dotychczas i w godzinach szczytu z obowiązkowymi korkami (czas dojazdu wydłużony realnie o około 10 a nawet 12 minut, co czyni jazdę metrem nieatrakcyjna choćby względem tramwaju linii 24).
IDIOTYZM 5
W analogiczny sposób zdewastowana linia lokalna 249 mojego autorstwa, która w prosty sposób komunikowała Chrzanów z węzłem Osiedle Górczewska. Linia uwzględniała paradygmaty inżynierii komunikacyjnej takie jak możliwość wpisania zakupów codziennych w program podróży z pracy, a także priorytetowość kierunku z domu do pracy (linia niepodatna na poranne zatory na Szeligowskiej z racji na wybór kierunku ruchu oparty o prawoskręty i ruch w przeciwpotoku strumienia ruchu). ZTM zamiast wydłużyć doraźnie linię z Osiedla Górczewska do przystanku Metro Bemowo, zrobił z niej linię turystyczną wydłużając czas dojazdu z Chrzanowa do przesiadki do 20 minut (tyle jechało 506 z Człuchowskiej do Centrum !). Ten idiotyzm implikuje również problem nieoptymalnego wykorzystania taboru: duży autobus jest niepraktyczny na osiedlowych uliczkach, a mały zbyt mały na obciążenie linii na odcinku z Jelonek do metra czy Wola Parku (przypominam ignorantom z ZTM oraz pani Dyrektor która twierdzi że mnie nie zna choć doprowadziłem do eliminacji firmy w której piastowała stanowisko z obsługi Pruszkowa, że nie tworzy się linii łączących obszary o różnych potencjałach komunikacyjnych).
IDIOTYZM 6
Tu wchodzimy już na poziom działań nie tylko głupich, ale i schizofrenicznych.
Tak oto linia 154 została wycofana z Woli i Bemowa bo regularność jej kursów zakłócały korki uliczne w rejonie Ronda Zesłańców Syberyjskich i w Alei Prymasa Tysiąclecia, w związku z czym została zastąpiona linią 167 jadącą dokładnie tą samą trasą na Woli i Bemowie oraz przez to samo problematyczne Rondo Zesłańców Syberyjskich (!)
(cdn.)

# darq

26.07.2022 00:20

Likwidacja wspomnianej linii 506 to był jeden z pierwszych etapów owego sabotażu. Specjalnie wykonany tak wcześnie, bo gdyby ludzie mieli bezpośrednie porównanie czasu przejazdu do Śródmieścia linią przyspieszoną i metrem+dowozówką, toby widzieli jak na dłoni, jaką niegospodarnością jest budowanie tak pokręconej linii metra.
Swoją drogą kolejnym idiotyzmem jest pozostawienie tramwaju na Górczewskiej bez budowy równoległej linii na Człuchowskiej. Dawniej w planach był tramwaj na Górczewskiej (tam gdzie teraz leci metro), a metro pod Człuchowską lub Połczyńską. Trasę metra zmieniono, a tramwaj zostawiono, więc po dociągnięciu metra do Lazurowej tramwaje będą na Górczewskiej słabo wykorzystane. Taka np. linia 10 mogłaby na Czluchowskiej zastąpić 506, na którego przywrócenie nie ma już dziś szans.

# Pan M do Darq

26.07.2022 08:35

Zgoda - poza częścią dotyczącą tramwaju na Człuchowskiej i linii nr 10. Wielokrotnie pisałem, że gdyby metro powstało jak powinno czyli na osi Człuchowska - Kasprzaka - Prosta - Świętokrzyska, na Górczewskiej powinna powstać trasa tramwajowa spinajaca w linii prostej pętlę Os. Górczewska i ulicę Leszno aż po Okopową, lub po przebudowie "Kercelaka" - po Wronią. Ciąg ten powinien mieć swoją kontynuację od Dworca Wileńskiego do Osiedla Targówek z przystankami przy Szwedzkiej i dawnych zakładach tłuszczowych, i tą trasą powinno kursować 26. Natomiast linia metra M2 po osiągnięciu Targowej powinna pobiec prosto pod osiedlem Praga II i ulicami Jagiellońską oraz Modlińską na odległy Tarchomin katowany dziś tramwajem obniżającym parametry podróży nawet w stosunku do kursujących tam w latach 90 przyspieszonych linii autobusowych. I jak tu nie ulegać wrażeniu, że w całej tej zabawie w tzw. "inwestycje" chodzi wyłącznie o to, aby w duchu kapitalizmu inkluzywnego wyprowadzić jak najwięcej publicznych środków na konta korporacji via buble infrastrukturalne (tramwaj na Reducie Wolskiej) lub zakup niefunkcjonalnego taboru zbiorkomu (zna Pan mój pogląd prezentowany niezmiennie od lat choćby na portalu Transport publiczny pod nickiem Martinez). Ale do rzeczy! Dlaczego nie tramwaj na Człuchowskiej skoro nie ma 506 i nie będzie metra? Dlatego że ten utrwali tylko fatalne rozwiązania. Karygodnym błędem było odtwarzanie torowiska na Kasprzaka, a wcześniej na Prostej nad metrem. Przestrzegałem przed tym, ale ważniejsze tradycyjnie okazało się przemielenie unijnej kasy na poczet oczekiwanego przez globalne instytucje finansowe długu Polski, niż dobro publiczne rozumiane jako sprawny system transportowy i przyjazne miasto (o Reducie Wolskiej też mówiłem wielokrotnie).

# Pan M do darq

26.07.2022 08:36

cd.
Dlaczego uważam że dziesiątka nie będzie strzałem w dziesiątkę ani nawet w pole tarczy? Bo tramwaj nie dojedzie do Centrum, ani nawet nie przekroczy granicy Śródmieścia. Zatem gdyby nawet zdewastować ulicę Człuchowską, cel komunikacyjny nie będzie osiągnięty. Dlatego niezmiennie proponuję linię autobusową: w 2011 roku na czas budowy centralnego odcinka metra była to linia 501 (Os.Górczewska - Lazurowa - Człuchowska - Powstańców Śląskich - Połczyńska - Kasprzaka - Towarowa - Aleje Jerozolimskie ... i dalej swoją trasą), a od czasu kolejnych etapów budowy metra i kolejnej idiotycznej reformy ZTM - skorygowana 105, ujęta w przedstawionej w roku 2016 w ZTM, koncepcji mojego autorstwa (Os.Górczewska - Lazurowa - Człuchowska - Powstańców Śląskich - Połczyńska - Kasprzaka - Prosta - Świętokrzyska - Marszałkowska - Metro Centrum/Marszałkowska powrót Metro Centrum/Aleje Jerozolimskie - E. Plater - Świętokrzyska - Prosta ...)

# Pan M do darq

26.07.2022 08:54

PS.
Byłbym zapomniał: oczywiście kikut tramwajowy Bemowo Ratusz - Osiedle Górczewska powinien być fizycznie zlikwidowany. Czas budowy metra na Górcach udowodnił zgodnie z moimi prognozami, że z chwilą skierowania tramwajów w kierunku Nowego Bemowa wzrośnie frekwencja bo poprawi się obsługa komunikacyjna Osiedla Górce i Bemowo I. Pasażerowie jadący z północnej części Osiedla Górczewska do Śródmieścia czy na Wolę, już dawno porzucili tramwaj na rzecz linii autobusu 109 o prostym przebiegu, konkurencyjnym czasie przejazdu i świetnej częstotliwości . Dziś autobus 109 na Bemowie, Ulrychowie, Woli i w Śródmieściu precyzyjnie zastąpiło metro utrwalając status zbytecznego kikuta tramwajowego. Tylko idiota lub sabotażysta interesu publicznego mógł zadecydować o odbudowie tego niefunkcjonalnego odcinka !

# darq

26.07.2022 18:51

@Pan M
Ja się generalnie z Panem zgadzam, szczególnie co do sensowności warszawskich "inwestycji" transportowych. Doświadczenie jednak uczy, że im bardziej nonsensowne rozwiązanie, tym zacieklej będzie bronione przez urzędników i trzeba się pogodzić się z tym, że wyprostowany tramwaj na Kasprzaka zostanie na lata jako podstawowy środek transportowy na tym ciągu - on już jest "utrwalony" przez sam fakt, że została wydana na niego kasa.
Proponowana przez Pana linia 105 mi by odpowiadała, choć wolałbym, żeby to było 506, bo Odolany będą i tak miały tramwaj. (Zakładam, że dla Jelonek Południowych na ciągu Lazurowa-Połczyńska też coś byłoby za obecne 105).
Nie mam natomiast większych złudzeń, że ZTM da się przekonać do takiej linii, a mi nie chodzi o to, by mieć rację, tylko by mieć sprawny dojazd. Rozwiązanie z tramwajem na Człuchowskiej (czemu miałby ją zdewastować? zielone torowisko w miejsce paskudnych barierek estetycnie byłoby może nawet lepsze) traktuję jako maksimum tego, co może dać się z ZTM-u wycisnąć w kwestii dojazdu z Człuchowskiej do Śródmieścia. Mówiąc inaczej: po przepaleniu miliardów na metro władze miasta i ZTM nie pozwolą sobie na uruchomienie sprawnej komunikacji autobusowej (Bemowo to nie Ursynów, któremu zostawiono dwie czerwone linie do Śródmieścia), ale być może dałyby się przekonać do sprawnej komunikacji tramwajowej.

# Pan M do darq

26.07.2022 20:51

Ulica Człuchowska to chyba ostatnia na Bemowie funkcjonalna infrastruktura transportowa utrzymująca tradycyjne parametry (umożliwiające choćby sprawny i bezpieczny ruch autobusów) i zasady urbanistyki - w tym linearność samego obiektu i ustawienia latarń. To ważny element bezpieczeństwa ruchu drogowego i kształtowania jakości przestrzeni publicznej. Proszę zobaczyć jak wyglądają współczesne warszawskie arterie gdzie nawet na długości 100 metrów ciężko jest zobaczyć równolegle biegnące krawężniki. Wiele z dróg to wprost buble infrastrukturalne stojące w sprzeczności z przepisami i logiką (Połczyńska, skrzyżowanie przy Urzędzie Dzielnicy Bemowo, Piastów Śląskich, etc, etc, etc.). Człuchowska szczęśliwie oparła się idiotycznemu trendowi i przeszła remont odtworzeniowy - czyli de facto odbudowę, ale w oparciu o stary dobry projekt. Proponowałem aby przy tej okazji podciąć wyspę dzielącą jezdnie o metr z każdej strony i w ten sposób poszerzyć obie jezdnie bez ingerowania w instalacje oświetleniową i odwadniającą, przesunąć oba pasy o metr w lewo, zrobić lewy na 3 m., prawy na 3,5 m., a na pozostałym obszarze przy prawej krawędzi obu jezdni, wyznaczyć po 1,5 metrowym pasie dla rowerów. Modelowo, a nie pierniczyć w populistycznym tonie o ścieżkach rowerowych na chodnikach z intensywnym ruchem pieszych. Jeśli chodzi o zielone torowiska to o ile świetnie maskują wycieki smaru przekładniowego, to stanowią śmiertelną pułapkę dla drobnej fauny i zupełnie przeciętnie tłumią hałas - zwłaszcza gdy torowisko na prostej ulicy eSuje bo projektant miał taką wizję (dużo lepiej sprawdzają się koła z gumowymi przekładkami). No ale co najważniejsze: tramwaj z Człuchowskiej nie dojedzie do Śródmieścia. Miałby on sens, gdyby trasa w ciągu Kasprzaka i Prostej poprowadziła aż do ulicy Marszałkowskiej. Był za czasów MZK na przełomie lat 80 i 90 taki projekt, ale upadł - bo metro, a tylko on czyniłby tramwaj realnym substytutem zlikwidowanych autobusów z Człuchowskiej.
(cdn...)

# Pan M do darq

26.07.2022 21:37

To jednak nie wszystko. Ponieważ tramwaj jako wolniejszy od autobusu, z Człuchowskiej powinien kursować prosto wiaduktem na Wolę i łagodnym łukiem przez tereny b. zakładów im. Nowotki (obsługując nowe osiedle) dobijać do trasy obecnym wyjściem z pętli Cm. Wolski. Sama zaś pętla powinna jednak tak w części autobusowej jak i tramwajowej być zlikwidowana i nie pełnić funkcji transportowych. Tramwajowe skrzyżowanie przy Hali powinno być maksymalnie uproszczone - najlepiej do roli kompaktowej krzyżówki, bez wykorzystywanych liniowo i wydzielonych skrętów. I to nadal nie wszystko. Przydałaby się jeszcze gwarancja, że "nasza" nowa dziesiątka kursująca do Marszałkowskiej i dalej na Mokotów, byłaby obsługiwana do końca świata wyłącznie tramwajami 120N Tramicus z dużymi oknami i liczbą miejsc siedzących na miarę cywilizowanego świata. Klaustrofobiczny tramwaj do jazdy na stojąco choćby kursował spod klatki schodowej, nigdy nie stworzy standardu autobusu 506. Dlatego bronię jak niepodległości swojej koncepcji i byłem od początku przeciwny budowie trasy tramwajowej rozbijającej i tak pokiereszowany układ komunikacyjny. Z uwagi na powyższe nie popieram kierowania tramwaju na Człuchowską. Nadal też twierdzę, że koncepcję mojego autorstwa można wprowadzić pomimo przeforsowanej trasy tramwajowej na Kasprzaka, bo jest zwyczajnie tańsza niż koncepcja ZTM !!! Rozwiązania są oszczędne i w żaden sposób nie przypominają tego co pamiętamy z początku lat 90. To kilka silnych linii kursujących co 12 minut, w wybranych przypadkach wzmocnionych do 6 min, a także lokalna linia 149 na Groty, 249 na Chrzanów i lokalna linia z Nowego Bemowa na Stare Jelonki łącząca cechy obecnej 129 i 201.
(cdn...)

# Pan M do darq

26.07.2022 21:40

Moja koncepcja wykorzystuje model powszechny w dużych miastach niemieckich z dwiema - trzema liniami a często i jedną linią na danej ulicy. Przesiadki oczywiście tak, ale w minimalnym stopniu i tylko w kierunkach mało popularnych, a nie jak proponuje to ZTM dla zasady i poprzez rozcięcie relacji podstawowej na dwie lub trzy linie (casus 112). Całość postaram się niebawem opisać.
PS
Odpowiadając na Pana pytanie co po linii 105 na Połczyńskiej: stałe E5 do Ronda Daszyńskiego, kompensujące szybkim czasem przejazdu przesiadkę do Metra. Powolne 105 przez Człuchowską dojedziecie co prawda trzy przystanki dalej, ale należy pamiętać że obsługiwałoby bliższą część Jelonek. Odolany nie zajmą miejsca w liniach z Jelonek, bo będą dysponowały skorygowaną linią 255, tańszą w utrzymaniu od obecnej i bardziej atrakcyjną - bo niepodatną na szczytowe kongestie. Na Lazurową oczywiście wróciłaby 112 w relacji Bródno Podgrodzie lub CH Targówek (wybór krańca do analizy) - Ursus Niedźwiadek, a także trafiłaby linia 127 wydłużona z Włoch na Stare Bemowo zapewniając dojazd z WAT bezpośrednio na dworce kolejowe i autobusowy.

# Pan M do darq

26.07.2022 21:45

Errata: miało być : "powolne 105 dojedzie "...

# Jelonka

26.07.2022 22:39

E5 już było jakiś czas temu. Było ok dla nas z okolic przystanków sternicza-tkaczy. Akurat wypelnialo się tymi którzy bezpośrednio jechali do Daszyńskiego. Teraz mamy tylko 105, które po oddaniu tramwaju na Kasprzaka zamienią na coś dojazdowego do cm.wolski.a jakże nam też należy się dodatkowa przesiadka w drodze do Śródmieścia. Obecnie po zabraniu 197 w okolicy tkaczy i drzeworytników jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie. Owszem są nowe linie na niedźwiadek chociażby 177 ale muszę iść na lazurową. Żeby dojechać na Bródno muszę teraz mieć ldwie ub trzy przesiadki zamiast bezpośredniego 112, które nadal stoi w korkach od strony chmarki.

# darq

27.07.2022 01:05

@Pan M
Na początek kilka uwag. Tramwaje z priorytetem wg moich obserwacji kursują całkiem żwawo, bez priorytetu - przeciwnie. 5 minut czasu przejazdu od Hali Wola do Fortu Wola po obecnych torach nie wyklucza całkowitego czasu podróży z Człuchowskiej do Centralnego w ok. 20 minut. Co do trasy linii 10, to ona jedzie przez południowe Śródmieście (Nowowiejska), a zespół przystankowy Dworzec Centralny też jest częściowo zlokalizowany w Śródmieściu. I tam jest multum możliwych przesiadek - fakt, trochę mniej niż przy Patelni, pewnie do niektórych przesiadek lepiej by było jechać metrem.
To napisawszy, generalnie popieram Pana propozycje, w szczególności lepsze wykorzystanie szerokiego pasa drogowego Człuchowskiej (swoją drogą w procedowanym od lat projekcie MPZP są zapisy "ustala się prowadzenie drogi dla rowerów" i "dopuszcza się prowadzenie trasy tramwajowej"). Wolałbym tylko, żeby linia autobusowa była czerwona: skoro Odolany miałyby mieć swoją linię + tramwaj, to dla linii z Jelonek przystanki takie jak miało 506 byłyby w sam raz. Tylko wątpliwości mam takie same, jak w czasie przedwyborczych koncertów życzeń różnych partii: jak sprawić, by te marzenia stały się rzeczywistością? Bo póki co to łatwiej sobie wyobrażam pojawienie się w przewidywalnym czasie autonomicznych taksówek, niż przywrócenie sensownej linii autobusowej do Śródmieścia.

# Pan M @Jelonka

27.07.2022 01:14

Likwidacja 112 jest decyzją którą można skwitować: przeforsowali utrudnienia dla mieszkańców nie licząc się z kosztami i to jest kolejny idiotyzm reformy ZTM - do listy tych idiotyzmów niebawem wrócę.
E5 było, ale w złej formule linii szczytowej, później doszedł fatalny rozkład i stało się tak jak publicznie przewidywałem na konsultacjach - linia nie wytrzymała próby czasu. Wprowadzono kursy wariantowe 105 - czyli tylnymi drzwiami moją propozycję z roku 2011 pakietu 105/305 tyle że w wersji wariantu linii 105 zamiast rodziny linii. Podobnie zrobiono później z linią tramwajową kierując ją na Plac Narutowicza - znowu tak, jak pisałem w roku 2011.
Aktualnie przy braku innego połączenia do ronda Daszyńskiego, skrócenie linii autobusowej do Cmentarza Wolskiego jest niedopuszczalne i będzie oznaczało jazdę z dwoma przesiadkami do Śródmieścia.
Do Ursusa za 197 ma Pani z Tkaczy linię 716 - walczyłem o to od dekady, kwestionując celowość utrzymywania krańca Karolin dla linii 112, przebiegu linii 716 wzdłuż SKM, i starego przebiegu linii 197. Zrobiono to, ale w stylu ZTM - źle.
Według mojej koncepcji 112 miało pojechać z Lazurowej prosto w aleję 4 Czerwca, a dalej
ulicami Traktorzystów i Wojciechowskiego, koło przystanku SKM - do pętli Ursus Niedźwiadek. 197 miało zastąpić po uruchomieniu metra lokalnie linie 109 i 190 w relacji Koło - Jelonki oraz 129 w relacji Jelonki - Ursus wypełniając także odcinkowo lukę po dawnej 394 (lata 1984 - 2002) oraz w relacji Osiedle Górczewska - Ursus po 220 którą przewidziałem do likwidacji.

# Pan M do darq

27.07.2022 01:42

Argument ekonomiczny - wie Pan, tego nawet urzędnik zasłaniający się brakiem środków nie podważy. Moja koncepcja jest po prostu tańsza od pierdyliarda dowowozówek jeżdżących wbrew woli mieszkańców wszędzie, tylko nie tam gdzie trzeba. Moje rozwiązanie dość radykalnie wycina całą radosną twórczość ZTM-u ostatnich 20 lat (109,154, 171,177,184,190,201,220, 320), upraszcza układ, ale odbudowuje linie szkieletowe w głównych relacjach z uwzględnieniem nowego (choć źle wytrasowanego - niestety) przebiegu linii metra M2 na Woli i Bemowie. Potrzebny jest tylko polityczny lobbing i skanalizowanie oczekiwań społecznych na projekt mojego autorstwa, bo w przeciwnym razie - gdy głosy się rozproszą i mieszkańcy jak na ostatnich konsultacjach zaczną kruszyć kopię o sprawy nieistotne - zostaniemy z niczym. Tym razem na zawsze.

# Marek W.

27.07.2022 13:59

No akurat zmiana 197 na 716 na połczyńskiej to chybiony pomysł, szczególnie patrząc na częstotliwość kursowania tego drugiego. Raczej autobus jeżdżący co pól godziny nie zastąpi tego, ktory jeździ co 15 minut i jeszcze dowozi do celu bez przesiadki. No co byś nie napisał, to mnie nie przekonasz. Do tego dzieciaki jeżdżące z ursusa na koło do szkół mają super skopany dojazd z przesiadkami. Niech im tam w tym ztm lub wtp kury zbuki niosą a krowy skwaszone mleko dają....za te zmiany. Ja sie przesiadłem w samochód, a przyoszczędze na czymś innym, np. na nerwosolu.

# Pan M

27.07.2022 16:20

Nic nie poradzę, że ZTM odchudził rozkłady. W moim założeniu 716 miało przejąć rolę linii 197 pomiędzy ul. Warszawską w Ursusie, a Kołem. A gdzie jeśli można wiedzieć mają dojechać dzieci, i z jakiej części Ursusa ?

# Marek W.

28.07.2022 09:10

Nie wiem dokładnie, bo to nie moje dzieci :) Wiem, że jak wsiadałem rano na polczyńskiej w 197 to juz z ursusa jechaly i wysiadaly w okolicach ciołka/księcia janusza, zapewne do szkoly, która tam jest. To samo w drodze powrotnej. Sporo dzieciakow w 197, ktore wsiadaly również w okolicach redutowej i jechaly dalej, gdy ja wysiadałem na połczyńskiej. Uważam, że zawsze bezpieczniej jest jeśli taki dzieciak jedzie jednym autobusem niż z przesiadkami. I nie piszę tu tylko o 12, 13 latkach. Akurat to nie jest mój osobisty problem, ja tylko zauważam jak było i jak będzie od września. Ja już swój problem rozwiązałem bardzo wygodnie.

# Pan M

28.07.2022 09:18

Dziękuję za informację. Czyli jak planowałem, 716 kursujące do pętli Koło z częstotliwością 197 na tym odcinku, problem by rozwiązało. Pan rozumiem z Tkaczy w kierunku Bielan?

# Jelonka

28.07.2022 12:14

Może i jest 716 z drzeworytników na niedźwiadek ale kursuje co 30 minut. Wolałam 197, który jeździł chyba co 12 minut. Zdecydowanie. Więc niby coś tam zostało ale jakby nie do końca jest użyteczne

# Jelonka

28.07.2022 12:17

Poza tym 197 dawało bezpośrednie połączenie z wolą. Teraz już tego nie mamy. Chociaż dali 249 którym owszem dojadę na wolę bezpośrednio ale mam w pakiecie wycieczkę krajoznawczą po całym Chrzanowie oraz wzdłuż linii M2. Rewelacja!!!

# Pan M @Jelonka

28.07.2022 12:40

Raz jeszcze wyjaśniam, że 716 miało być z częstotliwością analogiczną do 197. Proszę więc swoich uwag do rozwiązań ZTM nie formułować w związku moim projektem. Jeśli chodzi o linię 249 w pierwotnej wersji (Os. Górczewska - Lazurowa - Szeligowska - Coopera - Górczewska - Os. Górczewska) również mojego pomysłu, także i ona została zniszczona więc uwagi do ZTM. Linia utraciła funkcję dowozówki, stała się linią wycieczkową, łączy obszary o różnym potencjale, ma fatalną częstotliwość, etc. Pisałem o tym. Ponownie zadaję pytanie: w jakim kierunku Pani podróżuje - jeśli dobrze pamiętam to z przystanku Sternicza, pytanie gdzie? Państwa odpowiedziami chcę wykazać wysoką jakość projektu mojego autorstwa, który w przeciwieństwie do chaotycznych roszczeń wszystkich o wszystko może być alternatywą dla sabotażu autorstwa ZTM. Raz jeszcze proszę o oddzielenie tego co zrobił ZTM, od rozwiązania mojego autorstwa.

# Jelonka

28.07.2022 13:13

Rozumiem. Moje uwagi dotyczą stanu obecnego, tego co zaprezentował nam ztm. Jade z drzeworytników w stronę centrum. Teraz 105. Albo jak było 197 na wolę, gdzie jest biblioteka na redutowej, hala sportowa i basen - przystanek pustola oraz przychodnie na elekcyjnej i ciolka. Ale 197 już nie ma są za to przesiadki. W drugą stronę też z drzeworytników na Ursus, tam też jest basen Ten na Bemowie jest za daleko. Dodatkowo że sterniczej młodzież jeździla bezpośrednio na Bielany do liceum - przystanek perzynskiego. Teraz nie ma 112 i są dodatkowe przesiadki - 177, 171 albo do metra Bemowo i łukiem wielkim przez centrum. Da się dojechać ale już nie bezpośrednio. Do szpitala bródnowskiego dodatkowa przesiadka w 112 albo też metrem z Bemowa łukiem
przez centrum. Średnio to użyteczne co nam zaproponowal ztm obecnie. Niby jest metro na Bemowie ale żadnych korzyści dla nas z tej części Jelonek nie ma. Wręcz przeciwnie. Takie uwagi zgłosiłem w konsultacjach ale ztm wie lepiej, bo nie jeździ komunikacja miejska.

# Pan M

28.07.2022 14:30

Dziękuję za odpowiedź. No oczywiście absolutna zgoda. To co stworzył ZTM nie dosyć że utrudnia życie mieszkańcom, to dodatkowo generuje zbędne koszty i pozbawione jest jakiejkolwiek logiki (idiotyzmy ZTM częściowo już wypunktowałem). W moim rozwiązaniu pomimo radykalnego uproszczenia siatki, z Lazurowej byłyby trzy linie: 112 z Ursusa Niedźwiadka na Bródno, E5 na trasie Osiedle Górczewska - Rondo Daszyńskiego i 127 ze Starego Bemowa, zapewniająca bezpośrednie połączenie do dwóch dworców kolejowych i autobusowego (co ważne dla WAT), a także na Śródmieście Południowe w tym na Plac Trzech Krzyży jak swego czasu 105. Z Połczyńskiej (przystanki na żądanie) siedemsetka na Koło i E5 na Wolę do Ronda Daszyńskiego.

# Też Jeleń

28.07.2022 17:01

Dobre, proste, funkcjonalne rozwiązanie. Gdzie mam podpisać???

# Jelonka

28.07.2022 18:12

Hmmm tylko jak to zrealizować?

# Pan M @Jelonka

28.07.2022 18:23

Moim zdaniem niezbędna jest oprawa polityczna - czyli jednoznaczne poparcie dla inicjatywy przez samorząd dzielnicowy.

# Pan M

29.07.2022 16:48

Kontynuując analizę wykwitu ignoranctwa ZTM zwanego bezpodstawnie reformą komunikacji na Woli i Bemowie:
IDIOTYZM 7
Tu analogicznie do idiotyzmu nr 6, pozostawiono linię na odcinku powodującym zakłócenia ruchu, a w trosce o poprawę punktualności linii zlikwidowano ją na pozostałym odcinku trasy - mowa o linii 112. W efekcie zerwano bezpośrednie połączenie i dziś pasażerowie skazani są nie tylko na przesiadkę, ale też i na wydłużenie czasu podróży o oczekiwanie na linię nadal kursującą niepunktualnie (a czas od skasowania biletu w pierwszym autobusie upływa)
IDIOTYZM 8
W efekcie podziału linii 112 nie tylko nie rozwiązano problemu zakłóceń w ruchu na trasie S8 pomiędzy Bródnem, a C.H. Marki i pogorszono parametry podróży pomiędzy Bemowem i Bródnem (zamiast 112 transfer 171/112 lub 114) oraz Jelonkami Południowymi i Bielanami (zamiast 112 transfer 177/171 lub 220/171), ale też zwiększono koszt funkcjonowania komunikacji. Tak oto zamiast jednej linii 112 kursują trzy: 177, 171 i skrócona 112, przy czym kolejno wymienione mają długie odcinki wspólne co generuje dodatkowe i zbędne koszty, pozwalające uruchomić w to miejsce autobus 506 na Jelonki (według mojego projektu nowego 105) lub wydłużyć 520 na Nowe Bemowo (!).
IDIOTYZM 9
To utrzymywanie okrojonej linii 112 w relacji z Chomiczówki. Oczywiście linia powinna komunikować Bródno, Bielany, Bemowo, Jelonki i Ursus, ale skoro wycofano ją z lwiej części trasy, utrzymanie linii w obecnym kształcie jest kolejnym aktem sabotażu wymierzonym w wydatki publiczne przez ZTM. Chomiczówkę z ciągiem ulicy Żeromskiego łączy linia 116, a z ulicy Reymonta - 171. Bezpośrednie połączenie z Bródnem zapewnia z kolei linia 114. Czemu więc jeśli nie marnowaniu publicznych środków służy linia 112 w formule autorstwa ZTM?
(cdn.)

# Pan M

29.07.2022 16:49

IDIOTYZM 10
Wskutek roszad linii przeprowadzonych przez ZTM, z węzła Metro Księcia Janusza są 3 linie dużej częstotliwości jadące na Dworzec Zachodni, a z Chomiczówki dwie linie na Bródno. Stare Bemowo ma dwie linie jadące w podobnym kierunku - czyli na Ulrychów, w Aleję Prymasa Tysiąclecia, i na Wawelską, podczas kompletnego braku połączenia ze Śródmieściem i ścisłym Centrum (moja propozycja to 127). Ulica Człuchowska nie ma ani jednej linii choćby tylko przejeżdżającej koło Śródmieścia, a Połczyńska utraciła połączenie z Redutową - wcześniej obsługiwane przez 197, a jeszcze wcześniej przez 155.
IDIOTYZM 11
Po co linia 255 na Jana Kazimierza od Sowińskiego do przystanku Fort Wola, skoro na całym tym odcinku autobus nie ma ani jednego przystanku (to dlatego Odolany zajmują miejsce w 105, a 255 wozi powietrze).
IDIOTYZM 12
Co zmieniło się w sytuacji mieszkańców Starych Jelonek i ulicy Olbrachta, że zdaniem ZTM nagle przestali potrzebować dojeżdżać na Ochotę, a zaczęli na Pragę Północ?
(cdn.)

# Pan M

01.08.2022 14:37

IDIOTYZM 13
Uruchomienie linii 155 w obecnym kształcie i przy utrzymaniu ogryzka 109 kursującego pomiędzy Centrum a Powiślem oraz 190 w ciągu Górczewska - Leszno (ciąg Wolska - Aleja Solidarności doskonale obsługują tramwaje)
IDIOTYZM 14, 15, 16, 17
(idiotyzmy infrastrukturalne determinujące funkcjonowanie zbiorowej komunikacji naziemnej - pomijając źle wytrasowaną drugą linię metra).
Przystanek tramwajowy Reduta Wolska zlokalizowany w wykopie (pisałem o tym blisko dekadę temu) w sposób utrudniający dostęp do transportu publicznego (tworzenie kolejnej bariery terenowej i psychologicznej).
Utrzymywanie pętli autobusowej i tramwajowej Cmentarz Wolski.
Utrzymywanie pętli tramwajowej Osiedle Górczewska wraz z kikutem trasy na ulicy Górczewskiej.
Przebudowa ulicy Połczyńskiej w sposób pogarszający warunki ruchu i bezpieczeństwo funkcjonowania komunikacji autobusowej.

# Pan M

01.08.2022 14:38

IDIOTYZM 18, 19
(idiotyzmy w informacji pasażerskiej)
Autobusy linii 249 jako końcowy w rozkładzie jazdy i na ekspozytorach mają wskazany przystanek Chrzanów, co przy podanym komunikacie o przystanku końcowym, nagminnie powoduje opuszczanie pojazdu przez pasażerów chcących dotrzeć do przychodni przy Coopera - przystanek wcześniej. W związku z powyższym nazwę przystanku "Chrzanów" należy zmienić na "Szeligowska" (docelowo Metro Chrzanów), a "Coopera - Przychodnia" na "Osiedle Chrzanów". Ponadto zmiana kierunku na powrotny na ekspozytorze autobusu winna następować po ruszeniu z przystanku Siemiatycka, a na rozkładach przy Sterniczej i Szeligowskiej przystanek "Osiedle Chrzanów" powinien widnieć jako przelotowy (komunikat o opuszczeniu pojazdu powinien być dla tego przypadku usunięty).
Usunięcie idiotycznego komunikatu zjazd do zajezdni dla tramwajów jadących na Jelonki i Bemowo, wykonujących całą trasę, a dopiero następnie zjeżdżających do Zakładu Eksploatacji Tramwajów R4 Żoliborz. Komunikat przez pasażerów jadących na Wolę, Jelonki i Bemowo jest odbierany jako informacja o skróceniu kursu do najbliższej zajezdni po trasie czyli do Zakładu Wola i często nie wsiadają do tramwajów przemierzających całą trasę do pętli.

# Pan M

05.08.2022 04:11

Byłbym zapomniał:
IDIOTYZM 20
Skrócenie linii 122 do pętli Nowe Bemowo; położenie pętli na północnym krańcu zespołu osiedli mieszkaniowych na Bemowie Lotnisku powoduje, że linie docierające od strony Bielan tylko formalnie obsługują Bemowo. Pętla autobusowa Nowe Bemowo powinna więc być wykorzystywana jedynie przez autobusy i tramwaje linii biegnących od strony południowej plus linia/linie obsługujące Fort Bema. Jeżeli zamysłem ZTM było wycofanie linii 122 z obsługi Jelonek i pozostawienie jej dla obsługi Nowego Bemowa, linia powinna kończyć bieg przynajmniej na pętli Stare Bemowo (według mojej koncepcji na osiedlu Groty).

# Financial Freedom

07.08.2022 21:55

Fill out the form and see just how much money you can borrow from the comfort of your own home. It's as easy as that! Are you in need of Urgent Loan Here no collateral required all problem regarding Loan is solve between a short period of time with a low interest rate of 2% We Are Here To Show You A Better Way To Financial Freedom please contact email id :(Whats App) number:+917310847059please contact email id : sumitihomelend@gmail.com
Mr. Sumiti

# Oscar

08.08.2022 14:37

#154 napisał(a) 06.07.2022 18:50
Trasa jedynego autobusu łączącego Bemowo z Ochotą też pokrywała się z linią metra?
Jest 167 praktycznie na pokrywającej się trasie.

# Pan M do Oscar

08.08.2022 16:27

Patrz: IDIOTYZM 6

# mlody chlopak .

31.08.2022 15:15

witam jestem wsciekly z braku bezposredniego dojazdu od mazowsza wschodniego od gminy rebertow AON do osiedla gurczewska i od gminy milosna stara do babice stare rynek komunikacja miejska mza warszawa autobusami ztm linia 408 ztm , 125 ztm , linia F ztm warszawa bezpodedniego autobusu ztm warszawa , rowniez chcial bym chcial bym dojechac od gminy wesola , wola grzybowska linia 518 ztm do gminy zaborow szkola dojechac autobusem komunikacja miejska mza warszawa , i rowniez zeby dojechac komunikacja miejska linia 522 ztm warszawa bezposrednio od dworca wschodniego pkp kijowska do gminy Leszno kolo blonia , byl by nailepszy dla osob nepelnosprawnych do puszczy kampinowskiej i bazy cyrkowej w julinku u panstwa zalewskich w gminie Leszno kolo blonia , rowniez wprowadzic zminay kursownia linij L 29 ztm od dworca pkp blonie do kampinosu kursownie autobusu bezposredniego i kursownia go co 15 minut autobusow mza warszawa

# Pan M

06.09.2022 11:34

Właśnie w tak absurdalny sposób widzi przypuszczalnie połączenia bezpośrednie ZTM. Tymczasem idea sieci w transporcie publicznym nie polega na mnożeniu bezcelowych przesiadek dla sztuki, ale budowie systemu multimodalnego w sposób synergiczny optymalizującego koszty i poprawiającego parametry podróży - np. czas przejazdu. Utrzymywanie niegdysiejszej linii 163 w prostokątnej sieci ulicznej miasta byłoby pozbawione sensu, bo sprawniej przecież jest zbudować układ nawskrośny lub dośrodkowy i pojechać "na kwadratowo" z przesiadką liniami wysokiej częstotliwości i dużej prędkości handlowej (casus SKM z Ursusa Niedźwiadka) . W żaden jednak sposób powoływanie się na ten model nie uprawnia do przerywania podróży w relacjach podstawowych (np. dośrodkowych), bo armia ignorantów nie potrafiła wytrasować metra. Albo inaczej: pomimo fatalnego przebiegu drugiej linii metra - nie potrafiła dostosować komunikacji naziemnej. Idiotyzmy reformy ZTM wymieniłem w punktach w powyższych wpisach. Tymczasem rozwiązanie problemu leży w zasięgu ręki.

# osoby niepelnosprawne 2023

12.12.2023 20:06

pasarzerowie komunikacji miejskiej mza warszawa chcieli by wszystkie linie autobusowe 112 , 162 , 171 , 190 , E 2 , 256 177 , 186 , 197 , 716 , 742 ztm warszawa , powine byc przekierowane do gminy babice stare rynek pod urzad miasta gminy babice tam jest wielka petla autobusowa przy kosciele pusta , wizasc wszystkie te linie autobusowe mza warszawa powine byc przekierowane na ta petle autobusowa na czas budowy metra na gurczewskie osiedlu i po zamknieciu ,ul , Lazurowa , niech te autobusy zostana mza warszawa przekierowne wszystkie linie autobusowe ztm warszawa , 112 , 190 , 171 , 198 , 256 , 177 , E 2 , 186 , 189 , 187 , 743 , 716 , 210 , i rowniez osoby niepelnosprawne chcialy by uruchomic linie 408 ztm warszawa gmina Rebertow AON do petli babice stare rynek , i rowniez chcieli by uruchomic dodatkowa linie od milosna stara / zakret / do gminy zaborow szkola na mazowszu zachodnim linie 631 , lub 834 ztm warszawa i linie 125 ztm wydluzyc od miedzylesia do gminy borzecin duzy wies na mazowszu zachodnim , rowniez pasarzerowie chcieli i turysci z calej polski rowniez chcieli by wydluzenie linij L 29 ztm warszawa od kampinosu do gminy babice stare rynek , pasarzerowie chcielij jak najszybciej uruchominie nowej linij autobusowej od gminy blonie od dworca pkp do roztoka , przez Leszno kolo blonia kursowal codzienie i kazda sobote , niedziele co 15 minut autobusy mza warszawa ,
Dodaj komentarz:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe