REKLAMA

Wola

wypoczynek »

 

Multimedialna wycieczka do dawnej Warszawy. Nowa atrakcja w Fabryce Norblina

  23 marca 2022

alt='Multimedialna wycieczka do dawnej Warszawy. Nowa atrakcja w Fabryce Norblina'
źródło: Fabryka Norblina

W piątek 25 marca w kompleksie na rogu Prostej i Żelaznej zostanie otwarta w pełni multimedialna wystawa "Retro Warszawa".

REKLAMA

"Wyobraźmy sobie Warszawę w czasach jej świetności. Tętniące życiem ulice, ruch i krzątanina. Kto nie chciałby, chociaż na chwilę, przenieść się do stolicy dwudziestolecia międzywojennego. A co, gdyby to było możliwe?" - tak rozpoczyna się zapowiedź multimedialnej wystawy, którą od piątku będzie można oglądać w Fabryce Norblina.

Multimedialna przedwojenna Warszawa

Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących wysoką jakość obrazu zwiedzający zobaczą życie codzienne w Warszawie w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, w radiu puszczano piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano "Zapomnianą melodię" z Heleną Grossówną i Aleksandrem Żabczyńskim. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan E. Młynarski, który skorzystał m.in. z tradycyjnych instrumentów: piły i bandżo. Znalazły się na niej odgłosy miasta, rozmowy w gwarze warszawskiej i w języku jidysz oraz lokalne melodie.

- Multisensoryczna ekspozycja w Art Box Experience, jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów, przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów, starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji - mówi Joanna Kowalkowska, prezes Art Box Experience.

- Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji - dodaje autor wystawy Piotr Sikora.

Zapraszamy na zakupy

Retro Warszawa na Woli

W kolejnych salach na zwiedzających będą czekać kilkuminutowe sekwencje zdjęć i filmów. Przechodząc przez kolejne przestrzenie poznamy różne oblicza Warszawy z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Autorzy Retro Warszawy skupiają się na codziennym życiu ulicy, ukazując mieszkańców i przyjezdnych podczas pracy, rozrywki, spacerów po parkach i potańcówek nad Wisłą. Przedstawiają też szerokie plany: pl. Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, pl. Piłsudskiego, rozbiórkę soboru św. Aleksandra Newskiego i Wielką Synagogę. Pojawiają się gazeciarze i majdaniarze, żydowscy kupcy i chasydzi, policmajstrzy patrolujące ulice i apasze, eleganckie damy i szykowni kawalerowie.

Zaglądamy także do biednych dzielnic oraz oglądamy przytułki i targ na Kercelaku z przekupkami i handlarzami. Z bliska oglądamy budowę dzisiejszego hotelu Warszawa (d. Prudentialu), Bank Gospodarstwa Krajowego i Muzeum Narodowe. Szczególne miejsce zajmuje sala poświęcona fabryce Norblina, w której widzimy, jak robotnicy przychodzą na poranną zmianę a maszyny za chwilę ruszą pełną parą. Na zakończenie zasiądziemy w kinie Splendid, które działało w Galerii Luksemburga w miejscu dzisiejszej ulicy Canaletta. Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów wraz z aleją sław ówczesnego kina, a także ówczesne plakaty, reklamy i pocztówki.

Wystawę będzie można oglądać na drugim piętrze Fabryki Norblina. Bilety w cenie 45/35 zł można kupić na stronie ticketmaster.pl

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl