Dzień Węgierski na Białołęce. W kinie i na rowerze
18 października 2016
22 października obchodzimy 60. rocznicę wydarzeń na Węgrzech. Z tej okazji urząd dzielnicy zaprasza na dzień inspirowany węgierską kulturą i jej śladami na Białołęce.
W okresie od 23 października do 4 listopada Węgry przeżywają rewolucję. Ogłoszony zostaje strajk generalny, dochodzi do walk ulicznych krwawo tłumionych przez 6 tysięcy żołnierzy radzieckich, wspieranych przez ponad 200 czołgów, współdziałających z węgierskimi służbami bezpieczeństwa i armią. Interwencja militarna armii radzieckiej zostaje na chwilę wstrzymana, po to tylko żeby parę dni później - 4 listopada o świcie - rozpocząć się od nowa - z użyciem broni pancernej, falą aresztowań i straceń.
W wyniku walk od 23 października zginęło po węgierskiej stronie 2500 osób - głównie w czasie walk, w Budapeszcie ponad 20 tysięcy aresztowano lub internowano, a ok. 200 tysięcy osób uciekło z kraju do Austrii i Jugosławii.
Po upadku powstania Polacy na dużą skalę udzielali pomocy Węgrom - przesyłano leki, materiały pierwszej potrzeby oraz krew. Powiedzenie, że "Polak Węgier dwa bratanki..." nie wzięło się znikąd. Nasze narody pomagały sobie wielokrotnie.
Także Białołęka jest silnie związana z Węgrami - mamy umowę partnerską z jedną z dzielnic Budapesztu - Budafok - Teteny. U nas znajduje się ul. Józefa Antalla oraz pomnik Laszlo Osvatha - węgierskich bohaterów. 22 października będziemy obchodzić Dzień Węgierski.
W ramach uroczystości Urząd Dzielnicy zaprasza na wycieczkę rowerową śladami węgierskimi (zgłoszenia do 21 października na e-mail bialoleka@skarbywarszawy.pl). Uczestnicy zatrzymają się w trzech miejscach: przy pomniku Laszlo O'svatha, przy ul. Antalla i w Kościele NMP Pięknej Miłości.
W Białołęckim Ośrodku Kultury (przy van Gogha 1) również czekają węgierskie atrakcje:
(red)