REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dziedziczenie mieszkania

  11 października 2011

alt='Dziedziczenie mieszkania'

Rok temu zmarł mój mąż. Przed ślubem kupił na własność nasze mieszkanie (na siebie), po ślubie zrobił mnie głównym lokatorem, nie mieliśmy rozdzielności majątkowej. Co teraz po jego śmierci? Mamy córkę, mąż ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Czy coś się należy mojej córce?

REKLAMA

Aby w pełni odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby określić, o jakim rodzaju własności nieruchomości lokalowej jest mowa. Możliwości jest kilka tj. odrębna własność lokalu, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Bez względu jednak na to, z którą z tych form własności mamy do czynienia, żadnej z ustaw regulujących te zagadnienia nie jest znane pojęcie "główny lokator". Przede wszystkim z tego, co Pani napisała wynika, że własność mieszkania przysługiwała jedynie Pani mężowi. Po pierwsze, zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Tak więc, z uwagi na fakt, że mieszkanie to zostało wykupione przez Pani męża przed ślubem, stanowi ono odrębny majątek zmarłego. Po wtóre, w Pani pytaniu nie ma mowy o zbyciu przez męża na Pani rzecz prawa do lokalu, bez względu na to jaką miało ono formę. Wobec tego, w pierwszej części odpowiedzi określę zasady dziedziczenia przy poszczególnych rodzajach własności wymienionych wyżej.

Spółdzielcze - lokatorskie

Jeśli mamy do czynienia ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, to po śmierci męża przysługuje Pani roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy ustanawiającej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, przy czym należy złożyć deklarację członkowską w terminie jednego roku od śmierci współmałżonka. W ten sposób nabędzie Pani lokatorskie prawo do lokalu. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne i co do zasady nie przechodzi na spadkobierców, z tym zastrzeżeniem, że dzieci i inne osoby mają prawo do dziedziczenia jedynie wkładu mieszkaniowego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Spółdzielcze - własnościowe

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest prawem zbywalnym i podlegającym dziedziczeniu.
Przepisy nie nakładają na spadkobierców obowiązku przeprowadzenia działu spadku - bez względu na formę własności.
To z kolei oznacza, że prawo do lokalu po śmierci Pani męża przeszło na kilku spadkobierców. W tym wypadku wszyscy spadkobiercy mogą złożyć wniosek o przeniesienie na ich rzecz własności lokalu, do którego przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania i spółdzielnia powinna, po spełnieniu warunków koniecznych do przewłaszczenia, przenieść na nich własność lokalu stosownie do posiadanych udziałów.

Przy formie odrębnej własności mieszkania sprawa jest o tyle prosta, że nie występuje podmiot trzeci w postaci spółdzielni, więc zastosowanie mają ogólne zasady opisane niżej.

REKLAMA

Brak testamentu

Jeśli chodzi o podział spadku przy dziedziczeniu ustawowym, tj. w przypadku braku testamentu, należy zauważyć, że zgodnie z kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek (uwaga: wszystkie dzieci). Dziedziczą oni w częściach równych, jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeśli chodzi o dziedziczenie lokalu mieszkalnego, przepisy nie nakładają na spadkobierców obowiązku przeprowadzenia działu spadku - bez względu na formę własności. Niemniej jednak każdy ze spadkobierców może żądać zniesienia wspólności ułamkowej tego prawa, stosownie do przepisów o zniesieniu współwłasności. W wyniku dokonania działu spadku, spadkobiercy mogą umówić się co do tego, czy prawo do mieszkania przysługuje jednej osobie (np. Pani), a pozostali spadkobiercy zostają spłaceni, czy też pozostaje współwłasność, którą w przyszłości można znieść.

dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK Tel. 22 690-68-68

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024