Działo się! Najważniejsze wydarzenia roku w Legionowie
30 grudnia 2015
Tradycja rzecz święta - na koniec roku musi być jego podsumowanie. Dlatego w ostatnim tegorocznym wydaniu "Echa" zamieszczamy nasz wybór najważniejszych tematów, jakimi zajmowaliśmy się od stycznia. Kolejność absolutnie przypadkowa!
Straż kontroluje piece - dla naszego zdrowia
Zima to czas wybitnie niekorzystny dla naszych płuc. Duża wilgotność powietrza, brak wiatru i niska temperatura to mieszanka dosłownie zabójcza. Na ulicach tworzy się mgła. Ponieważ jest zimno, mieszkańcy domów jednorodzinnych zaczynają palić w piecach. Żeby jeszcze robili to dobrym opałem - ale na ogół to dość niskiej jakości węgiel, a czasami wręcz śmieci . Efekt? Smog, czyli mieszanina dymu z parą, która nie nadaje się do oddychania. Aby zmniejszyć zanieczyszczenia, władze miasta pod koniec roku zadecydowały, że będą dopłacać do wymiany pieca węglowego na gazowy, olejowy czy też pompę ciepła. Maksymalne dofinansowanie to 8 tys. zł. Jednocześnie strażnicy miejscy ruszyli z kontrolą domków jednorodzinnych, sprawdzając czym pali się w piecu. Jeśli śmieciami lub innym paskudztwem mieszkańcom grozi mandat - nawet 500 złotych.
Prestiż w Jabłonnie
Najnowocześniejsze centrum badania energii w Polsce otwarto w tym roku w Jabłonnie. To pracownia Polskiej Akademii Nauk. Co, poza prestiżem, będzie z tego miał przeciętny mieszkaniec gminy i powiatu? Bezpośrednio nic, ale biorąc pod uwagę, że będą tu badane tzw. odnawialne źródła energii, na dodatek możliwe do zastosowania w gospodarstwach domowych - to może zaprocentować w przyszłości. Kto wie, może za kilka lat będą dofinansowania na wymianę nieekologicznych pieców olejowych na wydajne panele słoneczne?
Park Zdrowia: prawie jak Ciechocinek
Otwarty w Legionowie Park Zdrowia od razu stał się oczkiem w głowie władz. To właśnie tutaj organizowane są "Roztańczone piątki", cieszące się taką popularnością, że po zakończeniu sezonu mieszkańcy pisali petycję o przywrócenie imprezy. A w sierpniu otwarto tu drugą w województwie i jednocześnie pierwszą bezpłatną tężnię solankową. Już nie trzeba jeździć do Konstancina czy leżącego w sąsiednim województwie Ciechocinka, żeby dać ulgę zmęczonym smogiem płucom...
Sowińskiego z "nowym" bazarem
Pamiętający czasy octu na sklepowych półkach bazar przy Sowińskiego przechodzi lifting - na początku przyszłego roku w miejscu rozpadających się budek stanie 16 nowych, estetycznych stoisk stojących w trzech grupach: jedna wzdłuż postoju taksówek, dwa zwrócone w stronę sklepu Społem.
Warszawa plus Legionowo
W maju Legionowo zostało włączone do systemu "Warszawa+", zakładającego tańsze bilety na komunikację ZTM. Coś za coś - zniknęła możliwość kodowania biletów długookresowych w kioskach i biletomatach. Teraz, by przedłużyć ważność biletu, trzeba ze spersonalizowaną kartą iść do Punktu Obsługi Pasażera ZTM. Do lipca można to było zrobić w ratuszu, ale później punkt zlikwidowano.
Centrum powraca, kładka też z opóźnieniem
Skoro jesteśmy przy komunikacji - wznowiono prace na budowie Centrum Komunikacyjnego. W ubiegłym roku z placu zeszły firmy PPHU Buder oraz Flizbud, w pierwszej połowie roku wyłoniono ich następcę. Skanska wznowiła prace, zapowiadając, że dotrzyma terminu zawartego w umowie - rok od rozpoczęcia prac, zatem w maju 2016 całość powinna być gotowa. Z dwuletnim poślizgiem, ale jednak.
Zamknięty przejazd na Parkowej
W maju definitywnie zamknięto przejazd na Parkowej, od razu zmieniła się także organizacja ruchu przy cmentarzu. Kierowcy coraz chętniej i liczniej korzystają z tunelu, szczególnie że pod koniec roku oddano do użytku także jego łącznik z Jagiellońską. Niestety w tym roku nie zostanie oddana do użytku kładka dla pieszych na Parkowej. Przeprawa dla pieszych i rowerzystów, powstająca nakładem ponad trzech milionów złotych, zostanie otwarta w styczniu.
Zadymy pod komisariatem
W marcu policyjny patrol zatrzymał dwójkę młodych mężczyzn. 19-letni Rafał K. próbował połknąć zawiniątko z marihuaną - na tyle nieszczęśliwie, że zadławił się nim i udusił. Śmierć chłopaka była pretekstem do awantur pod legionowską komendą, którą przez kilka wieczorów obrzucano kamieniami i butelkami. Okazję do lansu na śmierci nastolatka wykorzystali politycy, przez dwa dni Legionowo było ulubieńcem ogólnopolskich mediów, a ostateczny werdykt, kto jest winien śmierci Rafała, wydała prokuratura: sekcja zwłok wykluczyła śmierć z przyczyn innych niż zadławienie a prokuratura na podstawie opinii biegłych umorzyła śledztwo w sprawie przyczynienia się do śmierci nastolatka i przekroczenia uprawnień przez policjantów.
Zegrzyńska szeroka aż po Zalew?
Tuż przed wyborami absolutna petarda: są pieniądze na poszerzenie Zegrzyńskiej od wiaduktu w Legionowie aż po... no właśnie. Najpierw mówi się o odcinku długości 1,5 kilometra (prace mają trwać blisko trzy lata!), potem pojawiają się informacje o poszerzaniu niemal do Zalewu Zegrzyńskiego. Czemu tak długo na "legionowskim" odcinku? Bo prace będą prowadzone bez wyłączania drogi z ruchu, ponadto - jak mówi jeden z głównych "sprawców" poszerzania, były starosta Jan Grabiec - skomplikowanie rozwiązań na tym odcinku powoduje, że krócej się nie da. A jak już skończą się roboty w granicach miasta, budowlańcy będą się starać pójść dalej, poszerzając drogę krajową nr 61 w kierunku skrzyżowania z drogą 631, przy okazji przesuwając je dalej od zbiornika wodnego. To jednak jeszcze pieśń przyszłości, bo nie nastąpi wcześniej niż w 2018 roku.
No i po Hobby...
Na koniec wiadomość najświeższa - z eteru znika legionowskie radio Hobby. 17 listopada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji cofnęła stacji koncesję na nadawanie. Radio istnieje od 2008 roku, od 2011 część czasu antenowego była sprzedawana "Głosowi Rosji", który nadawał na falach Hobby audycje "Radio Sputnik". Te audycje były przez sporą część słuchaczy określane krótko: ruska propaganda. Czy słusznie? Kiedy ostatecznie zamilknie Hobby? Tego jeszcze nie wiadomo.
(wt)