Dym nad Bazyliańską, straż miejska bezradna
12 stycznia 2012
Mieszkańcy ul. Bazyliańskiej 8 mają prawdziwego pecha. Pisaliśmy już m.in. o ich problemach z parkingiem i o głośnym placu zabaw. Niestety, wygląda na to, że to nie koniec złej passy...
Ostatnio zadzwoniła do nas czytelniczka, która skarży się, że właściciele pobliskich pawilonów palą w piecach węglowych. - Smrodzą na całą okolicę, wieczorami nie ma co otwierać okna, bo jest taki dym - skarży się kobieta.
Kto tu dymi?
Pojechaliśmy na miejsce przyjrzeć się sprawie.
Zagraniczna to chyba najwęższa ulica Warszawy
Ten przesmyk na Nowym Bródnie to chyba najwęższa ulica Warszawy.
Wśród kilku pawilonów znajduje się piekarnia, do której udaliśmy się w pierwszej kolejności. - O żadnym dymie nie ma mowy, my mamy jedynie piec elektryczny - mówi pracownik sklepu. W pobliskiej pizzerii nikt nie chciał z nami rozmawiać. Twierdzą, że o problemie pierwszy raz słyszą od nas. Skontaktowaliśmy się więc z wydziałem ochrony środowiska dzielnicy Targówek.
- Takie sytuacje zdarzają się zazwyczaj wieczorem, dlatego należy się koniecznie kontaktować ze strażą miejską - wyjaśnia urzędniczka. Dowiadujemy się od niej, że piece węglowe nie są w Warszawie zabronione, jednak są wydawane odpowiednie decyzje, w zależności od mocy pieca.
To nie takie łatwe
Straż miejska może być pomocna podczas interwencji, jednak jej kompetencje w tym zakresie są mocno ograniczone. Kontrola przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz podejmowanie ewentualnych kroków wstrzymujących działalność prowadzoną z naruszeniem wymaganych zasad należy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ten jednak zajmuje się wyłącznie podmiotami gospodarczymi. - Oczywiście są przepisy regulujące te sprawy - mówi jeden z pracowników WIOŚ. - Jeżeli ktoś ma zastrzeżenia co do czystości powietrza, może złożyć u nas pisemną prośbę o przeprowadzenie kontroli. Prośba musi być jednak opatrzona imieniem i nazwiskiem osoby składającej wniosek i nie może dotyczyć osoby prywatnej - zastrzega.
Widzisz dym? Zawiadamiaj straż miejską przy ul. Jana Młota 3. Zdarzenia wymagające natychmiastowej interwencji można zgłaszać pod telefonem czynnym całą dobę: 986.
Marzena Zemlich
.




































