19 czerwca zostało uruchomione drugie warszawskie planetarium. Nowoczesna aparatura wyświetla będzie niebo w Centrum Nauki Kopernik.
W odróżnieniu od działającego do tej pory w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury jednorazowo astronomiczny seans będzie mogło oglądać 140 osób (w starym - 34 osoby). Dodatkowo będzie między nimi przepaść technologiczna - to w CNK będzie w pełni cyfrowe, za jego pomocą będzie można jednorazowo wyświetlić 20 milionów gwiazd (gołym okiem w Warszawie, ze względu na miejskie
20 milionów gwiazd można jednorazowo wyświetlić w nowym planetarium.
światła można zobaczyć tylko dwieście gwiazd, z dala od miast - około 6 tys.). Jednak chyba największą zaletą planetarium jest fakt, że za jego pomocą (bo planetarium to nie tylko budynek, w którym działa projektor, ale przede wszystkim samo urządzenie) można wyświetlić wygląd nieba w dowolnej porze dnia w dowolnym miejscu na Ziemi. Nie ruszając się z miejsca można więc obserwować gwiazdozbiory półkuli południowej, których w Polsce nie widać nigdy, oraz wszelkie obiekty astronomiczne, które, nawet z zastosowaniem domowej aparatury optycznej, zobaczyć trudno. Księżyce Jowisza, pierścienie Saturna, odległe galaktyki - wszystko na wyciągnięcie ręki.
A wszystko to już od końca czerwca w Centrum Nauki Kopernik. Bilety na seanse kosztują 18 złotych.
Szczegóły odnośnie biletów, repertuaru i rezerwacji można znaleźć na stronie www.niebokopernika.pl.
(wt)