REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Drugie oblicze bielańskich rewolucji podwórkowych. "Są wśród nas ludzie dysfunkcyjni społecznie"
REKLAMA

Fot. pani Dominika


Drugie oblicze bielańskich rewolucji podwórkowych. "Są wśród nas ludzie dysfunkcyjni społecznie"

Stan osiedlowych podwórek na Wrzecionie po zimie to obraz nędzy i rozpaczy. Czy to oznacza, że przeprowadzane przez władze dzielnicy za grube miliony bielańskie rewolucje podwórkowe nie zdają egzaminu?

REKLAMA

- Idąc chodnikami Wrzeciona trudno szukać wiosny. Psie odchody, zaniedbane skwery, nie tak dawno przez ratusz niby upiększane. Męczy mnie brak odpowiedzi, do czego mają służyć te "nowoczesne szmaty" pod krzaczkami (połamanymi, powyrywanymi). Ani to estetyczne, ani funkcjonalne - walające się kolejne śmieci. Potrzebna jest chyba większa kontrola nad tym - dosadzić, położyć więcej głazów, które utrudnią rozjeżdżanie trawników i krzaczków - denerwuje się pani Dominika.REKLAMA

"Porewolucyjny" przygnębiający obraz

Realizowane w ostatnich latach z dużą pompą "bielańskie rewolucje podwórkowe", polegające na rewitalizacji osiedlowych przestrzeni, odkrywają po zimie swoje drugie - brzydsze oblicze. Oczom mieszkańców ukazały się, już nie tylko piękne z początku zieleńce i nowe nasadzenia, które stopniowo zaczęły wypierać zdeptane trawniki czy też betonowe chodniki, lecz także setki psich odchodów, powyrywane paliki drzew, połamane drzewka, czy wychodząca na wierzch spod kory nieestetyczna, poszarpana agrowłóknina, która w zamyśle miała zapobiegać zachwaszczaniu skwerów. Korę spod krzewów porozrzucały psy, resztą zajął się wiatr. "Porewolucyjny" obraz jest zatem przygnębiający. Co na to autor "bielańskich rewolucji podwórkowych" przeprowadzonych za grube miliony?REKLAMA

"Liczyliśmy, że mieszkańcy bardziej to docenią"

- Jeżeli chodzi o rewitalizację tych podwórek, to nie ukrywam, że wydajemy na to sporo pieniędzy i liczyliśmy, że mieszkańcy bardziej to docenią. Przecież wspólnoty zobowiązywały się do dbania o te nasadzenia i trzymania nad nimi pieczy. Na szczęście większość tak robi. Tych zniszczeń nie zrobił samorząd dzielnicy, tylko mieszkańcy. I warto to podkreślić. Sam dzień w dzień obserwuję, jak właściciele psów pozwalają swoim czworonogom na dosłownie wszystko. Puszczają swoje psy, które wykopują te maty, wyciągają je z ziemi i rozciągają, a właściciel ze spokojem się temu przygląda. To samo z psimi odchodami. Nie byłoby ich, gdyby mieszkańcy bloków dbali o wspólną przestrzeń i sprzątali. Naszą największą zmorą są jednak dewastacje - mówi ze smutkiem wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.REKLAMA

"Żyją wśród nas mieszkańcy dysfunkcyjni społecznie"

- Cała idea bielańskich rewolucji podwórkowych miała na celu to, żeby ludzie zaczęli interesować się swoim terenem, żeby zaczęli dbać o wspólne dobro - bo to nie jest czyjeś, to jest ich. I to, w jakim stanie jest ich teren, to jest wyłącznie ich wina. Część naszej bielańskiej społeczności ma to kompletnie w d..., są dysfunkcyjni społecznie, bo generalnie wszystko mają gdzieś. Łącznie z tym, w jakich warunkach żyją. Zapewne, gdyby wejść do ich mieszkania, to by się człowiek przestraszył. Nie doceniają ogromnego wkładu, jaki został zrobiony, a przecież to są ich pieniądze - dodaje z żalem wiceburmistrz Piątkowski.

Dodał, że urząd pod koniec kwietnia naprawi, co tylko będzie można w ramach skromnego w tym roku budżetu na zieleń. - Ubolewam nad tym, że są wśród nas mieszkańcy dysfunkcyjni społecznie, którzy nie dbają o wspólną przestrzeń, niszcząc trud i wysiłki innych - komentuje Piątkowski.

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Bielany
  • Udostępnij

13.04.2021 08:26 #Ernie
Zapsienie tego kraju przekracza wszelkie granice zdrowego rozsądku. I pobłażliwość psiarzy wobec psów. Regulować na potęgę.
13.04.2021 09:27 #lideksynubeka
Pies staje się ważniejszy niż człowiek. Za zabicie psa są wyższe wyroki niż za zabicie człowieka. A skąd takie zapsienie? Ludzie są samotni,nie umieją tworzyć związków międzyludzkich,to potrzebę miłości przerzucają na zwierzęta. I dlatego psom wolno wszystko. Nakazów wyprowadzania na smyczy i w kagańcu nikt nie przestrzega,po psach nikt nie sprząta. I też nikt tych nakazów nie egzekwuje.
13.04.2021 10:37 #spindle
Należałoby w końcu zrobić coś w kierunku przeciwdziałania wyrzucaniu resztek jedzenia, suchego chleba na trawnikach i pod drzewami...
13.04.2021 22:25 #Kolo
Po pierwsze wystarczy wprowadzić na zasadzie prawa miejscowego (wystarczy forma uchwaly) obowiązek uzyskania zgody zarządcy budynków wielomieszkaniowych na posiadanie osa. To nie jest bowiem tak że jest to prywatna sprawa danego lokatora bowiem wiąże się z tym korzystanie z nieruchomości wspólnej i uciążliwości (immisje) dla innych mieszkańców. Konsekwencją tego winny być wyższe opłaty na zasadzie tzw. rekompensaty. Prawo miejscowe może także określać jakie psy wolno hodować a jakich nie. Także wiązać się z tym powinny dodatkowe opłaty lokalne. Ja tu nie wymyślam niczego nowego, tak jest w wielu cywilizowanych krajach i stanowi to standard. Pewne zachowania należy wymuszać, także administracyjnie oraz stosować sankcje. Filozofia że wszystko da się załatwić edukacja jest utopia, podobnie jak socjalistyczna gospodarka. Dodatkowo sama władza lokalna przyczynia się trochę do tego problemu bo z jednej strony obsiewane są skwery ale już brak jest wygrodzen (choćby niskich). Problem w tym że jeśli ktoś przez 40 lat traktował blotnisty skwer jako szalet dla psa to po jego zagospodarowaniu nagle nie zmieni swego przyzwyczajenia i nie będzie tam wlazil że swym kundlem. Będzie to robił dalej tyle że na trawniku a nie na klepisku jak dotąd. Muszą być wygrodzenia bo inaczej jest to bez sensu. Kolej na sprawa to (niestety) konieczność podejmowania radykalnych kroków i systematycznego odholowywania samochodów pracujących na trawnikach, skwerach etc. Tu musi być zero tolerancji bo bez wymuszenia określonych postaw nic się nie zmieni. Na innych osiedlach jest podobnie choć może w mniejszym rozmiarze ale miasto całe jest obrobione przez psy. To jest rodzaj terroru i trzeba temu postawić znak stop. To samo klatki schodowe śmierdzą psim moczem. Jedli ludzie nie mają wewnętrznej potrzeby żeby mieszkać w cywilizowanych warunkach to trzeba to wymusić, także karami. I zero tolerancji. Tylko to przyniesie efekt.
14.04.2021 12:44 #Mario80
#Kolo napisał(a) 13.04.2021 22:25

Po pierwsze wystarczy wprowadzić na zasadzie prawa miejscowego (wystarczy forma uchwaly) obowiązek uzyskania zgody zarządcy budynków wielomieszkaniowych na posiadanie psa. To nie jest bowiem tak że jest to prywatna sprawa danego lokatora bowiem wiąże się z tym korzystanie z nieruchomości wspólnej i uciążliwości (immisje) dla innych mieszkańców. Konsekwencją tego winny być wyższe opłaty na zasadzie tzw. rekompensaty. (...)
Na innych osiedlach jest podobnie choć może w mniejszym rozmiarze ale miasto całe jest obrobione przez psy. To jest rodzaj terroru i trzeba temu postawić znak stop. To samo klatki schodowe śmierdzą psim moczem. Jedli ludzie nie mają wewnętrznej potrzeby żeby mieszkać w cywilizowanych warunkach to trzeba to wymusić, także karami. I zero tolerancji. Tylko to przyniesie efekt.
Zgadzam się w stu procentach. Bardzo rozsądny głos. Już od dawna powtarzałem, że "psiarze" terroryzują swoimi pupilami pozostałych mieszkańców, którzy chcą żyć i mieszkać w cywilizowanych warunkach, tj. nie chcą mieć wychodka dla zwierząt przed swoimi klatkami wejściowymi do bloków, nie życzą też sobie obsikiwanych wind, czy klatek schodowych, ani wielogodzinnego skowytu, czy rozdziawionej szczekaczki gdy "pańcia" lub "pańci" nie ma w mieszkaniu. To jest TERROR - dobrze ujęte przez przedmówcę. Psiarze powinni zostać obłożeni specjalnym podatkiem miejscowym, np. po 150 zł miesięcznie, który byłby przeznaczany na likwidację tego syfu wokół bloków spowodowanych przez psy.
20.04.2021 12:40 #Salandra
Kundlarze!!!!!!!!!!!!!!!
22.04.2021 15:56 #ona
To w mentalności ludzkiej problem.
Nie widzę żeby tu ktoś sprzątał po psie.
W innych dzielnicach jest to normą.
Tu żyje masa ludzi, którzy nic nie muszą.
Dostają mieszkania, pieniążki i wszystko dookoła niszczą.
A Pan Burmistrz przecież wie o tym bo się do niego wysyła pisma i co?
Ano nic.
Proszę się nie dziwić- sami dajecie tu takim ludziom mieszkania.
Wszyscy za nich płacą.
My lokatorzy płacimy krocie za sprzątanie bloku i dewastacje- mamy to wliczone w komorne.
Nie płacą ci co niszczą tylko ci, którzy w życiu nie cwaniakują i pracują.
A może ktoś pójdzie po rozum do głowy i zbuduje blok dla tych najgorszych gdzieś na odludziu .
Poprzenoście tych najgorszych a reszta albo się opamięta albo niech też idą.
Wtedy można tu coś zainwestować i będzie ładnie bo normalnym ludziom zależy żeby mieszkać w godnych warunkach.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA