REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski

 

Drugie miasteczko ruchu drogowego na Białołęce?

  28 czerwca 2022

Drugie miasteczko ruchu drogowego na Białołęce?
Miasteczko ruchu drogowego pomiędzy ul. Światowida i Łączącej na Tarchominie, źródło: bo.um.warszawa.pl

Z ich użytkowaniem w różnych miejscach bywa różnie, jednak mieszkańcy Białołęki chcą mieć drugie takie miejsce. Mowa o miasteczku ruchu drogowego, na którym dzieci mogłyby potrenować jazdę jednośladem w ulicznych warunkach.

REKLAMA

Miasteczko ruchu drogowego to miniatura elementów drogowych z ulicami, skrzyżowaniem, rondem oraz znakami. Wszystko po to, aby odwzorować rzeczywiste warunki ruchu drogowego. Dzięki zabawie w miasteczku, dzieci i młodzież w łatwy i bezpieczny sposób poznają podstawy bezpiecznego zachowania się na drodze a dyrektorzy szkół zyskują miejsce do egzaminowania na kartę rowerową.

Przed kilkoma laty za sprawą budżetu obywatelskiego za przeszło 190 tys.

zł powstało miasteczko u zbiegu ulic Światowida i Łączącej na Nowodworach.

REKLAMA

W pobliżu sześciu szkół

Mariola Moskalik wraz z Sylwią Bednarczyk i Danutą Zaleską proponują taki plac przy ul. Włodkowica na Żeraniu Wschodnim. Za przeszło 830 tys. złotych, oprócz budowy asfaltowych alejek stanowiących miniaturę dróg, skrzyżowań i rond, powstałyby: ogrodzenie obiektu, kosze na śmieci, ławki oraz monitoring.

- W promieniu 5 km od proponowanej lokalizacji znajduje się sześć szkół podstawowych, w których uczy się około 6 tys. uczniów. Ścieżki rowerowe do tych szkół pojawiają się wyłącznie odcinkowo, w części bez doświetlenia, co zwiększa niebezpieczeństwo poruszania się na rowerze. Program szkoły podstawowej przewiduje naukę przepisów ruchu drogowego i jazdy w czwartej klasie. Z powodu braku całorocznego miasteczka rowerowego jest to nauka teoretyczna - przekonują autorzy. Głosowanie trwa do 30 czerwca na stronie urzędu miasta.

REKLAMA

Czy to jest nauka?

Jeden z naszych redaktorów przez wiele lat mieszkał w osiedlu, obok którego powstało wspomniane białołęckie miasteczko ruchu drogowego. Jego zdaniem opinie o "dużym zainteresowaniu" są mocno przesadzone.

- Widziałem miasteczko z okna - mówi. - Dzieci rzeczywiście lubią się tam bawić, ale nie ma to absolutnie nic wspólnego z nauką jazdy rowerem. Jeżdżą pod prąd, na czerwonym, w poprzek po trawie. Rodzice nie są zainteresowani nauką jazdy. Dowiadywałem się też, czy któraś z okolicznych szkół kiedykolwiek skorzystała z miasteczka podczas swoich zajęć. Okazało się, że nie.

(jr/dg)

.
 

Komentarze (3)

# To ja

28.06.2022 12:22

Faktycznie rodzice nie zwracają uwagi na sposób jazdy dzieciaków. Szkoda.
Pomysł fajny tylko niestety idea nie została przez niektórych rodziców zrozumiana.

# Brzeziny

29.06.2022 16:24

Konkretnie w które szkoły nie korzystają z miasteczka ruchu na Światowida bo żetelne dziennikarstwo powinno opierać się na wiedzy pozyskanej z tych, że szkół a nie na spostrzeżeniach mieszkańca siedzącego w oknie. To czerpanie wiedzy z obserwacji jest mało profesjonalne.

# Olka

09.07.2022 13:55

A na co to komu ?!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA