REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Bielany

zabytki

 

Drewniana rura sprzed 135 lat. Odkrycie na Bielanach

  5 stycznia 2022

Drewniana rura sprzed 135 lat. Odkrycie na Bielanach
źródło: MPWiK

Na placu budowy kolektora na wysokości ulicy Dewajtis znaleziono fragment systemu kanalizacyjnego, zbudowanego w Warszawie epoki Imperium Rosyjskiego.

REKLAMA

Rura o średnicy 160 cm, wykonana z mocowanych żelaznymi obręczami klepek dębowych o grubości 75 mm - tak prezentuje się skromny zabytek XIX wieku, wydobyty z ziemi na Bielanach.

REKLAMA

Znaleźli drewnianą rurę

- Wydaje się to nieprawdopodobne, ale ma już 135 lat - pisze Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. - To ostatni drewniany kanał w Warszawie. Został wydobyty, bo w tym miejscu została zamontowana jedna z komór budowanego obecnie kolektora Wiślanego. Przetransportowaliśmy go na teren naszego Zakładu Sieci Kanalizacyjnej i zabezpieczyliśmy, a teraz czekamy na decyzje oraz wskazówki od konserwatora zabytków.

Drewniana rura znajduje się obecnie na terenie MPWiK przy Jagiellońskiej. Wodociągowcy skontaktowali się już z Państwowym Muzeum Archeologicznym i mazowieckim konserwatorem zabytków prof. Jakubem Lewickim, który zdecyduje o losie znaleziska.

REKLAMA

Nowoczesność "made in England"

Pierwszy warszawski wodociąg uruchomiono w 1855 roku według projektu Enrico (Henryka) Marconiego, ale było do niego podłączonych tylko kilkanaście budynków rządowych oraz po kilka kamienic i fabryk. Bardziej rozbudowana sieć wodociągowo-kanalizacyjna powstawała od 1883 roku według projektu Williama Lindleya, pod nadzorem jego synów Williama Heerleina i Josepha. Rodzinna firma z Londynu słynęła na świecie z nowoczesnych rozwiązań, pozwalających dostarczać mieszkańcom czystą wodę i zwalczać zagrożenie tyfusem. Lindleyowie zaprojektowali kanalizację w około trzydziestu miastach, w tym Petersburgu, Moskwie, Pradze i Budapeszcie.

Pozostałością oryginalnej sieci Lindleyów jest m.in. wentylator kolektora znajdujący się w Lesie Bielańskim. Do środka wentylatora prowadzą zamknięte na kłódkę drzwi. Gdy przyłoży się do niego ucho, można usłyszeć szum wody.

(dg)

 

Komentarze (5)

# Kolo

05.01.2022 16:52

No nieźla ta rura. Chciałoby się rzec... z tylu liceum, z przodu muzeum.

# Xxx

05.01.2022 16:57

Może trzeba było wsadzić taką pod Wisłą to by Rafałowi ścieki nie popłynęły do Bałtyku.

# AMS

05.01.2022 18:10

Może trzeba wsadzić do takiej rury bliźniaków i wysłać ich w kosmos.

REKLAMA

# Gimbytopiszo?

05.01.2022 22:08

Długo myślałeś nad tym komentarzem?

# Kocur

07.01.2022 10:20

Najstarsza eko-słomka świata. :D
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA