REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Dorota Zbińkowska: Wybierasz człowieka!

  14 listopada 2014

alt='Dorota Zbińkowska: Wybierasz człowieka!'
źródło: um.warszawa.pl

W swojej pracy trenerskiej, prowadząc warsztaty na temat przywództwa i zarządzania w ogóle, definiujemy z uczestnikami "kim jest lider?". Szukając dobrego tematu do dzisiejszego felietonu - ostatecznie zdecydowałam się na przypomnienie właśnie, kim jest lokalny lider.

REKLAMA

Bo w wyborach samorządowych, niezależnie od tego jak bardzo wszyscy starają się je upartyjnić, głosuje się na człowieka. Bo radny w demokratycznej strukturze władzy w Polsce to pewnie jedyna osoba, z którą mamy, a na pewno powinniśmy mieć, osobisty kontakt. Jedyna, do której powinniśmy mieć telefon, powinniśmy ją znać. Radny jest osobą, która ma szanse i obowiązek przekonywać swój zespół (grupę radnych, klub) do racji swoich wyborców. Odważnie mówić, jeśli coś jest złe dla jego dzielnicy, musi zadawać pytania, pracować, znać tematy, którymi się zajmuje, często musi się przeciwstawiać, umieć negocjować i osiągać zadowalające kompromisy. Lans - jest dla rezultatów radnego najmniej ważny. Dlatego liczy się człowiek, na którego zagłosujemy. A ja zachęcam, żeby wybierając radnego dzielnicy, dowiedzieć się o nim jak najwięcej i nie zwracać uwagi na upartyjnienie lub jego brak.

Zatem - lokalny lider - jaki powinien być, aby pracować skutecznie na rzecz dzielnicy?

Musi mieć wiedzę. To wymaga wykształcenia, aby rozróżnić, to co można i trzeba od tego, czego nie można (głównie ograniczenia prawne, kompetencyjne etc.). Kosmiczne obietnice niektórych kandydatów powodują uśmiech politowania, ale cóż, wyborcy czasem też nie wiedzą, czego radny nie może i wtedy marchewka działa.

Do wiedzy dokładam doświadczenie

Musi znać dzielnicę. To akurat proste, jeśli się w niej mieszka. To sprawdzić łatwo, zadając podstawowe pytanie o lokalne relacje.

Można też radnego spotkać rano w sklepie, albo na spacerze z psem albo po południu na zajęciach sportowych. Rekomenduję ten test! Bo za tym, skąd się jest i gdzie się mieszka, idzie zaangażowanie. A jak komuś zależy, jest też bardziej odważny.

Musi być zaangażowany! Musi mu zależeć, musi chcieć, żeby było lepiej i starać się o to bez oglądania się na swoje osobiste interesy. To wymaga odwagi do płynięcia pod prąd i siły do jego pokonania. To wymaga też czasu, bo praca w radzie, nie dzieje się w międzyczasie, wymaga odłożenia na bok części swojego czasu wolnego, czasu dla rodziny lub zainteresowań i przeznaczenia dla spraw i problemów lokalnej społeczności.

Musi mieć system wartości i komunikować go! Tu mieści się uczciwość i patriotyzm. Dla mnie jeszcze tolerancja, odwaga, ciągły rozwój i środowisko. Wartości są jak latarnia morska podczas burzy. Kiedy wszystko przestanie mieć znaczenie, bo statek właśnie utonął, dzięki nim wiem, w którym kierunku płynąć. Wartości powinny łączyć zespoły ludzi, które wspólnie pracują, bo źle jest, kiedy jedyną wspólną sprawa jest władza.

Radny, lokalny lider musi być wiarygodny. Mówić, to co myśli i robić to, co mówi. Być tym, za jakiego się przedstawia. Kim by nie był, powinien być sobą.

Wyliczać tak można pewnie jeszcze długo. I pewnie każdy może dołożyć kilka ważnych dla siebie cech.

Listę tę dedykuję wszystkim kandydatom!

A Państwu, ponieważ efekt tej wyliczanki przypomina nieco anons w biurze matrymonialnym, życzę powiedzenia w szukaniu swojej drugiej połowy do rady dzielnicy, miasta i sejmiku.

Ps. Przypomnę jeszcze, bo wiele osób się gubi, że 16 listopada w Warszawie wybieramy:

  • Prezydenta
  • Radnych dzielnicowych
  • Radnych miasta
  • Radnych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego

    W każdym przypadku mamy do dyspozycji jeden głos. Głosujemy w okręgach wielomandatowych, a podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów na kandydatów danej listy. Liczbę uzyskanych mandatów ustala się wg liczby otrzymanych głosów na liście. Radnymi zostają osoby, które dostaną najwięcej głosów na danej liście. Są to zasady analogiczne do obowiązujących w wyborach sejmowych. O podziale kompetencji pomiędzy radnych dzielnicy i radnych warszawy piszę więcej na www.zbinkowska.pl/obietnice.html

    Dorota Zbińkowska
    Autorka jest radną m.st. Warszawy ponownie ubiegającą się o mandat z listy PO

  •  

    REKLAMA

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuBiałołęka

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Promocje Cyfrowe.pl
    Promocje Cyfrowe.pl
    Promocje Cyfrowe.pl

    Najchętniej czytane na TuBiałołęka

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    Lato 2025
    Lato 2025
    Lato 2025

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni