REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Dlaczego urzędnicy nie pracują zdalnie? "Prezydent Legionowa udaje, że epidemii nie ma"
REKLAMA

Dlaczego urzędnicy nie pracują zdalnie? "Prezydent Legionowa udaje, że epidemii nie ma"

- Sytuacja związana z systemem pracy w urzędzie miasta w Legionowie w dalszym ciągu jest bardzo zła. Prezydent całkowicie bagatelizuje kwestie związane z pandemią. Zupełnie nie stosuje zaleceń kierowania pracowników na pracę zdalną - przekonuje jeden z urzędników, który wysłał maila do naszej redakcji. Co na to ratusz?

REKLAMA

- Proszę redakcję o interwencję. Niewygodne pytania dotyczące obecnego systemu pracy na pewno nie ucieszą naszych decydentów, ale tu chodzi o zdrowie i życie ludzi - napisał do nas jeden z rozżalonych postępowaniem władz Legionowa pracownik legionowskiego ratusza, któremu na usta cisną się podstawowe pytania: w jaki sposób urząd miasta ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród swojej kadry? Ilu pracowników zatrudnia urząd miasta? Ilu pracowników obecnie wykonuje pracę w systemie zdalnym?

- Po odpowiedziach na takie pytania okaże się, że z licznej kadry urzędu bardzo niewielu i zapewne przez krótki czas korzystało z pracy zdalnej. Prezydent nie kieruje na pracę zdalną pracowników mogących wykonywać swoje obowiązki w takim trybie - czytamy w mailu od jednego z urzędników.REKLAMA

"Prezydent udaje, że epidemii nie ma"

Jak przekonuje pracownik ratusza, sytuacja na terenie urzędu jest bardzo trudna. Część pracowników ponoć notorycznie łamie zalecenia przeciwepidemiczne. Jego zdaniem sytuacja byłaby bezpieczniejsza, gdyby ludziom pozwolić pracować zdalnie.

- Prezydent Roman Smogorzewski zamiast dostosować się do działania w nowym, zupełnie inaczej wyglądającym świecie, działa jak gdyby nigdy nic. Udaje, że epidemii nie ma. Pracownicy innych okolicznych urzędów i instytucji mają zupełnie inne doświadczenia związane z tym, jaki panuje u nich system pracy. Weźmy choćby to, ile urzędów w ostatnim czasie zamknęło bezpośrednią obsługę klientów. Tymczasem taka obsługa w urzędzie miasta kwitnie w najlepsze, nawet w dniach, gdy notuje się duży wzrost zachorowań w naszym powiecie - napisał pracownik ratusza, który na zakończenie dodał: - Proszę o interwencję naszą czwartą władzę - media, gdyż prezydent Smogorzewski wydaje się być głuchy na prośby pracowników.REKLAMA

Szereg działań zapobiegawczych

Treści maila nie przedstawiliśmy urzędnikom ratusza, jednakże zadaliśmy niektóre z istotnych pytań, które padły w jego treści. W odpowiedzi czytamy, że na terenie ratusza podejmowane są liczne działania zmierzające do zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców i pracowników.

- Na wszystkich piętrach budynku w wybranych punktach oraz w każdym pokoju pracowniczym znajdują się środki dezynfekujące. Urzędnicy w kontaktach z innymi osobami używają maseczek, a gdy jest to konieczne również rękawiczek. W większości przypadków porozumiewają się między sobą poprzez wewnętrzny komunikator lub telefonicznie. Przy wejściu pracowniczym umieszczone zostało urządzenie do pomiaru temperatury i dezynfekcji rąk. W trosce o zdrowie zarówno mieszkańców, a także urzędników, obsługa klientów odbywa się wyłącznie na terenie atrium i Biura Obsługi Klienta w specjalnie przygotowanych oraz dezynfekowanych strefach. Zamontowany został kolejkomat, który usprawnia pracę Biura Obsługi Klienta (nie tworzą się kolejki). Jednocześnie pamiętajmy, że żadna z metod nie daje stuprocentowej pewności uniknięcia zakażenia - przekonuje rzecznik urzędu miasta Kamil Stępkowski.REKLAMA

Ratusz w liczbach

Legionowski ratusz łącznie zatrudnia 247 osób z czego w systemie zdalnym w marcu pracowało 55 osób (22,2%), zaś w lutym było to zaledwie 14 osób (5,6%). Obecnie zdalnie pracują 34 osoby (13,7%). Jak widać, liczba pracowników odesłanych do pracy w domu stale się zmienia, lecz jest bardzo niewielka. Urząd twierdzi, że nie posiada informacji, ilu w tym czasie pracowników skorzystało ze zwolnień lekarskich z powodu wykrycia u nich covid-19. To jednak mało wiarygodne, gdyż każdy taki przypadek z pewnością był zgłaszany do służb sanitarnych i pracodawcy w celu podejmowania na bieżąco działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród pracowników mających kontakt z osobą zarażoną.

Dla porównania, np. w urzędach warszawskich obowiązuje zasada, że połowa pracowników każdego wydziału pracuje naprzemiennie - przez tydzień na miejscu, a w kolejnym tygodniu w domu. W ten sposób udaje się m.in. unikać sytuacji odesłania całej obsady na kwarantannę.

(DB)


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Legionowo
  • Udostępnij

06.04.2021 19:03 #Anty zomo
Smierdzwce lenie urzadzaja nagonke na jedynego rozsądnego prezydenta w okolicy. I co umarl jakis urzednik od covida? Chociaz jeden? Nie nie umarl. Czyli kto ma racje? Rozsadni ludzie czy onetowe ameby wierzace w nieistniejąca pandemie?
06.04.2021 20:22 #Piotrr
#Anty zomo napisał(a) 06.04.2021 19:03

Smierdzwce lenie urzadzaja nagonke na jedynego rozsądnego prezydenta w okolicy. I co umarl jakis urzednik od covida? Chociaz jeden? Nie nie umarl. Czyli kto ma racje? Rozsadni ludzie czy onetowe ameby wierzace w nieistniejąca pandemie?
Cytuję z toiowo Legionowo

W Powiecie Legionowskim zanotowano największą na Mazowszu liczbę zakażeń koronawirusem na 10 tys. mieszkańców. Jednocześnie ze współczynnikiem 9,64 osoby na 10 tys. mieszkańców, znaleźliśmy się pod tym względem na II miejscu w Polsce. Z powodu zachorowań, sparaliżowanych jest wiele miejskich instytucji
Z niepotwierdzonych do końca informacji wynika, że do masowych zachorowań doszło wśród pracowników legionowskiego ratusza. A w legionowskim sądzie odwoływane są rozprawy. Pojawiają się też komentarze, że zawiniły władze miasta, ponieważ nie pozwolono urzędnikom na pracę zdalną. Trudno jednak rzetelnie oszacować skalę tego zjawiska, bo sytuacja jest dynamiczna, a informacje z poszczególnych instytucji napływają z dużym opóźnieniem. Z kolei Sanepid w związku ze znacznym wzrostem zachorowań zaczął pracować na dwie zmiany. Według danych inspektoratu, wśród zakażonych są pracownicy urzędów, przedstawiciele różnych zawodów oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół, przedszkoli i żłobków z terenu powiatu.
06.04.2021 21:16 #Prawda
Jasne, tylko że ty cytujesz portal głownego ścieku, który zwyczajnie kłamie, tymczasem w niezależnych mediach możesz poczytać, że:
- szpitale covidowe stoją puste, a nawet sobie obejrzeć filmy i posłuchać wywiadów z lekarzami
- testy nic nie testują (fragment wirusa, który one wyrywają nie oznacza zakażenia, a zakażenie nie oznacza choroby)
- lekarze i sanepid kłamią na temat ilości chorych, bo dostają 10 tys zł za przypadek
- media głównego ścieku kłamią na temat pandemii, bo za to dostają pieniądze
- Texas zlikwidował wszystkei restrykcje i - o nie! to niemożliwe! - liczba zakażeń drastycznie spadła od tego czasu
- w Szwecji na Białorusi oraz w Chorwacji nie nosi się maseczek i - nie to niemożliwe! - nikt tam nie umiera n zvida-19
- W Wietnamie nikt nawet nie wie co to jest zvid-19
- o wszystkim powyższym Google i Facebook mówią, że to dezinformacja rosyjskich agentów.

Rusz głową i zdejmij maskę a nie powtarzaj covidowych bzdur umysłowy niewolniku.
06.04.2021 23:28 #Piotrr
Za takie teksty powinni wsadzać was do pierdla i to na długie lata. Przeszedłem to zakażenie w miarę łagodnie a i tak czułem jakbym miał umrzeć, jeszcze nigdy nie czułem się tak bezsilny i to przez bardzo długi okres
Nie chcę sobie nawet wyobrażać jak czują się ci którzy przechodzą Covida ciężko, mają zapalenie płuc i walczą o każdy haust powietrza
Moi znajomi też cwaniakowali, nie bali się "grypki" trochę zmienili priorytety jak się zakaźili
07.04.2021 08:25 #Witek
Nie-ameba się wypowiedziała...

A ja znam dwie osoby z ratusza, które przechorowały, w tym jedna ciężko z hospitalizacją, zaraziły się właśnie w urzędzie, podobno ktoś na biurze obsługi się zaraził i nic w tym dziwnego, przecież jest normalnie otwarte. Sam raz byłem świadkiem jak obsługiwali faceta bez maseczki, nikt żadnej uwagi mu nie zwrócił.
I jak to ma się nie roznosić... Podziękować tylko takim jak Smogorzewski, którzy zatrzymali się w PRLu
07.04.2021 09:00 #Eryk111
Większość prywatnych firm dbających o zdrowie swoich pracowników (jest to też w interesie właścicieli tych firm), odsyła swoich pracowników na pracę zdalną. Jest to raczej norma i konieczność(!) wynikająca z obecnej sytuacji epidemiologicznej, nie zaś przywilej. Dlatego tym bardziej dziwi postępowanie prezydenta jako pracodawcy, który powinien kierować się najwyższym dobrem a więc troską o zdrowie swoich pracowników, którzy też mają rodziny. Jak oni się pozarażają w urzędzie, to wirusa przyniosą także do domu. I tak to się rozprzestrzenia...

Na ćwierć tysiąca osób zatrudnionych w urzędzie, zapewne co najmniej połowa mogłaby swoje obowiązki wykonywać zdalnie. Kwestia odpowiedniej organizacji pracy. Widocznie ich szef nie potrafi tego ogarnąć, co znaczy, że w korporacji, gdzie wymagania są dużo większe (do tego dochodzi presja czasu i wyniku) taki Romek na kierowniczym stanowisku przepadłby z kretesem.
07.04.2021 09:46 #petent123
Wszystko ok, tylko jak mają poradzić sobie ludzie, którzy muszą coś załatwić, a inaczej niż rozmawiając z urzędnikiem nie potrafią, bo.. biurokracja jest tak potężna że w pismach nawet przecinek jest ważny, choćby podatki itp, ja generalnie do wszystkich spraw księgowych rachunkowych mam biuro rachunkowe, bo samemu to nie sp[osób ogarnąć
07.04.2021 11:28 #covid44
No niestety koronawirus nie wybiera, generalnie liczba zakażonych ta codziennie podawana nie jest tyle istotna co stosunek ilości testów wykonanych do pozytywnych stwierdzonych, czyli czy co dziesiąty jest zakażony czy co trzeci czy co drugi, bo i tak bywało, jeśli co 20-ty to epidemia jest pod kontrolą u nas niestety daleko do takiego wyniku (ostatnio jest co trzeci pozytyewny)
09.04.2021 02:42 #Rafał
Wśród pracowników Poczty Polskiej S.A. w jednej z placówek jest około 30% załogi na zwolnieniach covidowych i nikt nie zamyka urzędów a pracownicy bezobjawowi zarażaja kolejnych ludzi (np. listonosze czy pracownicy w okienkach) i błędne koło trwa nadal. Nikt jednak się tym nie przejmuje (może w końcu potrzeba śmierci pracownika na covid by ktoś się tym zainteresował).
09.04.2021 20:38 #WSI24
Wesoły Romek chcę sobie załatwić kolejny domek i urząd do przekrętu jest potrzebny-trzeba zalegalizować przekręt !!!!
REKLAMA
12.04.2021 23:59 #piotr2
#Prawda napisał(a) 06.04.2021 21:16

Rusz głową i zdejmij maskę a nie powtarzaj covidowych bzdur umysłowy niewolniku.
o kurna, już dawno żaden komentarz internetowy mnie nie wyprowadzil z równowagi.
Oby Cię Covid dopadł, sponiewierał do RENTY i nie zabił, żebyś zaczął dbać o życie swoje i innych.

Rusz głową i ZAMKNIJ maskę.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA