REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

komunikacja

 

Dlaczego autobusy nie jeżdżą po S8?

  12 grudnia 2012

Dlaczego autobusy nie jeżdżą po S8?

W styczniu 2011 roku, kosztem ponad 2 mld zł, została ostatecznie oddana do użytku trasa S8, nazwana potem aleją Obrońców Grodna. Gdyby dopuścić tam ruch autobusów miejskich, to w kilka minut dojechałyby z Bemowa na Powązki i Marymont. Nie jest jednak w ogóle wykorzystywana w komunikacji miejskiej. Zdaniem mieszkańców to błąd, ale drogowcy nie podzielają tej opinii.

REKLAMA

- Trasa S8 jest kompletnie niewykorzystywana. Większość mieszkańców Bemowa zapewne nie wie nawet, że jest coś takiego jak aleja Obrońców Grodna. Ci, którzy wybierają ten odcinek, kierują się po prostu w stronę nowej autostrady. Dla bezpieczeństwa, by nie pomylić drogi, duża część kierowców wybiera też drogi wolniejsze, ale im dobrze znane. Należałoby pomyśleć jak spopularyzować to rozwiązanie komunikacyjne - mówi Jakub Gręziak, przewodniczący komisji inwestycji rady dzielnicy Bemowo.

- Przede wszystkim trzeba dopuścić tam ruch autobusów, to będzie znaczna oszczędność czasu - mówi mieszkaniec Lazurowej.

Aleja Obrońców Grodna jest fragmentem trasy Powązki - Konotopa, czyli drogi ekspresowej S8 od ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Powązkowska/Maczka/Trasa AK) do Radiowej. Została zbudowana, aby połączyć autostradę A2 z Trasą Armii Krajowej. Jest częścią budowanej ekspresowej obwodnicy Warszawy i po doprowadzeniu trasy S7 na Bemowo na większości długości będzie stanowić wspólny przebieg tras S7 i S8. Ostatni odcinek, do Połczyńskiej, został otwarty w maju tego roku.

Przez aleję Obrońców Grodna nie została poprowadzona ani jedna linia autobusowa. Czy to nie marnotrawstwo, że komunikacja nie używa tak dobrego połączenia?
Przez aleję Obrońców Grodna nie została poprowadzona ani jedna linia autobusowa. Czy to nie marnotrawstwo, że komunikacja nie używa tak dobrego połączenia? Tym bardziej że w okolicach Lazurowej zostały wykonane nawet zatoki pod przystanki autobusowe.

- Przepisy zabraniają ustawiania przystanków autobusowych na drogach ekspresowych. Byłoby to zbyt niebezpieczne. Od tego są drogi równoległe. Zatoki zostały zbudowane w okolicach węzła zespolonego Lazurowa. W projekcie opracowanym pod przebudowę autobusy będą zjeżdżały tam z trasy głównej. Na Trasie AK autobusy mogą się zatrzymywać, ponieważ nie jest to droga ekspresowa, lecz miejska - tłumaczy Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestora drogi.

- Przecież autobusy nie muszą się na S8 zatrzymywać, zresztą nawet nie ma to sensu. Chodzi o to, żeby mogły szybko dojechać z Bemowa na Bielany i Żoliborz - nie odpuszcza mieszkaniec Lazurowej.

- Jeżeli nawet ruch w tej chwili, tak jak w przypadku mostu Północnego, nie jest szczególnie intensywny, to nie znaczy, że trasa została źle zaprojektowana. Została zbudowana z myślą o przyszłości. Za pięć czy dziesięć lat ruch będzie większy i wtedy okaże się, jak ta wylotówka jest pożyteczna - tłumaczy Wojciech Tumasz, działacz SISKOM. - Po Trasie Toruńskiej, od Marywilskiej na zachód, jeździ znacznie więcej samochodów, bo znajduje się ona bliżej centrum. Droga prowadząca do trasy A2 w przyszłości będzie spełniać swoje zadanie. Nowo otwarte drogi nigdy nie są z początku aż tak uczęszczane, jak te dobrze znane kierowcom - kwituje Tumasz.

mac

 

Komentarze (10)

# ???

12.12.2012 15:24

Od razu niech na autostradzie zrobią buspas.

# KKK

12.12.2012 15:42

Pomysł z autobusami świetny, ciekawe tylko czy dojdzie do skutku.
Napewno powinien jezdzic autobus po S8 z bemowa w strone mokotowa, bo dla tych co nie maja samochodow dojazd do pracy na mokotow z bemowa jest masakryczny

# Mene

12.12.2012 16:20

powinno sie poprawic komunikacje z Bemowa na Mokotow!!!! Przejechanie rano dzwigowej autobusem graniczy z cudem!!!

REKLAMA

# Marcin

12.12.2012 16:24

ale to chyba dopiero po wybudowaniu trasy? Na razie z S8 można jechać tylko na A2, no chyba że przez ostatnie 3 miesiące coś sie zmieniło w co wątpię.

# Górczewskaa

12.12.2012 16:26

Popieram autobus na Mokotów, bo obecnie 189 nie daje rady, ponadto powinno się pomyśleć o autobusie ekspresowym w tamtym kierunku. Pozdrawiam

# Coty

13.12.2012 10:21

Trasą S8 powinien jeździć 410 i dowozić pasażerów z metra Marymont do Sądów Grodzkich na Bemowie w jakieś 15min zamiast teraz z Metra Ratusz w 40 czy więcej minut.

REKLAMA

# ppp

13.12.2012 11:35

Trasa ekspresowa ma z założenia służyć do szybkiej jazdy dużej ilości samochodów, a nie dla autobusów ! Ludzie opanujcie się ! Jak powstanie trasa S2 (czyli za ok pół roku) to cały ruch między Bemowem i Bielanami na Ochotę i Mokotów przeniesie się właśnie na S8 i S2. Wtedy autobusy będą sobie spokojnie jeździć bez korków normalnymi drogami, a samochody 120 km/h obwodnicą.

# LTx

13.12.2012 15:14

autobus ma sens tylko wtedy kiedy zabroni się wpuszczania ciężarówek tranzytowych (głównie kierowcy ze wschodu) na warszawski odcniek trasy.

# WarsawDream

13.12.2012 16:28

Kolego z Bemowa, a czy czasem tramwaju i metra ekstra niezbudowano własnie poto?

REKLAMA

# Tomek

18.12.2012 12:47

A pamiętam, jak mieszkańcy protestowali przeciwko tej trasie. Z tego powodu nie wykonano zjazdów na Powstańców Śląskich - generalnie pozostał tranzyt przez Bemowo... A teraz chcą się podłączyć?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA