REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Darmowe przejazdy dla czwórki rodzeństwa

  23 marca 2009

Miesięc temu weszły w życie nowe przepisy dotyczące komunikacji miejskiej w Warszawie. Do bezpłatnych przejazdów uprawnione zostały dzieci z rodzin, w których jest co najmniej czwórka pociech.

REKLAMA


Autorka jest radną Warszawy (Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
 
Uchwałę w tej sprawie przyjęła w styczniu rada War-szawy. Niemal jednogłośnie - co w obecnej kadencji nie jest częste - przegłosowaliśmy rozszerzenie gru-py rodzin wielodzietnych objętych ulgą. Dotychczas z bezpłatnych przejazdów korzystały dzieci z rodzin, w których jest pięcioro i więcej dzieci, uczących się i będących na utrzymaniu rodziców lub opiekunów prawnych, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Co ważne, gdy jedno z dzieci skoń-czy 20 lat, pozostałe nadal będą mogły podróżować bezpłatnie. Ulga dotyczyła (i dotyczy nadal) osób mieszkających stale na terenie Warszawy.

Dotychczas z ulgi komunikacyjnej korzystało 567 rodzin wielodzietnych. Poszerzenie grupy osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów zmniejszy wpływy z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miej-skiej o około trzy mln złotych. Tę stratę zrekompen-suje budżet miasta. Wydatek jest znaczący, ale zdaniem wszystkich radnych ko-nieczny: badania społeczne wykazują, że powiększenie rodziny już o trzecie i na-stępne dziecko znacząco obniża dochody rodziny. Sytuacja materialna warszaw-skich rodzin wielodzietnych nie jest zadowalająca, z różnych form świadczeń ro-dzinnych korzysta niemal co czwarta z nich. Każda pomoc ma znaczenie dla domo-wych budżetów.

Nie tylko rodziny wielodzietne uprawnione są do korzystania z ulg komunika-cyjnych. Bezpłatne przejazdy przysługują m.in.:

  • uczestnikom Powstania Warszawskiego odznaczonym Warszawskim Krzyżem Powstańczym
  • osobom urodzonym w środkach komunikacji miejskiej
  • dzieciom do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym
  • dzieciom dotkniętym inwalidztwem lub niepełnosprawnością, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia
  • ociemniałym wraz ze wskazanym przez nich przewodnikiem
  • upośledzonym umysłowo wraz z opiekunem
  • honorowym dawcom krwi
  • osobom, które ukończyły 70 lat
  • pracownikom transportu miejskiego i członkom ich rodzin.
Dokumentem potwierdzającym prawo do przejazdów jest imienna karta wydawana przez Zarząd Transportu Miejskiego przy ul. Senatorskiej 37 po przedłożeniu przez rodziców lub opiekunów dzieci, albo dowodów potwierdzających spełnienie warun-ków uprawniających do ulg (przez osoby należące do pozostałych uprzywilejowa-nych grup). Pełną informację o przysługujących ulgach oraz o wymaganych doku-mentach można znaleźć m.in. na stronie ZTM www.ztm.waw.pl/taryfa/ulgi.php.

Agnieszka Kuncewicz
akuncewicz@warszawa.um.gov.pl

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024