Czym zajmuje się straż miejska? Płacimy na nią setki milionów
3 marca 2022
W latach 2018-2020 średni roczny budżet formacji wynosił 174 mln zł. Nie brakuje głosów, że należałoby ją zlikwidować, ale warszawski ratusz nie ma takich planów.
Lata mijają, a straż miejska pozostaje najbardziej kontrowersyjną służbą mundurową w Warszawie. Część mieszkańców narzeka na jej niską skuteczność, której symbolami są samochody blokujące chodniki, stojące na skrzyżowaniach i trawnikach albo jeżdżące po deptaku na Chmielnej. Inni uważają, że ogromne pieniądze przeznaczane na straż miejską lepiej byłoby wydać na budowę parkingów podziemnych. Jak formacja prezentuje się w liczbach?
Straż miejska 2021
W ubiegłym roku operatorzy straży miejskiej każdej doby przyjmowali średnio 1304 zgłoszenia. Prawie 80% z nich wpłynęło od mieszkańców, ale interwencje podejmowano też w związku ze zgłoszeniami od policji, pogotowia ratunkowego, a także operatorów monitoringu miejskiego. Łącznie w 2021 roku do straży miejskiej wpłynęło ponad 476 tysięcy zgłoszeń dotyczących różnych zagrożeń, nieprawidłowości i łamania przepisów. Największą ich liczbę zarejestrowano w dzielnicach Praga Południe, Śródmieście i Wola. W czołówce brakuje Mokotowa i Ursynowa, czyli pierwszej i trzeciej dzielnicy pod względem liczby ludności.
Do zadań strażników miejskich należy dbanie o bliżej niesprecyzowany "ład i porządek publiczny". W tym zakresie nałożyli w ciągu roku 4138 mandatów, jednak nie informują, jakich problemów odnotowali najwięcej. Strażnicy zajmują się także - jak sami piszą - "podejmowaniem nietrzeźwych". W ubiegłym roku było takich osób prawie 12 tysięcy.
Pomogli policjantom
Okazjonalnie strażnicy miejscy pomagają policji. W 2021 roku podczas działań patrolowo-interwencyjnych ujęli 180 podejrzanych, a kolejnych 39 zatrzymano podczas wspólnych patroli z policjantami. Co ciekawe, ponad połowa takich przypadków miała miejsce w czterech dzielnicach: Śródmieście, Praga Południe, Mokotów i Bielany.
Najczęściej zatrzymywane były osoby "naruszające porządek prawny", będące pod wpływem narkotyków, posiadające marihuanę i nieletni uciekinierzy z placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także osoby poszukiwane. W dalszej kolejności byli to nietrzeźwi sprawcy przestępstw, osoby posługujące się fałszywymi dokumentami oraz podejrzewane o kradzież.
Kontrole parkowania w Warszawie
Najwięcej zgłoszeń dotyczyło oczywiście nieprawidłowego parkowania. W minionym roku strażnicy nałożyli prawie 94 tys. mandatów, w tym ponad 4 tys. za parkowanie na terenach zieleni. Wydali także ponad 15 tys. dyspozycji usunięcia pojazdu. Na wyznaczone do tego celu parkingi trafiło ponad 12 tys. samochodów, przy czym tylko jedna trzecia utrudniała ruch drogowy lub zagrażała jego bezpieczeństwu. Strażnicy założyli także około 10 tys. blokad na koła i ukarali ponad tysiąc kierowców, którzy zaparkowali na miejscach dla niepełnosprawnych.
W 2021 roku strażnicy otrzymali nowe uprawnienia w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących tzw. urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch, które w praktyce dotyczą hulajnóg elektrycznych. Nałożyli 52 mandaty i wydali 1076 dyspozycji przestawienia hulajnogi. Straż miejska odpowiada także za usuwanie z ulic wraków (których znalazła prawie 3 tys.) oraz kontrolę pieców węglowych. Za spalanie śmieci nałożono w ciągu roku 522 mandaty karne.
(db)