REKLAMA

Puls Warszawy

bezpieczeństwo »

 

Czym zajmuje się straż miejska? Płacimy na nią setki milionów

  3 marca 2022

alt='Czym zajmuje się straż miejska? Płacimy na nią setki milionów'
źródło: Straż Miejska

W latach 2018-2020 średni roczny budżet formacji wynosił 174 mln zł. Nie brakuje głosów, że należałoby ją zlikwidować, ale warszawski ratusz nie ma takich planów.

REKLAMA

Lata mijają, a straż miejska pozostaje najbardziej kontrowersyjną służbą mundurową w Warszawie. Część mieszkańców narzeka na jej niską skuteczność, której symbolami są samochody blokujące chodniki, stojące na skrzyżowaniach i trawnikach albo jeżdżące po deptaku na Chmielnej. Inni uważają, że ogromne pieniądze przeznaczane na straż miejską lepiej byłoby wydać na budowę parkingów podziemnych. Jak formacja prezentuje się w liczbach?

Straż miejska 2021

W ubiegłym roku operatorzy straży miejskiej każdej doby przyjmowali średnio 1304 zgłoszenia. Prawie 80% z nich wpłynęło od mieszkańców, ale interwencje podejmowano też w związku ze zgłoszeniami od policji, pogotowia ratunkowego, a także operatorów monitoringu miejskiego. Łącznie w 2021 roku do straży miejskiej wpłynęło ponad 476 tysięcy zgłoszeń dotyczących różnych zagrożeń, nieprawidłowości i łamania przepisów. Największą ich liczbę zarejestrowano w dzielnicach Praga Południe, Śródmieście i Wola. W czołówce brakuje Mokotowa i Ursynowa, czyli pierwszej i trzeciej dzielnicy pod względem liczby ludności.

Do zadań strażników miejskich należy dbanie o bliżej niesprecyzowany "ład i porządek publiczny". W tym zakresie nałożyli w ciągu roku 4138 mandatów, jednak nie informują, jakich problemów odnotowali najwięcej. Strażnicy zajmują się także - jak sami piszą - "podejmowaniem nietrzeźwych". W ubiegłym roku było takich osób prawie 12 tysięcy.

Zapraszamy na zakupy

Pomogli policjantom

Okazjonalnie strażnicy miejscy pomagają policji. W 2021 roku podczas działań patrolowo-interwencyjnych ujęli 180 podejrzanych, a kolejnych 39 zatrzymano podczas wspólnych patroli z policjantami. Co ciekawe, ponad połowa takich przypadków miała miejsce w czterech dzielnicach: Śródmieście, Praga Południe, Mokotów i Bielany.

Najczęściej zatrzymywane były osoby "naruszające porządek prawny", będące pod wpływem narkotyków, posiadające marihuanę i nieletni uciekinierzy z placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także osoby poszukiwane. W dalszej kolejności byli to nietrzeźwi sprawcy przestępstw, osoby posługujące się fałszywymi dokumentami oraz podejrzewane o kradzież.

REKLAMA

Kontrole parkowania w Warszawie

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło oczywiście nieprawidłowego parkowania. W minionym roku strażnicy nałożyli prawie 94 tys. mandatów, w tym ponad 4 tys. za parkowanie na terenach zieleni. Wydali także ponad 15 tys. dyspozycji usunięcia pojazdu. Na wyznaczone do tego celu parkingi trafiło ponad 12 tys. samochodów, przy czym tylko jedna trzecia utrudniała ruch drogowy lub zagrażała jego bezpieczeństwu. Strażnicy założyli także około 10 tys. blokad na koła i ukarali ponad tysiąc kierowców, którzy zaparkowali na miejscach dla niepełnosprawnych.

W 2021 roku strażnicy otrzymali nowe uprawnienia w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących tzw. urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch, które w praktyce dotyczą hulajnóg elektrycznych. Nałożyli 52 mandaty i wydali 1076 dyspozycji przestawienia hulajnogi. Straż miejska odpowiada także za usuwanie z ulic wraków (których znalazła prawie 3 tys.) oraz kontrolę pieców węglowych. Za spalanie śmieci nałożono w ciągu roku 522 mandaty karne.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Wars

03.03.2022 14:41

Do likwidacji. Zero pożytku. Duża uciążliwość dla mieszkancow. Jak potrzebowałem pomocy i usiłowałem zatrzymać patrol mobilny, jak na komendę spojrzeli w przeciwna stronę ignorując sygnały. A prawie wszedłem im pod auto wymachując ręka. To gest, którym zatrzymuje się taxi lub autobus na żądanie. Sytuacja na Woli ul. Płocka. Widziałem polowania na błędnie zaparkowane auta, których kierowcy nie zauważyli znaku zakazu. Auta nie ut rudnialy ruchu. To na ulicy Rakowieckiej pod SGH.

# slaby

03.03.2022 18:57

Zero pożytku , siedzą na uboczu w samochodach i wypisują fikcyjne zgłoszenia , strażniczka zazwyczaj na stronach z ciuchami , podchodzisz prosisz o interwencję na ulicy Aspekt bezczelny typ mówi że już zgłoszona online , dzwonię sprawdzam czy sprawa jest wtoku a oni mówią że w ogóle nie było zgłoszenia -
DO LIKWIDACJI

# Gert

03.03.2022 22:52

Obiboki. Do zaorania

REKLAMA

# Erwin

04.03.2022 01:41

[b]174 miliony złotych[b] PO ROZPĘDZENIU NA ZIELONĄ TRAWKĘ STRAŻY MIEJSKIEJ
podzielone na 23 jednostki policji w Warszawie (komendy i komisariaty) to dałoby [b]po 7 565 217 zł[b] na jednostkę - UWAGA!!!
[b]SIEDEM MILIONÓW PIĘĆSET SZEŚĆDZIESIĄT PIĘĆ TYSIĘCY DWIEŚCIE SIEDEMNAŚCIE ZŁOTYCH NA JEDNOSTKĘ POLICJI ROCZNIE[b].
[b]Miesięcznie każda jednostka policji w Warszawie otrzymałaby 630 tysięcy 434 złote[b].
[b]Dziennie 21 tysięcy złotych[b].
To teraz zastanówcie się Szanowni Warszawiacy jak wzrosłoby bezpieczeństwo w naszym mieście gdyby policja warszawska zostałaby w ten sposób i w takiej wysokości dofinansowana. Oczywiście do tego odebrane radiowozy formacji, która naprawdę jest ropiejącym .....em na ....e miasta i jego mieszkańców.
A może jednak warto byłoby zorganizować referendum z jednym pytaniem i odpowiedzią TAK lub NIE. Z tym, że musiałoby być ono niezwykle sumiennie nadzorowane przez niezależne organizacje, w przeciwnym wypadku na 200% zostałoby sfałszowane.

# pup

04.03.2022 16:46

Zabrać im samochody i wypędzić na piesze patrole.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA