REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Czyje dochody powinno się liczyć?

  8 grudnia 2008

Właśnie zmarł mój ojciec, który do tej pory zarabiał większość naszego budżetu domowego. Siostra złożyła podanie o przyznanie stypendium szkolnego. Musi przedstawić zaświadczenie o dochodach rodziny.

REKLAMA

Czy ja - pełnoletni pracujący brat - też mam przedstawić zaświadczenie, tylko dla-tego, że mieszkam nadal razem z matką i siostrą? Czy moje dochody muszą zostać formalnie wliczone do rodzinnego budżetu i przeliczone na jedną osobę w rodzinie? Mam prawie 30 lat i moim zdaniem nie powinienem już być traktowany jako do-mownik, nawet jeśli nadal mieszkam w tym samym mieszkaniu.


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
Zasady przyznawania pomocy socjalnej dla uczniów są zazwyczaj ustalane przez władze gmin w regula-minach, a w przypadku studentów przez władze uczelni. Oczywiście muszą zostać zastosowane zasa-dy przewidziane w ustawach. Sprawa, o którą pyta Czytelnik - czy dochody 30-letniego domownika mieszkającego razem z matka i siostrą, wliczają się do dochodu rodziny, to pytanie o to, kto według przepisów jest zaliczany do rodziny.

Można odwołać się do dwóch ustaw - ustawy o pomocy socjalnej oraz ustawy o świadczeniach ro-dzinnych.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych określa, że przez rodzinę należy rozumieć: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozosta-jące na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgna-cyjne. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego w związku mał-żeńskim, a także nie zalicza się pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziec-ko.

Natomiast według ustawy o pomocy społecznej, rodzina to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, a dochód na osobę w rodzinie - dochód rodziny podzielony przez liczbę osób w rodzinie. Jednak również ustawa o pomocy społecznej daje podstawy, aby przy obliczaniu dochodu w rodzinie nie brać pod uwagę osób, które wprawdzie mieszkają wspólnie, ale są niezależne finansowo i gospodarują samodzielnie.

Tak więc osoba w wieku Czytelnika (prawie 30 lat), która nawet mieszka ra-zem z matką i siostrą, ale gospodaruje samodzielnie, nie powinna być uwzględnia-nia przy obliczaniu średniego dochodu na członka rodziny, bo zarówno według przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, jak i ustawy o pomocy społecznej nie jest zaliczona do rodziny.

Siostra we wniosku o stypendium powinna podać skład rodziny na moment zło-żenia wniosku (uwzględniając to, co wcześniej napisałem, kto jest zaliczany do ro-dziny). Natomiast dochód rodziny siostra powinna obliczyć w ten sposób, że wykaże dochody rodziny z roku poprzedzającego rok złożenia wniosku, z tym że bez uwzględnienia dochodów jakie osiągnął zmarły ojciec.

dr Michał Kuliński

Chcesz zadać pytanie prawnikowi? Dzwoń lub napisz do "Echa" (022 614-58-03). Wybrane pytania wraz z odpowiedziami opublikujemy.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe