REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Czy musimy przechowywać pudła?

  5 maja 2008

Dlaczego, żeby nie stracić gwarancji na komputer, DVD czy telewizor trzeba koniecznie przechowywać pudło, w którym ww. sprzęt przyjechał do domu? Czy to nie paranoja?

REKLAMA

Chyba jest karta gwarancyjna i inne dowody legalnego zakupu? Przecież ludzie nie mają miejsca na przechowywanie stert kartonów. Co to za przepisy? Z jakiegoś kodeksu, czy wolna amerykanka producentów?


Znany adwokat radzi
czytelnikom "Echa"

 
Przede wszystkim trzeba zacząć od wyjaśnienia te-go, czym jest gwarancja. W Polsce w dalszym ciągu gwarancja jest mylona z rękojmią albo z uprawnie-niami, jakie wynikają dla kupującego z ustawy o sprzedaży konsumenckiej. Otóż otrzymanie gwaran-cji nie jest warunkiem dochodzenia naszych praw, gdy zakupiony towar okaże się wadliwy, popsuje się albo po prostu okaże się, że towar, który kupiliśmy jest inny niż zapewniał nas sprzedawca. Mówimy wówczas o niezgodności towaru z umową sprzedaży, jaką zawieramy ze sprzedawcą. W takich sytuacjach, zawsze tj. nawet jak nie dostaliśmy żadnej gwa-rancji, mamy pełne prawo domagania się czy to na-prawy, czy też wymiany towaru albo nawet zwrotu pieniędzy. Wszystkie te żądania kierujemy do sprze-dawcy, a więc np. do sklepu, bo to ze sprzedawcą zawieramy umowę kupując towar. Co ważne w ta-kich sytuacjach zastosowanie mają przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i sprzedawca nie może uzależniać wykonania swoich obowiązków od żadnych dodatkowych warunków np. od dostarczenia towaru w ory-ginalnym opakowaniu.

Czym innym jest gwarancja. Podstawą gwarancji jest nie ustawa, ale odrębna umowa, jaką zawieramy z gwarantem. Tym gwarantem może być dowolny pod-miot. W praktyce jest to najczęściej producent towaru albo sprzedawca, który udziela nam w gwarancji dodatkowej ochrony. Oznacza to, że żądania na podstawie gwarancji trzeba kierować do tego, kto udzielił gwarancji. Szczególnie istotne dla odpowiedzi na pytanie Czytelnika jest to, że warunki gwarancji są określane w drodze porozumienia kupującego z udzielającym gwarancji. Oczywiście w praktyce kupujący najczęściej ma do wyboru albo przyjąć warunki gwarancji zapropono-wane przez gwaranta albo w ogóle zrezygnować z gwarancji. Gwarancja jest udzie-lana dobrowolnie, jej treść formułuje gwarant, kupujący zaś przez przyjęcie z rąk sprzedawcy dokumentu gwarancyjnego wyraża zgodę na zawarte w nim warunki gwarancji. W warunkach gwarancji może znaleźć się punkt mówiący, że do ko-rzystania z niej konieczne jest dostarczenie towaru w oryginalnym opakowaniu. Przyjmując gwarancję zgodziliśmy się na te warunki. Oznacza to, że ten warunek nie wynika z żadnego przepisu prawa, ale z umowy, jaką zawarliśmy z gwarantem.

Kupujący nie musi godzić się na udzielenie mu gwarancji, a więc na coś więcej niż przewiduje sama umowa sprzedaży. Przyjmując gwarancję, czy to producenta, czy też sprzedawcy, kupujący zawiera z nim umowę dodatkową o treści opisanej w dokumencie gwarancji. Wystawienie gwarancji nie jest obowiązkowe. Jeżeli do produktu załączono jednak gwarancję, to jest to dodatkowe uprawnienie i tylko od nas zależeć będzie, czy z niego skorzystamy w momencie składania reklamacji. Nie mamy jednak takiego obowiązku.

Gdy do produktu został dołączony ważny dokument gwarancyjny, dokonujemy wyboru - możemy zgłosić reklamację sprzedawcy na ogólnych zasadach ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej albo gwarantowi, w zależności od tego, co uznamy za korzystniejsze dla siebie i wygodniejsze (np. serwis jest da-leko, a sklep blisko). Sprzedawca nie może nam narzucić, by zanieść towar do serwisu, skoro otrzymaliśmy gwarancję, jeśli my uznamy, że właśnie sprzedawcy złożymy reklamację. Nie musimy też w żaden sposób tłumaczyć, dlaczego np. ma-jąc gwarancję z niej nie korzystamy.

Adw. Robert Smoktunowicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA