REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Czy groby są wieczne?

  11 grudnia 2007

1 listopada jak zawsze odwiedziłam cmentarz, na którym pochowana jest moja matka. Niestety jest to niemal na drugim końcu Polski i cmentarz mogę odwiedzać tylko raz do roku. Przy każdej wizycie zauważam zmiany - znikają stare groby, a w ich miejsce pojawiają się nowe.

REKLAMA


Adwokat radzi
czytelnikom "Echa"

 
Czy można na cudzym grobie pochować następnego człowieka? Jak można temu zapobiec? Bardzo boję się, że któregoś roku przyjadę na grób mamy, a jego już nie będzie.

Sprawy "prawa do grobu" reguluje specjalna ustawa o cmentarzach z 1959 r. Przede wszystkim trzeba podkreślić, iż wykupując miejsce na cmentarzu, za-wieramy z jego zarządem umowę cywilnoprawną o pochowanie. Do zawarcia takiej umowy dochodzi niezależnie od tego, czy jest to cmentarz komunalny czy parafialny. Taka umowa daje bliskim zmarłego określone prawa.

W sprawie poruszonej w pytaniu Czytelniczki szczególne istotny jest art. 7 wspomnianej ustawy o cmentarzach. Grób ziemny w żadnym wypadku nie może być użyty ponownie przed upływem 20 lat od pierwszego pochówku. Jeżeli chcemy mieć pewność, że grób naszego bliskiego nie zostanie zlikwidowany, to po upływie 20 lat musimy dokonać stosownego za-strzeżenia i, co szczególnie istotne, należy dokonać opłaty. Takiego zastrzeżenia może dokonać każdy, nie musi to być osoba z rodziny pochowanego. Po kolejnych 20 latach można odnawiać zastrzeżenie i po wniesieniu opłaty, grób na kolejne 20 lat musi zostać zachowany. Jeżeli co 20 lat ktoś wniesie opłatę, grób nigdy nie zostanie zlikwidowany.

Natomiast jeżeli zastrzeżenie nie zostało zgłoszone i nie wniesiono opłaty, za-rząd cmentarza może rozporządzać grobem i przyjąć do pochowania w nim innego zmarłego. W takiej sytuacji prawa do grobu wygasają i bez znaczenia będzie, że grób stale ktoś odwiedzał i pielęgnował. Oczywiście zarząd cmentarza powinien kierować się, poza regulacjami prawnymi, również pewnym zrozumieniem szcze-gólnego znaczenia tego miejsca dla osób bliskich. Jeżeli grób jest przez lata utrzymywany, to nawet po upływie 20 lat od ostatniej opłaty, zarząd cmentarza powinien poinformować zainteresowanych o konieczności jej dokonania.

Warto też wspomnieć, że Sąd Najwyższy wydał kilka lat temu wyrok, w którym uznał, że w przypadku miejsca pochówku ziemnego w grobie rodzinnym, uprawnie-nie osoby bliskiej zmarłego do decydowania o przeznaczeniu wolnego miejsca nie wygasa wskutek niezgłoszenia przez nią odpowiedniego zastrzeżenia i uiszczenia opłat po upływie 20 lat. Oznacza to, że jeśli np. mamy na cmentarzu grób przewi-dziany dla obojga małżonków, to po pochowaniu jednego z nich, w drugim wolnym miejscu nie może być nikt pochowany bez zgody żyjącego małżonka, nawet jeśli upłynął już 20-letni okres od dokonania ostatniej opłaty.

Bardziej od grobów ziemnych chronione są groby murowane, przeznaczone do pochowania zwłok większej liczby osób, a także do chowania urn zawierających spopielałe szczątki ludzkie. Takie groby są chronione wieczyście, czyli nie stosuje się do nich przepisu o konieczności wnoszenia opłaty co 20 lat. Groby murowane oraz katakumby zapewniają trwałe korzystanie z nich i chowanie kolejnych zwłok bez ograniczeń czasowych i dalszych opłat, z wyjątkiem opłaty za każdy kolejny pochówek.

Adw. Robert Smoktunowicz

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# piotr m

05.11.2012 01:26

dlaczego tak drastycznie podrozaly oplaty zwiazane z utrzymaniem grobu,jeszcze w okolo 2000 roku bylo to ok 500-600zl.za pojedynczy grob.Teraz jest to 2000+ oplaty parafialne.Rozumiem ze oplaty jakies trzeba ponosic,ale to jest chyba jakies nieporozumienie,powiem wiecej zlodziejstwo zwarzywszy na to ze kazdego roku wiele ludzi umiera,za kazdy pochowek trzeba zaplacic.Biorac pod uwage te okolicznosci i powracajace co 20 lat polaty to wychodzi spory kapital kturgo jakos w zaden sposob nie widac,patrzac na poczynania na cmentarzu.Moze jestem w bledzie,ale wiem ze taksa za utrzymanie grobu powinna byc duzo nizsza(symboliczna),a nie dajaca sposobnosc robienia dobrego biznesu(wystarczy tylko policzyc).Jestem zdegustowany taka sytuacja,bo ten biznes trafia czesto w bardzo biednych ludzi,ktorzy ledwo wiaza koniec z koncem,a z obawy przed utrata grobu bliskich placa,ale za co?Sam jestem opiekunem dwoch grobow i patrze z obawa jak podolac tym zblizajacym sie oplatom,bo pomimo ze pracujemy z zona jest to duzy wydatek ,mysle dla kazdej rodziny.Moze ktos mi wyjasni dlaczego tak sie dzieje i nikt nie protestuje?Czekam na jakies komentarze ludzi ktorych tez to niepokoi.

# ewciak

11.02.2014 16:34

dla mnie to tez jest szok ;( musze opłacac swoją rodzinę i też zbliza sie czas płacenia ale to jeszcze jest czas a jest kilka grobów z rodziny gdzie tak naprawde nie ma juz nikogo i teraz przyjdzie mi płacić jak dowiadywałam sie za 5 osób musze zapłacic 2,5 tyś !!! i jeszcze wsteczne zaległości to zaczyna być obłęd - wyjdzie ok 4 tyś ;( rodzina sie kurczy młodzi nie mają pieniedzy nawet dla siebie i skąd to brać ? oczywiście serce boli bo strasza likwidacją i co robić ? Tam gdzie jest jeszcze więcej rodziny to złożą sie jakoś wnuki ,prawnuki ile kto moze a ja muszę wyłozyc to jakby sama !nie wiem jak to zrobie ale......

# ewakowalska

21.03.2014 08:14

no własnie mnie dopadła ta "przyjemność" i teraz po minieciu 20 lat muszę jako prawie jedyna zadbać o 5 grobów z meża strony a jest jeszcze dużo z rodziny grobów gdzie nikogo nie ma i te opłaty dobijają bo nie stać mnie na to , zadbać mogę ,znicz postawic mogę ale te opłaty są okrutne!

REKLAMA

# mek

04.08.2015 18:33

Kiedy mój dziadek zawierał umowę, wykupił miejsce na grób wieczysty, w 1919 roku, ustawy z 1959 ro
ku nie było i zawarte w niej ustalenia pojawiły się po ok.30 latach od wykupu przez dziadka. Był wykupiony grób wieczysty z odnotowaniem faktu w księgach cmentarnych. Od tego czasu grób był stale użytkowany
do pochówków odchodzących członków rodziny. Od 1959 roku obowiązuje inna definicja grobu wieczystego.
Jaki status ma teraz ten grób ziemny odnotowany w księgach cmentarnych jako wieczysty ?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy