REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ciekawy Wawer

  28 maja 2010

Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.

REKLAMA

Zagadka z poprzedniego odcinka wawerskich zagadek sprawiła trochę problemów odpowiadającym. Chociaż wszyscy odgadli, że zdjęcie przedstawia cmentarz, ale błędem było wskazanie, że jest to cmentarz przy ulicy Cylichowskiej w Zerzeniu. Prawidłowa odpowiedź jest taka, że nagrobek ze zdjęcia znajduje się na starym cmentarzu przykościelnym obok kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zerzeniu. Takiej odpowiedzi, jako pierwszy udzielił pan Robert Janiszek i pana Roberta zapraszam do odebrania nagrody.

O cmentarzu tym napisał Stanisław Zalech w "Gawędzie wawerskiej pisanej w cieniu kasztanowców kościoła zerzeńskiego" zamieszczonej w "Kronice Warszaws-kiej" nr 8 z 2008 r. Poniżej cytuję fragment dotyczący tego miejsca:

* * *

"Przypuszczać należy, że do końca lat 80. XIX w większość mieszkańców zmarłych w okolicznych osadach pochowana została na placu przykościelnym, ponieważ w pobliżu nie było innego cmentarza. Do dzisiaj zachowały się elementy kamiennych nagrobków i na płytach niektórych z nich można odczytać nazwiska pogrzebanych tu przedstawicieli starych rodów, które w tej okolicy znaczyły wiele. Zwiedzający to miejsce na pewno zwrócą uwagę na epitafia zachowane na kamiennych płytach, np.:

»Zwłokom tu spoczywającym śp. Faustyny z Mazurkiewiczów Moszyńskiej, dziedziczce dóbr Wólki Zerzeńskiej w smutku pozostały mąż z dziećmi poświęca, prosząc o nabożne westchnienie. Żyła lat 47, zmarła d. 29 maja 1850 r.«

»Tu spoczywają zwłoki śp. Anny z Czajewiczów Pancer, zmarłej d. 29 lipca 1865 r. w wieku lat 44. Pozostały mąż z sześciorgiem dzieci w nieutulonym żalu prosząc o westchnienie do Boga«.

»Helena Borowska przeżywszy niecałe 28 lat, umarła d. 31 marca 1845 r. zo-stawiając w głębokim żalu męża i siedmioro dorodnych dzieci«.

Groby 44-letniej niewiasty, która urodziła sześcioro dzieci i 28-letniej matki siedmiorga dzieci zmuszają do zadumy i refleksji nas, żyjących na przełomie XX i XXI w. w Polsce, z 2-, 3-promilowym przyrostem naturalnym ludności. Na kilku za-chowanych częściach innych nagrobków, napisów epitafijnych odczytać już nie można, ale z dokumentów parafialnych wynika, że w ziemi na przykościelnym pla-cu spoczywa m. in. książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki (1778-1846), mi-nister skarbu i reformator gospodarki w Królestwie Polskim, którego pochowano na tutejszym cmentarzu przykościelnym. Zachowane fragmenty wspomnianych na-grobków znajdują się obecnie na wydzielonym, ogrodzonym skrawku placu przy-kościelnego a nie w miejscu pochówku ludzi, których nazwiska i imiona zostały upamiętnione. Parafianie nazywają to miejsce "małymi Powązkami", nad którymi ksiądz proboszcz sprawuje opiekę. Około 1890 r. cmentarz przykościelny w Ze-rzeniu w związku z budową świątyni murowanej zamknięto dla pochówków. Od tego czasu zmarłych mieszkańców tej okolicy grzebano na nowym cmentarzu przy ulicy Cylichowskiej."

* * *

Oprócz pana Roberta zagadkę odgadli: Bożena Kamola, Marcin Misiak, Agnieszka Topolewska i Robert Baryła.

A teraz kolejna zagadka: gdzie w Wawrze stoi ta kapliczka? Dla osoby, która właś-ciwie odgadnie zagadkę, została przygotowana nagroda, voucher o wartości 40 zł na zakupy w sklepie "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Marysińskiej 3.

Informacje prosimy przesyłać pod adresem redakcji lub pocztą elektroniczną na adres: w.zalewski@itl.waw.pl lub wlodekzalewski@gmail.com. Zapraszam rów-nież na Skypa - kontakt: wlodek.zalewski.

Na koniec chciałem zamieścić sprostowanie związane z zagadką o pomniku J. Pił-sudskiego z numeru 4 (118) Informatora Wawra. Jak słusznie zauważył pan Paweł Nowakowski, Józef Piłsudski nigdy nie był w PPR - "jest to niemożliwe zarówno chronologicznie, jak i politycznie" - napisał Pan Paweł. Doszło tu do przekłamania, a chodziło o PPS.

Włodzimierz Zalewski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni