Nowe parki kieszonkowe i jeszcze więcej drzew? Głosujcie!
19 czerwca 2023
Utworzenie miniparków kieszonkowych na wolskim osiedlu Koło oraz nasadzenia nowych drzew i krzewów - tego oczekują mieszkańcy. Z pomocą idzie budżet obywatelski Woli.
Wojciech Gaweł za blisko milion złotych proponuje utworzenie parku kieszonkowego oraz nasadzenia nowych drzew i krzewów na terenie wolskiego osiedla Koło.
Więcej zieleni na Kole
Przy ul. Brożka 2B zostałby urządzony minipark.
Jak wyglądają zakupy na e-raty?
Coraz większa liczba przedsiębiorców działających w branży e-commerce umożliwia klientom zakupy w systemie ratalnym. Taką opcję wprowadzają także niektórzy operatorzy płatności online. To prosta procedura, w ramach której wniosek o zakup na e-raty rozpatrywany jest w zaledwie kilka minut. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozłożenie płatności na raty w sklepie internetowym.
Projekt zakłada posadzenie pięciu drzew, krzewów i łąki kwietnej, postawienie trzech ławek z oparciem i dwóch ławek bujanych, dwóch koszy na śmieci oraz utworzenie nowej ścieżki żwirowej.
Więcej zieleni przewiduje też na skwerze Integracji, na rogu Brożka i Deotymy. Mają być posadzone 3 drzewa, krzewy, utworzona łąka kwietna, wymienione zniszczone ławki i postawione trzy nowe, z oparciem.
Park przy ul. Brożka (na odcinku od Ciołka do Deotymy) i skwer Integracji doczekałby się też remontu chodnika, nasadzenia nowej roślinności i doświetlenia chodnika w pasie drogi. Dodatkowo przy ul. Bitwy pod Lenino dosadzono by nowe krzewy. Nowe drzewa zasiliłyby rejony ulic: Ulrychowskiej, Brożka i Księcia Janusza oraz w samym parku Księcia Janusza.
Drzewa, krzewy i leśne place zabaw
Krzysztof Krzemiński startuje z projektem za przeszło 1,1 mln złotych. Co proponuje? Bardzo konkretnie wylicza jak chciałby wydać w ramach budżetu obywatelskiego dzielnicy tak dużą kwotę. Autor planuje umieścić dwie drewniane "bramy" wejściowe informujące o wejściu do lasku na Kole oraz dosadzić w nim aż 1500 drzewek.
Projekt zakłada także zagospodarowanie działek przy ulicy Kozielskiej. Od strony ulicy Kozielskiej pojawiłyby się nowe krzewy blokujące wjazd samochodów na teren zieleni. Autor zapragnął też urządzenia siłowni w plenerze wykonanej z drewna (podobnie jak w lasku na Kole). Na tym terenie pojawić by się miały też rzeźby zwierząt leśnych, hotele dla owadów i kosz na śmieci. W ramach projektu nastąpić by miało uprzątnięcie zanieczyszczeń z fragmentu działki między ścieżką do lasku na Kole a betonowym ogrodzeniem terenu stadniny ośrodka jeździeckiego przy ul. Kozielskiej. Przewidziana jest także rekultywacja zieleni oraz budowy leśnego placu zabaw dla dzieci.
Kolejny teren przy ul. Kozielskiej (tuż przy granicy z Żoliborzem) zyskałby nowe owocowe drzewa, drewniany znak informacyjny (strzałka z napisem "Do Lasku na Kole" 500 m), drewnianą rzeźbę zwierzęcia leśnego, np. dzika i drewniany element do zabaw sensorycznych dla dzieci. W ciągu ulicy Ostroroga dosadzone zostałyby drzewa i krzewy ozdobne.
Wymiana budek lęgowych
Kolejny projekt ekologiczny dla Koła zakłada konserwację około 100 sztuk skrzynek lęgowych dla ptaków w pobliskim lasku, w tym usunięcie z nich starych gniazd, blokujących miejsce na nowe oraz rozwieszenie do 20 nowych budek dla ptaków. Projekt za 50 tys. zł przewiduje jeszcze przeprowadzenie inwentaryzacji ornitologicznej lasku na Kole w celu poznania składu gatunkowego gniazdujących tam ptaków.
Na te i inne projekty dla Koła można głosować do 30 czerwca w budżecie obywatelskim Woli na stronie urzędu miasta: bo.um.warszawa.pl.
(jr)
.