REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski

 

Budżet obywatelski w praktyce: "Budowa drogi rowerowej nie jest zasadna"

  12 maja 2022

Budżet obywatelski w praktyce: "Budowa drogi rowerowej nie jest zasadna"
źródło: Pixabay

Dzięki budżetowi obywatelskiemu każdy może zgłosić swoją propozycję, a urzędnicy poważnie się nad nią pochylą. W teorii.

REKLAMA

Każda edycja warszawskiego budżetu obywatelskiego przynosi nowe pomysły na ułatwienie życia rowerzystom. Propozycje budowy kolejnych odcinków dróg są regularnie wybierane w głosowaniu, a następnie - prędzej czy później - realizowane przez samorząd. Zdarza się jednak, że pomysł nie jest dopuszczany do głosowania bez żadnego racjonalnego powodu.

REKLAMA

Drobna zmiana

Jacek Gmurczyk zaproponował budowę odcinka drogi dla rowerów i hulajnóg pomiędzy Płowiecką a Białoborską, nad brzegiem kanału Nowa Ulga.

Umożliwiłoby to łatwy dojazd do Traktu Lubelskiego a mieszkańcom Leśniczówki i Kobryńskiej skróciło dojście do przystanku autobusowego (gdy nie ma chodnika, chodzenie po drodze rowerowej jest legalne). Według wstępnych szacunków budowa oświetlonego, odgrodzonego od kanału odcinka kosztowałaby 300 tys. zł.

- Rowerzyści dzięki łącznikowi będą mogli ominąć wąski chodnik wzdłuż Płowieckiej oraz zyskają możliwość legalnego poruszania się w kierunku Pragi Południe - pisze pomysłodawca. - Aktualnie zmuszeni są do pokonywania kładki nad Płowiecką i kontynuowania jazdy po drugiej stronie. Jednak większość rowerzystów decyduje się na nielegalne poruszanie się po chodniku.

REKLAMA

"Nie, bo nie"

Urzędnicy nie dopuścili pomysłu do głosowania. Jak czytamy w karcie oceny merytorycznej podpisanej przez szefa drogowców Łukasza Puchalskiego, budowa łącznika... "nie jest zasadna". Zarząd Dróg Miejskich arbitralnie uznał, że nie warto budować odcinka nad kanałem Nowa Ulga, ponieważ... na Płowieckiej nie ma drogi rowerowej.

Decyzja ZDM nie ma żadnego sensu. Dokładnie ten sam urząd regularnie buduje w Warszawie ślepo zakończone odcinki dróg rowerowych wyjaśniając, że w przyszłości zostaną one przedłużone - i ma rację. Co więcej, drogowcy najwyraźniej nie wiedzą, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogliby zgodnie z przepisami kontynuować jazdę po chodniku. Pomysłodawca ma teraz czas na odwołanie się od decyzji, więc niewykluczone, że propozycja jednak trafi na listę projektów dopuszczonych do głosowania.

(dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie? Zapisz się do naszego newslettera.
 

Komentarze (6)

# Marian

12.05.2022 17:51

Budżet obywatelski to lewacka hucpa.
Odrzucenie likwidacji niepotrzebnego parkingu ZDM jest tego przykładem. Tylko propzycje utrudnienia życia kierowcom są brane pod uwagę o ile to nie Ratusz lub ZDM.

# Paweł Rybicki

12.05.2022 19:13

Trzeba pisać odwolanie, nie mają prawa nie dopuścić projektu z takiego powodu, to jest sprzeczne z regulaminem. Mogę pomóc jakby co.

# tadeszy_milek

12.05.2022 22:57

w tym miejscu (nieważne czy w wariancie z BO czy innym) ta droga jest tam jaknajbardziej zasadna.
Nie ma tam fizycznego połączenia z Wawer, rowerzysta musi mocno się nagimastykować żeby pojechać dalej.
Ja nie rozumiem dlaczego władze dzielnicy zupełnie nie widzą tego problemu,
już nie wspomnę że 500m dalej PKP przebudowywuje tory i jakby się z nimi dogadać można by troche poprawić infr. rowerową i pieszą w okolicy. Bo teraz to jest dramat.
Ale lepiej stawiać kolejne parki, tężnie inne małe i łatwe obiekty niż babrać się w zadaniach gdzie stykają się interesy wielu podmiotów.

# radościanin

13.05.2022 11:54

To cała Gmina Wawer i m.st. Warszawa. Wystarczy porównać z Józefowem i Otwockiem.Przy Patriotów ciągi pieszo-rowerowe urywają się na granicy Wawra. Wzdłuż Izbickiej, Panny Wodnej, Lucerny, Patriotów, Płowieckiej, Wału Miedzeszyńskiego dawno juz powinny byc kompletne ścieżki lub ciągi pieszo-rowerowe. Ale po co to naszym wspaniałym włodarzom?
Lepiej postawic w Warze kolejną ziejącą pustkami kulturotekę, a m.st.Warszawa woli ścieżki i kładki nad Wisłą w ścisłym Centrum - dla hipsterków ze Śródmieścia.

# Pedro

13.05.2022 15:13

Brak ścieżek w Wawrze to sprawa tego nieroba Puchalskiego. Wzdłuż Wału brak 300m do Bysławskiej ale Puchalski ma to w doopie. Ma furę i parking za darmo w Centrum.

REKLAMA

# taka prawda

16.05.2022 17:52

dalej głosujcie na klike
więcej na forum

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA