Budżet obywatelski na Białołęce - zgłoś projekt!
8 listopada 2013
Warszawa wprowadza w dzielnicach budżet obywatelski, zwany partycypacyjnym. Chodzi o włączenie mieszkańców w proces planowania i podejmowania decyzji w sprawie wydzielonej części budżetu poszczególnych dzielnic. Zgodnie z planem od 2015 r. warszawiacy będą współdecydować o części wydatków z miejskiej kasy.
Prace organizacyjne w naszej dzielnicy już się rozpoczęły. W październiku odbyła się rekrutacja do zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. W skład zespołu weszło pięciu mieszkańców, pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawiciele klubów radnych i pięciu dzielnicowych urzędników. Jeżeli zapadnie decyzja o podziale terytorium dzielnicy, to według mnie powinno się wyodrębnić na Białołęce maksymalnie trzy części. Nazwiska można znaleźć na stronie internetowej urzędu w zakładce "Dla mieszkańców". Wybór przedstawicieli został dokonany poprzez losowanie spośród osób deklarujących chęć uczestnictwa.
Co przed nami? W listopadzie członkowie zespołu będą musieli podjąć decyzję, czy zaplanowane pieniądze przeznaczyć na inwestycje dotyczące całej dzielnicy czy podzielić ją, a projekty potraktować bardziej lokalnie. Do zadań zespołu będzie należało także wypracowanie zasad zgłaszania i weryfikacji projektów (część zasad zostanie ustalona przez Centrum Komunikacji Społecznej) oraz zaplanowanie procesu edukacji i wymiany informacji.
Podzielić Białołękę?
Jeżeli chodzi o ewentualny podział terytorialny Białołęki, to mogą być brane pod uwagę różne warianty. Można zrobić podział zgodny z przebiegiem okręgów wyborczych, ale i taki pod kątem więzów społecznych, naturalnych skupisk oraz historycznych uwarunkowań. W mojej opinii różnicowanie według okręgów nie jest dobre. Jeżeli zapadnie decyzja o podziale terytorium dzielnicy, to według mnie powinno się wyodrębnić na Białołęce maksymalnie trzy części, żeby nie rozdrabniać budżetu. Naturalny podział, jaki się od razu nasuwa to:
Ważne terminy w ramach prac nad budżetem: październik 2013 r. - powołanie zespołu ds. budżetu partycypacyjnego; listopad - styczeń 2014 - akcja edukacyjna dotycząca budżetu; styczeń - luty 2014 - zgłaszanie projektów przez mieszkańców, luty - kwiecień - weryfikacja zgłoszonych projektów; maj - wybór projektów pod głosowanie; czerwiec - głosowanie; lipiec - ogłoszenie wyników; grudzień 2014 r. - formalne przygotowanie projektów budżetów dzielnic i uchwalenie ich przez radę Warszawy. Realizacja pierwszego budżetu partcypacyjnego nastąpi w 2015 r.
Zachęcam mieszkańców do śledzenia prac nad budżetem obywatelskim oraz zapraszam do udziału w pracach zespołu. Spotkania są otwarte dla wszystkich, najbliższe zaplanowano na 12 listopada na godz. 16.00.
Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka