REKLAMA

Targówek

Zabytki

 

Bródno z czerwonej cegły. Zapomniane zabytki przy Oliwskiej

  31 sierpnia 2016

alt='Bródno z czerwonej cegły. Zapomniane zabytki przy Oliwskiej'

Zabytki Bródna to nie tylko cmentarz i nieliczne stare kościoły, ale przede wszystkim pozostałości dzielnicy kolejarzy, znajdujące się w pobliżu stacji SKM-ki.

REKLAMA

Pomiędzy torami kolejowymi a Odrowąża znajduje się pomijana przez urzędy i deweloperów część Bródna, której najbardziej charakterystyczną ulicą jest Oliwska. Pozbawiona chodników bita droga sąsiaduje z pstrokatymi domami, warsztatami samochodowymi i nielicznymi drzewami. To właśnie w tej okolicy można trafić na relikty przeszłości osiedla, które w XIX rozwijało się dzięki sąsiedztwu linii kolejowej. Co słychać w dzielnicy kolejarzy? Wyklęte rewiry na Oliwskiej Co słychać w dzielnicy kolejarzy? Wyklęte rewiry na Oliwskiej
Oliwska to chyba najbardziej zapomniany i zaniedbany fragment Bródna. Boczna ulica wijąca się między dawnymi budynkami kolejowymi budzi raczej lęk niż zainteresowanie. Choć między ceglane magazyny a krzaki wkracza tu nowoczesna zabudowa, nazwa tej ulicy kojarzyć się będzie z oliwą spływającą z lokomotyw niż z dzielnicą Gdańska. I dziadostwem, które doprowadziło do upadku jedną z najważniejszych arterii dawnej dzielnicy kolejarzy.

- Kolej dawała pewną pracę i przyciągała specjalistów z całej Polski i z zagranicy - pisze Bartosz Wieczorek na stronie projektu historycznego "Kolejarskie Bródno", zrealizowanego w Domu Kultury "Świt". - Na Bródno przybywali w poszukiwaniu pracy ludzie różnych narodowości i różnych wyznań. To właśnie dla nich i ich rodzin kolej organizowała budownictwo mieszkaniowe (udzielano kolejarzom atrakcyjnych pożyczek), szko­ły, przychodnie lekarskie, biblioteki, domy kultury.

Do dziś przetrwało tylko kilka budynków mieszkalnych, przemysłowych i administracyjnych, należących do zespołu zabudowań Kolei Nadwiślańskiej. Najstarsze z nich pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, a chyba najciekawszym jest dawna portiernia warsztatów kolejowych, stojąca na rogu z Palestyńską. Gdyby odnowić te zabudowania, okolica Oliwskiej mogłaby stać się popularnym miejscem spacerów dla mieszkańców Bródna. Na to się jednak nie zanosi. Na szczęście wszystkie XIX-wieczny obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Asd

01.09.2016 07:57

To w końcu ul. Oławska czu Oliwska. Czy ktoś to czyta przed publikacją?

# Oliwski

07.09.2016 14:05

Ta ulica nazywa się Oliwska. Oławska jest na Bemowie.
Nadredaktor Gadomski się nie popisał....

# Kunegunda

30.11.2017 19:40

o mój dom :)

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy